عملكرد لنفوسیت تی خاطره در بیماران مبتلا به كووید-19

عملكرد لنفوسیت تی خاطره در بیماران مبتلا به كووید-19

محققان دانشگاه ˮآكسفوردˮ در مطالعه اخیرشان دریافتند كه عفونت طبیعی كووید-۱۹ یك واكنش لنفوسیت تی قوی همچون ˮلنفوسیت تی خاطرهˮ را برای مبارزه بالقوه با عفونت های آینده بوجود می آورد.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، یافته های این مطالعه که در مجله "Nature Immunology " انتشار یافته است نشان دهنده پاسخ های شدید لنفوسیت های تی در بیماران بهبود یافته ازکووید-۱۹ است.
در حالی که تحقیقات نشان داده است که کووید-۱۹ پاسخ آنتی بادی لنفوسیت بی را القا می کند، کمتر مشخص شده است که آیا کووید-۱۹ سبب می شود سیستم ایمنی لنفوسیت تی خاص ویروس را هم ایجاد کند یا خیر و آیا آنها برای بهبودی از عفونت اولیه و محافظت در مقابل عفونت های جدید مهم هستند یا خیر.
در حالی که آنتی بادی ها به عوامل بیماری زا مانند ویروس ها و باکتری ها متصل می شوند و آنها را از بین می برند، لنفوسیت های تی به سلول های بیمار در بدن مانند سلول های تومور یا سلول های آلوده به ویروس متصل می شوند. لنفوسیت های تی همینطور به جذب سلول های ایمنی دیگر آن ناحیه کمک می کنند.
پروفسور "تائو دونگ"(Tao Dong) نویسنده ارشد این مطالعه اظهار داشت: با مطالعه عمیق پاسخ ایمنی لنفوسیت تی درک بهتری را در مورد اینکه چرا برخی افراد به نوع خفیف این بیماری مبتلا می شوند و اینکه چگونه امکان دارد از آن جلوگیری نماییم به دست خواهیم آورد.
لنفوسیت های تی همینطور امکان دارد دوام بیشتری نسبت به آنتی بادی ها داشته باشند و ازاین رو می تواند روش های جایگزینی را برای تشخیص اینکه آیا کسی قبلاً به کووید-۱۹ مبتلا شده است یا خیر عرضه نماید.
لنفوسیت های تی به سمت قطعات توموری یا پروتئینی ویروسی(اپیتوپ) که در سطح سلول های بیمار نمایش داده می شوند، جذب می شوند. در این مطالعه، محققان نمونه خون بیماران مبتلا به کووید-۱۹ را برای شناسایی پپتیدهای حاوی اپی توپ لنفوسیت تی همچون شش ناحیه ایمنی(خوشه های اپی توپ) که در خیلی از بیماران توسط لنفوسیت های تی مورد هدف قرار می گیرند، تجزیه و تحلیل کردند.
پروفسور دونگ اضافه کرد: با شناسایی مناطقی از ویروس که توسط سیستم ایمنی بدن مورد هدف قرار می گیرند، ما پیشبینی می نماییم که یافته ها به تعیین نقش لنفوسیت های تی در بروز نتایج بیماری کمک نماید.
محققان نمونه های خون ۲۸ بیمار مبتلا به نوع خفیف و ۱۴ بیمار مبتلا به نوع شدید کووید-۱۹ و همینطور نمونه هایی از ۱۶ اهدا کننده سالم را با یکدیگر مقایسه کردند.
"گراهام اوگ"(Graham Ogg) محقق این مطالعه اظهار داشت: ما دریافتیم که افراد مبتلا به کووید-۱۹ خفیف در مقایسه با افرادی که مبتلا به نوع شدید این بیماری هستند دارای الگوی متفاوتی از پاسخ لنفوسیت تی هستند.
منبع:

1399/06/17
19:27:59
5.0 از 5
1799
تگهای خبر: دانشگاه , سیستم , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود