شهاب سنگی كه پارینه در كاستاریكا سقوط كرد ۴۵۶۰ میلیون سال قدمت دارد

شهاب سنگی كه پارینه در كاستاریكا سقوط كرد ۴۵۶۰ میلیون سال قدمت دارد

بی دانلود: پژوهشگران می گویند یك شهاب سنگ رنگین كمانی كه سال قبل در كاستاریكا فرود آمد، از بقایای منظومه شمسی اولیه است.


به گزارش بی دانلود به نقل از دیلی میل، سال قبل یک شهاب سنگ کوچک رنگین کمانی در کاستاریکا کشف شد که ممکنست واحدهای تشکیل دهنده حیات را در خود نگه داشته باشد.
این سنگ کیهانی زمانی به یک سیارک در ابعاد یک ماشین لباسشویی متصل بود که در تاریخ ۲۳ آوریل ۲۰۱۹ میلادی به زمین سقوط کرد و در دو روستای نزدیک هم در کاستاریکا به اسامی "لاپالمرا" و "آگواس زارکاس" پراکنده شد.
سیارکی که سقوط کرد، از بقایای اوایل منظومه شمسی(قبل از تشکیل خورشید) بوده و پژوهشگران دانشگاه ایالتی آریزونا معتقدند که این سنگ می تواند شامل ترکیبات کربنی و آلی پیچیده باشد و از همان گرد و غباری تشکیل شده که متعلق به اوایل منظومه شمسی بوده که در یک شهاب سنگ دیگر در سال ۱۹۶۹ کشف شد. این شهاب سنگ در سال ۱۹۶۹ میلادی بر فراز استرالیا منفجر شد و مشخص شد دارای اسیدهای آمینه است.
با این وجود، پژوهشگران امیدوارند که در این شهاب سنگ رنگین کمانی جدید که هنوز در بین جامعه علمی به تایید قطعی نرسیده است، نیز پروتئین پیدا کنند.


این شهاب سنگ جدید "آگواس زارکاس"(Aguas Zarcas) نامیده شده و تخمین زده می شود که ۴، ۵۶۰ میلیون سال سن داشته باشد.
وزن این سنگ کیهانی حدودا بیش از یک کیلوگرم است و در محل سقوط، با تجهیزات تخصصی تجزیه و تحلیل شد.
بعد از بررسی این سنگ به مدت یک سال، پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که یک " کندریت کربن دار" است و پیش از پدید آمدن خورشید تشکیل شده است.
" کندریت کربن دار" کلاسی از شهاب سنگ های کندریت است که شامل حداقل هشت گروه شناخته شده و خیلی از شهاب سنگ های گروه بندی نشده است. آنها شامل نخستینی ترین شهاب سنگ های شناخته شده هستند.
کندریت کربن دار، غنی از کربن است و همین طور حاوی مولکول های آلی به پیچیدگی آمینو اسید است.
پژوهشگران این سنگ را با سنگی که در گذشته در استرالیا پیدا شده بود، مقایسه کردند.


منبع:

1399/06/05
12:44:02
5.0 از 5
1906
تگهای خبر: دانشگاه , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود