۶ نانوداروی ایرانی در راه تولید انبوه

۶ نانوداروی ایرانی در راه تولید انبوه

به گزارش بی دانلود مدیر تحقیق و توسعه یكی از شركتهای فعال در حوزه نانو داروها با اشاره به توسعه 6 نانوداروی مختلف توسط این شركت، اظهار داشت: هم اكنون این داروها در حال طی مراحل ستاندن مجوز از سازمان غذا و دارو هستند و خط تولید ویژه ای نیز برای تولید انبوه این داروها در زنجان در حال راه اندازی است.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، محمد نصیری با بیان این که نانو سپورین، نانوگیلیناید، نانومایسین، نانو واستاتین، نانودیلول و نانوپروف ۶ نانو داروی توسعه یافته هستند، اظهار داشت: کارخانه ای برای تولید محصولات دارویی مبتنی بر فناوری نانو در زنجان در حال راه اندازی است که مقرر است این نانوداروها نیز در این کارخانه تولید شوند.
دکتر نصیری درباره خاصیت این نوع داروهای نانویی نسبت به داروهای رایج اظهار نمود: هیچ دارویی کامل نیست و اثرات و عوارض جانبی دارد. استفاده از فناوری نانو سبب می شود که عوارض دارو به حداقل رسیده و تکرارپذیری افزایش یابد.
وی ادامه داد: با کاهش ابعاد ذرات سازنده دارو، مساحت سطحی دارو افزایش می یابد که این مساله سبب افزایش سرعت حل شدن دارو و در ادامه موجب افزایش ذرات حل شده در محیط محلول می شود. از آنجایی که داروها در روده جذب می شوند، باید در محیط روده دارو به خوبی حل شود اما ۷۰ درصد داروهای موجود در بازار مشکل انحلال دارند. بدین جهت با کاهش ابعاد ذرات دارو، توان انحلال افزایش می یابد و این مساله به جذب بهتر دارو در روده کمک شایانی می کند.
مدیر بخش تحقیق و توسعه این شرکت اشاره کرد: در خیلی از داروها، زمان نقش مهمی دارد، برای مثال در داروی ضددرد ایبوپروفن ۲۰ دقیقه زمان نیاز است تا غلظت دارو در خون بیمار به حدی برسد که اثربخشی دارو اتفاق بیفتد. با کاهش ابعاد دارو این زمان ممکنست به زیر ۱۰ دقیقه برسد.
دکتر نصیری اشاره کرد: در بعضی دارو، به سبب همین انحلال کم، تکرارپذیری نیز کم می شود؛ بطوریکه دارو از فردی به فرد دیگر ممکنست اثربخشی متفاوتی داشته باشد که با کاهش ابعاد ذرات دارو می توان انحلال را افزایش داد و در نتیجه تکرارپذیری نیز بهبود شایان توجهی پیدا می کند.
برمبنای اعلام ستاد نانو، به اعتقاد وی استفاده از فناوری نانو سبب می شود که میزان ماده دارویی مورد نیاز برای ساخت دارو کم شده و در نتیجه عوارض دارو نیز به حداقل برسد.1399/06/30
23:38:47
5.0 از 5
2055
تگهای خبر: تولید , فناوری , مجوز , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
beedownload بی دانلود