ادعای مدرنا در مورد نتایج امیدبخش واكسن كووید-19 بر روی سالمندان

ادعای مدرنا در مورد نتایج امیدبخش واكسن كووید-19 بر روی سالمندان

شركت ˮمدرناˮ می گوید واكسن كروناویروس ساخت این شركت نتایج امیدوار كننده ای را در یك كارآزمایی بالینی كوچك روی بیماران مسن نشان داده است.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از سی ان بی سی، شرکت "مدرنا"(Moderna)می گوید واکسن تولیدی خود برای جلوگیری از مبتلاشدن به بیماری همه گیر کووید-19 را روی 10 فرد مسن بین 56 تا 70 سال و 10 فرد سالمند 71 ساله و بالاتر آزمایش کرده است.
بگفته این شرکت، هر شرکت کننده دو دوز 100 میکروگرمی از این واکسن را در فاصله 28 روزه دریافت کرده است و این واکسن موفق به تولید آنتی بادی ها یا پادتن های خنثی کننده ویروس شده اند که پژوهشگران اعتقاد دارند که برای ایجاد سلول های ایمنی نابودگر موسوم به "سلول تی"(T) و ایمنی در مقابل ویروس لازم هستند.
بدین سبب شرکت زیست فناوری "مدرنا" اعلام نمود که واکسن بالقوه کروناویروس آن، واکنش ایمنی امیدوارکننده ای را در بیماران مسن به وجود آورده است.
این شرکت در نتایج خود آورده است: داوطلبان آنتی بادی های خنثی کننده تولید کردند که پژوهشگران بر این باورند برای ایجاد ایمنی از ویروس و تحریک سلول های نابودگر T لازم هستند. علاوه بر این، آنتی بادی های تولید شده بیشتر از کسانی است که از بیماری کووید-19 بهبود یافته اند.
همین طور این واکسن به خوبی تحمل شده و هیچ گونه عارضه جانبی جدی ناشی از دریافت آن گزارش نشده است. "مدرنا" گفته است که بعضی از داوطلبان گرفتار خستگی، لرز، سردرد و درد در محل تزریق شدند که بیشتر این علایم طی دو روز برطرف شد.
سهام این شرکت به دنبال اعلام این خبر نزدیک به 6 درصد رشد کرد.
بر طبق داده های جمع آوری شده توسط دانشگاه "جانز هاپکینز" واکسن شرکت "مدرنا" یکی از چندین واکسن در حال توسعه برای مبارزه با کروناویروس جدید است که بیش از 23.9 میلیون نفر را در سراسر جهان آلوده کرده و بیش از 820 را به کام مرگ کشانده است.
بر طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، بیش از 170 واکسن در حال توسعه در دنیا وجود دارد که حداقل 31 مورد از آنها در مرحله آزمایشات بالینی قرار دارند.
مقامات بهداشت آمریکا اعلام نموده اند که تا زمانی که واکسنی برای این بیماری وجود نداشته باشد، اوضاع به حالت عادی باز نخواهد گشت.
واکسن "مدرنا" حاوی ماده ژنتیکی به نام "RNA پیغامبر" یا "mRNA" است که دانشمندان امیدوارند سیستم ایمنی بدن را برای مبارزه با کروناویروس تحریک کند. در ماه مه این شرکت داده های اولیه خودرا منتشر نمود که نشان می داد این واکسن در 45 بزرگسال سالم موفق به تولید پادتن شده است.
دانشمندان قبلاً هشدار داده بودند که مرحله اول این مطالعه کوچک بوده است و ممکنست نتایج آن برای سایر جمعیت ها همچون سالمندانی که عموماً واکنش ایمنی ضعیفی دارند، متفاوت باشد. اما داده های جدید موجب افزایش امیدواری در مورد ایمنی و تاثیرگذاری این واکسن در جلوگیری از مبتلاشدن به کووید-19 شده است که عرضه آنرا تا آخر سال جاری میلادی یا اوایل سال 2021 نوید می دهد.
ماه گذشته این شرکت آزمایش بالینی مرحله سه را روی 30 هزار نفر شروع کرد تا دریابد که چقدر ایمن و کارآمد است و انتظار می رود نتایج آن تا اوایل ماه اکتبر آماده شود. این شرکت گفته است که پیش بینی می کند ثبت نام برای آزمایش مرحله سه در ماه سپتامبر صورت گیرد.
"مدرنا" اوایل ماه جاری میلادی اعلام نمود که قیمت هر دوز از این واکسن بین 32 تا 37 دلار است و در صورت تولید در حجم بیشتر، قیمت آن کمتر می شود.
در اوایل ماه جاری، "دونالد ترامپ" رئیس جمهور آمریکا اعلام نمود دولت ایالات متحده 100 میلیون دوز واکسن مدرنا را در معامله ای به ارزش 1.53 میلیارد دلار خریداری می کند. ایالات متحده آمریکا هم اکنون 955 میلیون دلار در ساخت واکسن مدرنا سرمایه گزاری نموده است و کل سرمایه گذاری خودرا تا حدود 2.5 میلیارد دلار می رساند.
دانشمندان می گویند بااینکه این امیدواری وجود دارد که به واکسنی ایمن و مؤثر دست یابند، اما هیچ تضمینی دراین زمینه وجود ندارد. آنها هشدار می دهند که سؤالاتی در مورد چگونگی ئاکنش بدن انسان بعد از آلوده شدن به این ویروس با تزریق واکسن وجود دارد.
یکی از این سؤالات این است که آیا آنتی بادی های تولید شده در واکنش به کووید-19 آیا در مقابل ابتلای مجدد نیز از فرد محافظت می کنند؟
دانشمندان انتظار دارند که آنتی بادی ها از ما در مقابل کووید-19 محافظت کنند، اما هنوز مطمئن نیستند که از ابتلای مجدد نیز جلوگیری نمایند، چونکه پژوهشگران هنگ کنگ روز دوشنبه گزارش دادند که بنظر می رسد نخستین مورد تأیید شده ابتلای مجدد، مردی است که ابتدا در اواخر ماه مارس به این ویروس آلوده شد و پس از 4.5 ماه ظاهراً باردیگر به این ویروس گرفتار شده است.1399/06/06
22:39:10
5.0 از 5
2184
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
beedownload بی دانلود