لامپ های LED با قابلیت انعطاف!

لامپ های LED با قابلیت انعطاف!

بی دانلود: پژوهشگران آمریكایی، لامپ های LED بسیار كوچكی ابداع نموده اند كه انعطاف پذیر هستند و می توانند عناصر مناسبی برای ابزار پوشیدنی باشند.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلور، پژوهشگران "دانشگاه تگزاس در دالاس" (UTD)، روشی برای ابداع میکرو لامپ های LED عرضه کرده اند که امکان جمع شدن، پیچ خوردن، برش خوردن و چسبیدن به سطوح گوناگون را برای آنها فراهم می آورد.
لامپ های LED، کاربردهای فراوانی دارند و در تجهیزات گوناگونی همچون نمایشگرها، تجهیزات الکترونیکی و حتی بیلبوردهای تبلیغاتی به کار می روند. دلیل کاربردهای گوناگون لامپ های LED این است که سبک، باریک و کم مصرف هستند.
میکرولامپ های LED، بسیار کوچک هستند و وضوح آنها بیش از بقیه لامپ های LED است. کوچک بودن این لامپ ها سبب می شود که برای ابزار کوچک مانند ساعات هوشمند، مناسب باشند؛ اما می توان مجموعه ای از آنها را نیز برای ابزار بزرگتر مانند نمایشگر تلویزیون به کار گرفت.
میکرولامپ جدیدی که پژوهشگران دانشگاه تگزاس عرضه کرده اند، با هدف به کار رفتن در ابزار پوشیدنی قابل خم شدن ابداع شده است.
دکتر "مون کیم" (Moon Kim)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: بزرگترین مزیت پژوهش ما این است که یک لامپ LED انعطاف پذیر با قابلیت جدا شدن ابداع کرده ایم که حدودا می تواند به هر ابزاری متصل شود. این لامپ را می توان به لباس نیز وصل کرد و حتی اگر لباس چروک شود، لامپ سالم باقی خواهد ماند. اگر نیمی از لباس نیز برش داده شود، نیم دیگر لامپ قابل استفاده خواهد بود.
پژوهشگران، این لامپ انعطاف پذیر را با روشی موسوم به "اپیتاکسی از راه دور" (remote epitaxy) انجام دادند که طی آن، لایه نازکی از کریستال های LED روی سطح ویفر کریستال یک یاقوت کبود قرار گرفت.
لامپ LED معمولا روی ویفر باقی می ماند، اما پژوهشگران یک لایه نچسب نیز اضافه کردند تا امکان جدا شدن آنرا فراهم آورد. آنها لایه ای متشکل از ورقه کربن به ضخامت یک اتم را به آن افزودند تا از چسبیدن لایه جدید کریستال های LED به ویفر پیشگیری کنند.
این پژوهش، در مجله "Science Advances" به چاپ رسید.1399/06/11
22:52:42
5.0 از 5
2202
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
beedownload بی دانلود