معاون علمی رییس جمهوری مطرح كرد

دستگاه ها مانع كسب وكارهای مدرن نشوند

دستگاه ها مانع كسب وكارهای مدرن نشوند

به گزارش بی دانلود معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با تاكید بر اینكه دستگاه های دولتی و شهرداری مانع كسب و كارهای دانش بنیان نشوند، اظهار داشت: اگر شهرداری وقت پروژه ˮتاكسی هوشمندˮ را جدی می گرفت، می توانست از آن كسب درآمد كند.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، دکتر سورنا ستاری در نخستین جلسه مجمع فناوری و نوآوری استان تهران که امروز در محل کارخانه نوآوری با حضور شهردار و استاندار تهران برگزار شد، اظهار داشت: هم اکنون یک هم افزایی بین افراد و بازیگران اکوسیستم نوآوری به وجود آمده که باید از آنها تشکر ویژه ای داشته باشیم.
وی با اعلان اینکه کوشیدیم برای تهران و کل کشور شبکه نوآوری به صورت مجازی ایجاد نماییم، اضافه کرد: ما در ایجاد شبکه نوآوری برای تهران موفق بودیم و به صورت مجازی آنرا در استان های کشور توسعه دادیم، اما با صراحت می توانم بگویم که در توسعه شبکه مجازی استانها موفق عمل نکردیم.
ستاری اشاره کرد: ما شهری را نوآور می دانیم که شهردار آن شتابدهنده کسب و کار باشد، برای اینکه شهرداری بازار عظیمی در حوزه کسب و کارهای نو در اختیار دارد و می تواند از آن کسب درآمد کند، در صورتیکه شهرداری از آن غافل است.
وی با تاکید بر اینکه شهرداری نمی داند که این شهر بزرگ چه بازار بزرگی است تا آنرا در اختیار بگیرد، اظهار داشت: اگر بخواهیم به مردم خدمتی ارائه دهیم، گران است.

ستاری با اشاره به رویکرد نهادهای دولتی درباره کسب و کارهای نوین به توسعه تپسی و اسنپ در کشور اشاره نمود و تصریح کرد: در سال ۹۴ این شرکت های فعال در زمینه تاکسی هوشمند که از طرف دو جوان مدیریت می شدند، مورد تمسخر قرار گرفتند و مناظره های آن نیز موجود است.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری اشاره کرد: اگر همان مناظره ها از طرف شهردار آن زمان جدی پیگیری می شد، می توانست در توسعه این طرح همکاری داشته باشد و با کسب قسمتی از سهام کسب درآمد کند.
وی با اعلان اینکه این اتفاق درباره همه خدمات شهری رخ می دهد، اظهار داشت: دلیلی ندارد که شهرداری خودرا موظف به ارائه همه خدمات شهری کند، بلکه شهرداری با ایفای نقش مدیریتی و نظارتی می تواند در ایجاد خیلی از کسب و کارها درآمد و سهمی داشته باشد که حالا این اتفاق در حال رخ دادن است.
ستاری اضافه کرد: ما آمادگی داریم روی مدلهای جدید کار نماییم که این مهم به کمک شهرداری نیاز دارد، البته که شهرداری وقت هم همیشه کمک کرده است و راه اندازی چنین کارخانه ای با حمایت های شهرداری بوده است و توانستیم با ضوابط کنونی این کارخانه و ناحیه نوآوری شریف را راه اندازی نماییم.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری راه اندازی ناحیه نوآوری شریف، پارک پردیس و کارخانه نوآوری را با همکاری شهرداری دانست و اضافه کرد: ما باید در حوزه های مختلف به استارتاپ ها کمک نماییم تا ایده های خوب را پیش ببرند و نتایج آنها را در ارائه خدمات ببینیم.
وی تاکید کرد: شهرداری باید خودش را موظف بداند که تمام خدمات شهری را با بهره گیری از نوآوری حاصل از فکر جوانان کشور عرضه نماید و یک نقش نظارتی و حاکمیتی در این سرویس دهی داشته باشد.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با تاکید بر لزوم کاهش مقاومت های سنتی در شرکت ها برای پیشبرد اهداف و فروش آنها، اظهار داشت: باید روش های سنتی در شرکت های سنتی از بین بروند و نوآوری جایگزین آنها شود.
وی ادامه داد: بانک مرکزی IP آزاد دارد که در ذیل آن تراکنش ها رخ می دهد که تمام بازیگران سنتی و مدرن با یکدیگر به رقابت می پردازند.

ستاری با اعلان اینکه بانک ها بعنوان بازیگران سنتی و فین تک ها بعنوان بازیگران مدرن همکاری دارند، اظهار داشت: این استراتژی جدید بانک مرکزی است و هم اکنون بازیگران سنتی در حال سرمایه گذاری بر روی بازیگران مدرن فین تک ها هستند، به شکلی روزی بیش از میلیاردها تومان تراکنش بدون خطا در آن رخ می دهد که همه نرم افزارهای آن بومی است.
ستاری اضافه کرد: در آینده ممکنست بانک ها وجود نداشته باشند، اما بانکداری می ماند. بدین جهت باید به این مساله بواسطه نوآوری توجه ویژه ای داشته باشیم.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری تاکید کرد: این جریان نیاز به سرمایه گذاری دارد و بستر این سرمایه گذاری، شهر است.
وی افزود: چیزی که ما می خواهیم این است که در کنار یکدیگر زیرساختی را برای توسعه کسب و کارها بواسطه خلاقیت و نوآوری فراهم نماییم که این مساله نیاز به هماهنگی حکومت شهر و کشوری دارد.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه ما نباید بعنوان حکومت در نتیجه کار جوانان دخالت نماییم، اظهار داشت: اما باید در امتداد توسعه بخش خدمات ارائه خدمات و بخش فناوری ها نقش خودرا به خوبی ایفا نماییم.
ستاری با اعلان اینکه ما در ایران بزرگترین شرکت های دانش بنیان حوزه هوش مصنوعی را در منطقه داریم، اظهار داشت: هم اکنون شرکتی وجود دارد که در آن ۵۰۰ نفر در حوزه برنامه نویسی هوش مصنوعی فعالیت می نمایند و این یک افتخار برای کشور شمرده می شود.

منبع:

1399/06/23
21:34:11
5.0 از 5
2089
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود