معاون علمی فناوری رئیس جمهور:

۱۲۰ هزار میلیارد تومان ارزش اقتصاد دانش بنیان كشور است

۱۲۰ هزار میلیارد تومان ارزش اقتصاد دانش بنیان كشور است

آذربایجان شرقی معاون علمی فناوری رئیس جمهور با بیان این كه ۱۲۰ هزار میلیارد تومان ارزش اقتصاد دانش بنیان كشور بوده و ۴۱ شركت در بورس فعال می باشند، تصریح كرد:  باید با فراهم كردن محیط و امكانات از جوانان حمایت شود.


سورنا ستاری پس از ظهر امروز در جلسه اقتصاد دانش بنیان و جهش تولید که در استانداری آذربایجان شرقی برگزار شد، اظهار نمود: خیلی خوشحالم که در خدمت شما هستم و حضور در تبریز برایم افتخار است.
به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، وی در مورد مفهوم توسعه، افزود: ابتدا فکر می کردم توسعه فقط بعد سخت افزاری دارد اما سپس متوجه شدم که از بعد نرم افزاری است و تنها در فرهنگ وجود دارد و اگر همه بخواهند اتفاق می افتد؛ در واقع توسعه یک مفهوم درون زا است که باید از داخل بجوشد.
وی با تاکید بر این که مشکلات استان باید از داخل استان حل شود، اضافه کرد: مشکلات با دانش و پشتیبانی از جوانان حل می شود؛ ما مسؤلان، با پول مردم درس خواندیم تا مشکلات مردم را حل نماییم نه این که به دنبال استخدام باشیم چونکه هر آموزشی که منجر به این نتیجه نشود ایراد دارد.
ستاری تصریح کرد: افرادی که تربیت و آموزش می بینند باید ارزش افزوده و اشتغال تولید کنند و تنها به فکر استخدام نباشند، جوانان درس می خوانند تا کار و توسعه ایجاد کنند اما نیازمند زیست بوم هستند؛ زیست بوم هم شامل تمام مفاهیمی است که در پارک های علم و فناوری مطرح می شود.
وی متذکر شد: کارآفرینی باید یک اصل باشد، چونکه فردی که از جیب خود خرج می کند پرارزش تر از ما است که برای دادن حقوق به ما، پول نفت خرج می شود.
وی با مقایسه خدمات انجام شده در اصفهان و آذربایجان شرقی، افزود: در اصفهان به علت وجود ظرفیت های بسیار، می توان هر اقدام و برنامه ای را اجرایی کرد و الان هم از تمام ظرفیت ها استفاده شده است اما با این وجود این استان همیشه در رده های دوم و سوم بیکاری قرار دارد.
معاون علمی فناوری رئیس جمهور با بیان این که مشکلات استان باید توسط دانشگاه حل شود، اظهار داشت: البته نه دانشگاهی که دانشجویان فقط درس بخوانند و ارتباطی با بیرون از دانشگاه نداشته باشند؛ اگر دانشگاهی هم بخواهد پولش را فقط از دولت بگیرد، سقف آرزوهایش همانند کارمند حقوق بگیر مشخص است.
وی با بیان این که پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی در شان استان نیست، اظهار نمود: باید در بحث زیرساخت ها کمک های جدی انجام گیرد چونکه پارک علم و فناوری یک استان شالوده اقتصاد دانش بینان آن است.
وی افزود: واگذاری زمین ها به شرکت های دانش بنیان باید ۱۰ سال پیش انجام می گرفت، حالا هم باید شعب پارک در شهرستان ها تقویت شود که در این راستا تلاش می نماییم تا با وجود تمامی محدودیت ها، بودجه مناسبی را به این امر اختصاص دهیم.
ستاری نبود صندوق پژوهش و فناوری در آذربایجان شرقی را یکی از اشکالات بزرگ استان نام برد و تصریح کرد: نباید انتظار داشت تا بنده از تهران نیازهای یک جوان تبریزی را برای انجام یک پروژه استراتاپ تشخیص دهم بلکه این مسؤلان استانی باید در این خصوص اطلاعات داشته باشند.
وی در خاتمه با تاکید بر اهمیت نگاه نو نسبت به جوانان، اظهار داشت: حالا داشتن دودکش کارخانه ارزش افزوده حساب نمی گردد بلکه باید نگاه ویژه ای به جوانان داشت؛ امروز ارزش افزوده، جوانانی هستند که در یک اتاق سه در چهار چه کارها که نمی توانند انجام دهند و مسؤلان باید با تأمین بیمه و... از آنان حمایت کنند.1399/06/27
00:37:27
5.0 از 5
1553
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
beedownload بی دانلود