نجات یافتگان جوان سرطان سریعتر پیر می شوند!

نجات یافتگان جوان سرطان سریعتر پیر می شوند!

محققان در یك مطالعه جدید دریافته اند كه كسانی كه در جوانی از شر بیماری سرطان رها می شوند، علایم ژنتیكی در رابطه با پیری زودهنگام را نشان می دهند.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، یک مطالعه جدید و جالب توجه نشان داده است که بازماندگان جوان رها شده از سرطان بیان بالایی از ژنی را نشان می دهند که نشانگر موثر پیری هستند.
محققان می گویند این نشانگر ژنتیکی می تواند برای شناسایی آن دسته از نجات یافتگان سرطان که بعد از درمان در معرض ضعف و سستی قرار خواهند داشت، استفاده گردد.
با افزایش سن، غلظت یک ژن به نام "p16INK4a" به تدریج در سلول های ما افزایش می یابد و آنرا به صورت بالقوه بعنوان یک نشانگر مولکولی مفید برای پیری تبدیل می کند. یکی از نقش های این ژن، کند کردن تقسیم سلولی و کاهش تکثیر سلول های بنیادی است.
حالا در یک مطالعه جدید، محققان دانشگاه نورث کارولینا به بررسی سطح "p16INK4a" در بازماندگان از سرطان که کودک و نوجوان هستند، پرداختند. فرضیه این بود که افزایش سطح ژن "p16INK4a" می تواند نشانه ای مؤثر از ضعف و سستی در میان آنها باشد.
"اندرو اسمیترمن" نویسنده این مطالعه جدید می گوید: بیان بیشتر ژن "p16INK4a" در لنفوسیت های محیطی خون در بزرگسالان مسن به دنبال شیمی درمانی گزارش شده است، اما تا پیش از این مطالعه در بازماندگان بالغ جوان دیده نشده بود. این مطالعه بسیار مهم می باشد، چون که ما که تلاش می نماییم مکانیسم های بیولوژیکی زمینه ساز پیری زودرس در این جمعیت را شناسایی نماییم.
در این مطالعه 60 فرد نجات یافته از دام سرطان با میانگین سنی 21 سال بررسی شدند. بعضی از بیماران فقط چند ماه از درمان اولیه آنها گذشته بود، در حالیکه برخی دیگر سال ها بود که از سرطان رها شده بودند و سستی و ضعف آنها با یک ابزار ارزیابی بالینی که فاکتورهایی نظیر ضعف، کندی و توده عضلانی اسکلتی را ارزیابی می نماید، اندازه گیری شد.
آنها به صورت متوسط در مقایسه با یک گروه کنترل سالم هم سن، سطح بالاتری از "p16INK4a" را نشان دادند.
به صورت کلی محققان می گویند که این افزایش، برابر با شتاب پیری 25 ساله در سطح "p16INK4a" است.
"اسمیترمن" می گوید این تحقیق می تواند به پزشکان کمک نماید که بهتر بتوانند مریض های جوان تر را که احتیاج به توجه بیشتری بعد از درمان دارند، شناسایی کنند تا از اثرات مضر برای سلامتی آنها جلوگیری نمایند.
او همینطور تصریح کرد که ژن "p16INK4a" امکان دارد یک نشانگر مؤثر در استفاده از درمان های جدید ضد پیری باشد.
وی ادامه داد: بیان "p16INK4a" امکان دارد بعنوان اقدامی برای مطالعه درمان هایی با هدف کاهش اثرات پیری زودرس در درمان سرطان مفید باشد.
این مطالعه جدید در مجله Cancer انتشار یافته است.

منبع:

1399/06/07
13:06:00
5.0 از 5
1769
تگهای خبر: دانشگاه , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود