اثرات خطرناك خفیف ترین ضربات مغزی بر عملكرد مغز

اثرات خطرناك خفیف ترین ضربات مغزی بر عملكرد مغز

تحقیقات جدید محققان دانشكده پزشكی ˮدانشگاه ویرجینیاˮ نشان می دهد، حتی ضربه های مغزی خفیف سبب اختلال شدید و طولانی مدت در مغز می شود و مدت زمان زیادی طول می كشد تا مغز سموم خویش را پاكسازی كند كه این مورد می تواند سبب ایجاد بیماری هایی مانند آلزایمر، زوال عقل و سایر بیماری های تحلیل برنده عصبی شود.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، این کشف بینش مهمی در مورد عواقب ضربه مغزی(TBI) عرضه می دهد. یافته های اخیر محققان توضیح می دهد که چرا ضربه مغزی بسیار مضر است و چگونه می تواند چنین اثرات طولانی مدتی داشته باشد. این تحقیقات همینطور از آن حکایت می کند که برخی بیماران در معرض خطر بیشتری برای کاهش عملکرد مغز در آینده به علت ضربه مغزی قرار دارند که درک این مورد راه برای دانشمندان در زمینه توسعه درمان های جدید و بهتر هموار می کند.
"جان لوکنز"(John Lukens) محقق این مطالعه اظهار داشت: مطالعه ما به بهترین وجه ممکن نشان داده است که اگر افرادی که گرفتار ضربه مغزی شده اند بهبود نیافته باشند و باردیگر به سر آنها ضربه وارد شود، گرفتار مشکلات مغزی جدی تری خواهند شد.
تحقیقات محققان طی این مطالعه نشان داد که ضربات مغزی می تواند اثرات طولانی مدت داشته باشد. وقتی مغز متورم می شود، به جمجمه فشار می آورد و در این بین، رگ های کوچک لنفاوی که مغز را پاکسازی می کنند، به دام می افتند. به قول محققان، این فشار بر عروق سبب اختلال جدی و طولانی مدت در توانایی مغز در پاکسازی خود از سموم می شود. دانشمندان با آزمایش بر روی موش های آزمایشگاهی دریافتند که این اختلال می تواند حداقل دو هفته و احتمالاً بسیار بیشتر طول بکشد.
"اشلی سی بولت"(Ashley C. Bolte) دانشجوی مقطع دکترا و از محققان این مطالعه اظهار داشت: ما می دانیم که ضربه مغزی خطر مبتلا شدن به یکسری از مشکلات مانند زوال عقل، آلزایمر و "آنسفالوپاتی مزمن ناشی از ضربه" (CTE) را زیاد می کند. علاوه بر آن احتمال اضطراب و افسردگی در افراد هم وجود دارد. دلایلی که ضربه مغزی منجر به افزایش ریسک مبتلا شدن به این مسائل می شود کاملا معلوم نیست و ما فکر می نماییم که یافته های ما امکان دارد مکانیسمی را برای درک چرایی آن فراهم آورد.
فناوری های تصویربرداری نوظهور امکان دارد در نهایت امکان شناسایی افرادی را که امکان دارد بیشترین نتایج ضربه مغزی را تجربه کنند، برای پزشکان فراهم آورد.
لوکنز همینطور اعتقاد دارد که پزشکان امکان دارد روزی بتوانند عروق لنفاوی صدمه دیده را با داروهایی باردیگر بازسازی کنند و احتمالاً از عواقب طولانی مدت آن جلوگیری نمایند. این امر همینطور امکان دارد در نبرد با کاهش شناختی که به صورت طبیعی با افزایش سن اتفاق می افتد، مفید باشد.
منبع:

1399/06/24
23:18:30
5.0 از 5
1902
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
beedownload بی دانلود