ردیابی سیاهچاله ای كه ۱۵۰ برابر سنگین تر از خورشید است

ردیابی سیاهچاله ای كه ۱۵۰ برابر سنگین تر از خورشید است

به گزارش بی دانلود ستاره شناسان موفق به ردیابی یك سیاهچاله شدند كه ۱۵۰ برابر سنگین تر از خورشید است.


به گزارش بی دانلود به نقل از دیلی میل، ستاره شناسان یک سیاهچاله "هیولا" را کشف کردند که ۱۵۰ برابر سنگین تر از خورشید بوده و نتیجه انرژی امواجی است که به هنگام ادغام دو سیاهچاله کوچک تر تولید شده است.
محققان با استفاده از ردیاب های امواج گرانشی "ویرگو"(Virgo) و "لیگو"(LIGO) موجی را شناسایی نمودند که با هشت برابر انرژی خورشید در فاصله ۱۷ میلیارد سال نوری قرار دارد.
این موج گرانشی پر انرژی نتیجه یک سیاهچاله با اندازه ای ۶۶ برابر خورشید است که در حال ادغام با یک سیاهچاله بزرگتر بوده که حدود ۸۵ برابر جرم خورشید است.
بنا به قول محققان دانشگاه "موناش" که در این پژوهش حضور داشتند، این سیاهچاله جدید دو برابر سنگین تر از هر سیاهچاله ای است که تابحال با استفاده از امواج گرانشی کشف شده است.
چگونگی دقیق تر ادغام امواج کوچک تر هنوز شناخته نشده است اما محققان فکر می کنند که آن دو نتیجه ادغام قبلی سیاهچاله های کوچک تر باشند.
"دنیل ویلیامز"(Daniel Williams) از دپارتمان فیزیک و ستاره شناسی اظهار داشت: نجوم امواج گرانشی به ما کمک می نماید که به سوال هایی راجع به چگونگی کارکرد کیهان پاسخ دهیم و همینطور مشکلات جدیدی را برای حل کردن به ما عرضه می دهد.
"سایمون استیونسون"(Simon Stevenson) محقق فوق دکترا محقق مرکز "OzGrav" از دانشگاه فناوری "سوینبرن"(Swinburne) اظهار داشت: ادغام دو سیاهچاله "غیرممکن" که امکان دارد به تشکیل این سیاهچاله غول پیکر جدید منجر شده باشد، خود نتیجه ادغام های دیگر بوده است.
وی ادامه داد، اگر این امر درست باشد، ما با سیاهچاله ای روبرو می باشیم که از سیاهچاله های کوچک تر تشکیل شده که شاید آنها هم در خود سیاهچاله های کوچک تر داشته باشند.
فرضیه این نوع ترکیب سلسله مراتبی سیاهچاله ها در گذشته هم عنوان شد اما اگر صحت آن ثابت شود، می تواند نخستین شواهد برای چنین فعالیت نجومی باشد.
محققان استرالیایی توضیح دادند که در این کشف اخیر، ما شاهد تولد یک سیاهچاله با جرم متوسط هستیم. سیاهچاله ای که حدودا دو برابر سنگین تر از سیاهچاله هایی است که با استفاده از امواج گرانشی مشاهده شده اند.
این سیاهچاله های میان جرم می تواند دانه هایی باشد که به سیاهچاله های بزرگتر تبدیل می شوند و در مرکز کهکشان ها قرار دارند.
محققان این سیاهچاله را با ردیابی امواج گرانشی شناسایی نمودند که در آخرین لحظه ادغام سیاهچاله های کوچک تر با هم بوجود آمده اند.
امواج گرانشی ادغام این سیاهچاله ها معروف به "GW۱۹۰۵۲۱" بوده و برای نخستین بار در سال ۲۰۱۹ میلادی شناسایی شده است.
نتایج این پژوهش در مجله های "Physical Review Letters" و "Astrophysical Journal Letters" منتشر شد.
منبع:

1399/06/14
14:59:46
5.0 از 5
1935
تگهای خبر: تولید , دانشگاه , فناوری , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود