هر كروناویروس طی ۲۴ ساعت ۹۰۰ ویروس جدید تولید می كند

هر كروناویروس طی ۲۴ ساعت ۹۰۰ ویروس جدید تولید می كند

به گزارش بی دانلود خراسان رضوی نتایج تحقیقات جدید در نشریه لانست نشان داده است كه یك ذره ویروس سارس- كووید- دو در ۲۴ ساعت، حدودا ۳۰ ذره ویروسی جدید تولید می كند؛ این ۳۰ ذره جدید می تواند ۳۰ سلول دیگر را آلوده كند و در ۲۴ ساعت یا بیشتر ۹۰۰ ذره جدید تولید شود.


به نقل از مدیکال اکسپرس، تصور کنید، فردی در صورت شما عطسه کند، از این طریق، شما ۱۰۰۰ ذره ویروس را استنشاق می کنید. پس از یک دور تکثیر، شما ۳۰ هزار ذره دارید و سپس در دور بعد به ۹۰۰ هزار ذره خواهد رسید.
محققان دریافتند که استفاده از ماسک می تواند با عنایت به دوز ویروسی که وارد بدن می شود، در مقابل بیماری کووید- ۱۹ ایمنی ایجاد کند. افراد آلوده به ویروس سارس- کووید- دو که سبب ایجاد بیماری کووید- ۱۹ می شوند، می توانند از راه صحبت، آواز، سرفه، عطسه یا تنفس ویروس را گسترش دهند.
دانشمندان اعتقاد دارند که ماسک های صورت با کاهش انتشار ویروس، می تواند به حفاظت از افراد در مقابل فرد آلوده کمک نماید. هم اکنون، ماسک صورت در خیلی از کشورها و شهرهای جهان، برای محدود کردن شیوع بیماری کووید- ۱۹ الزامی شده است.
محققان اظهار کردند: علاوه بر استفاده از ماسک، نحوه استفاده از آن هم مهم می باشد، چونکه عدم تماس با ماسک و پوشاندن کامل بینی و دهان باید موردتوجه قرار گیرد تا استفاده از آنرا بی تأثیر نکند. باآنکه پوشش های صورت، به صورت کامل مانعی برای مبتلا شدن به بیماری کووید- ۱۹ نخواهد بود، اما عاملی برای کاهش تعداد ذرات ویروسی است که استنشاق می نماییم و به عبارتی دوز ویروس را می کاهد.
دانشمندان اعتقاد دارند که دوز ویروس کمتر، می تواند عاملی برای کاهش شدت بیماری در افراد شود. درواقع، در مواردی که استفاده از پوشش ماسک به صورت همگانی انجام می شود، خیلی از موارد مبتلا شدن در رابطه با بیماری کووید- ۱۹، اغلب بدون علامت هستند.
محققان دانشگاه کالیفرنیا در مجله نیو اینگلند این نظریه را مطرح نمودند که آیا دوز ویروسی کمتر می تواند در ایجاد ایمنی در مقابل بعضی از بیماری ها کمک کند؟ البته این نظریه هنوز ثابت نشده است.


بر مبنای شواهد از ویروس های دیگر و آزمایش های حیوانی، اینکه چه اندازه به ویروس آلوده باشیم، می تواند بعنوان عامل اصلی برای تعیین میزان بیماری افراد باشد. تصور کنید، دستگیره ای را لمس کنید که ویروس بر روی آن باشد و سپس بینی خویش را لمس کرده و ویروس را استنشاق کنید.
هنگامی که سیستم ایمنی بدن، ویروس را تشخیص دهد، باید ویروس را کنترل کند تا تکثیر آن متوقف شود و این کار به سه روش انجام می شود:
به سلول ها، فرمان داده می شود که چگونه تکثیر ویروس را مختل کنند.
ساخت آنتی بادی هایی که ویروس را شناسایی و خنثی کنند تا از آلودگی بیشتر سلول ها جلوگیری شود.
ساخت سلول های تی(T) که به صورت خاص، سلول های آلوده به ویروس را از بین ببرند.
مرحله اول، نسبتا سریع تر است، ایجاد آنتی بادی و سلول های تی(T) چند روز یا چند هفته امکان دارد به طول انجامد. در همین حال، ویروس، بارها و بارها تکثیر می شود، بنابراین، دوز اولیه ویروس تعیین می کند که چه مقدار از بدن آلوده شده است. هرچه ویروس بیشتر باشد، پاسخ ایمنی برای کنترل آن بیشتر است و این پاسخ ایمنی است که درواقع، علائمی مانند تب بوجود می آورد.
محققان دریافتند که در عفونت بدون علامت، سیستم ایمنی بدن، احیانا موفق شده ویروس را به سرعت کنترل کند، بنابراین، پاسخ ایمنی کمتری ایجادشده است و هیچ علائمی مشاهده نخواهد شد.
محققان افزودند: موارد شدید بیماری کووید- ۱۹، امکان دارد، نتیجه واکنش بیش ازاندازه سیستم ایمنی بدن باشد.
بعدازاینکه عفونت از بین رفت، در صورت آلودگی مجدد، بعضی از سلول های ایمنی در بدن هستند و این ها سلول های بی (B)هستند که آنتی بادی های اختصاصی سارس- کووید- دو و سلول های تی تولید می کنند و سلول های آلوده به ویروس را از بین می برند. از این طریق، ما سیستم ایمنی بدن را فریب می دهیم تا بدون اینکه آلوده شوند، سلول های خاص سارس- کووید- دو را تولید کنند.
با عنایت به این که ماسک های صورت، تعداد اندکی از ذرات ویروسی را امکان دارد، عبور دهند، افراد مبتلا به عفونت های بدون علامت می شوند و می توانند برای محافظت از آنها در مقابل عفونت های بعدی سارس- کووید- دو کافی باشند.
بنابراین، اگر در شرایطی هستیم که آمار مبتلا شدن و شیوع بیماری در جامعه زیاد است و رعایت فاصله فیزیکی قابل کنترل نیست، استفاده از ماسک می تواند عاملی برای کمک به افراد در طولانی مدت باشد.
البته این نتایج امیدبخش، نیازمند بررسی بیشتر است، چونکه هنوز معلوم نیست که آیا عفونت بدون علامت، می تواند ایمنی کافی در مقابل عفونت های آینده ایجاد کند یا خیر.
دوز ویروسی، احیانا تنها یکی از عوامل تعیین کننده برای مبتلا شدن فرد به بیماری کووید- ۱۹ است و عوامل دیگری مانند سن، جنس و سایر شرایط زمینه ای هم موثر هستند.
درنهایت، با موارد مبتلا شدن به عفونت های بدون علامت نیز، هنوز نمی دانیم که اثرات طولانی مدت بیماری کووید- ۱۹ چیست و بهتر است در صورت امکان، از مبتلا شدن به این بیماری خودداری شود.
بااین وجود، این موارد می توانند برای ادامه روند استفاده از ماسک موثر باشند. ازآنجاکه خیلی از موارد مبتلا شدن به بیماری کووید- ۱۹ بدون علامت هستند، ویروس به سادگی از فرد بدون علامت منتقل می شود و بنابراین است که استفاده از ماسک برای افراد بعنوان مسئولیت به حساب می آید.1399/06/30
21:44:18
5.0 از 5
1633
تگهای خبر: تولید , دانشگاه , سیستم , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
beedownload بی دانلود