درگذشت استاد دانشگاه صنعتی شریف

درگذشت استاد دانشگاه صنعتی شریف

بی دانلود: «دكتر سید امیر بدخشان»، استاد دانشكده مهندسی شیمی و نفت دانشگاه صنعتی شریف از دنیا رفت.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، دکتر سید امیر بدخشان عضو آکادمی علوم نیویورک و کانادا و بازنشسته صنعت نفت و دانشگاه کلگری کانادا در طول ۳۵ سال تدریس وظیفه هدایت ۱۰ هزار دانشجو از ۴ قاره را بر عهده داشت.
وی در سال ۱۳۰۵ در محلات به دنیا آمد و در آستانه ۱۸ سالگی بوسیله آزمون وارد دانشکده نفت آبادان شد و از آنجا برای ادامه تحصیل به دانشگاه بیرمنگام انگلیس رفت و تحصیلاتش را تا دریافت مدرک دکتری مهندسی شیمی ادامه داد.
سال 1336به وطن بازگشت و در یک آزمایشگاه در شرکت «ایران نفت» که در زمینه کارهای نفتی در ناحیه البرز تحقیق می کرد سرگرم کار شد. این آزمایشگاه بعدها به شرکت ملی نفت پیوست و توسعه یافت.
در بازگشت به ایران، به مرور مدارج دیگر را طی کرد و بعد از مدتی، ریاست پژوهشگاه صنعت نفت که در آن زمان با عنوان مرکز پژوهش های نفت تشکیل شده بود، به وی سپرده شد و در همان زمان هم، آزمایشگاه تحقیقاتی یاد شده، به پژوهشگاه پیوست.
آخرین سمتی که قبل از انقلاب در صنعت نفت داشت، عضویت در هیأت مدیره شرکت ملی نفت ایران، ریاست هیأت مدیره شرکت نفت ایران نیپون و ریاست مرکز پژوهش های نفت بود.
تأسیس آزمایشگاه مهندسی نفت در ری، تولید و صادرات مواد گل و سیمان حفاری، نقش مؤثر وی در اصلاح فرمول قیمت گذاری نفت در اوپک، تحولاتی که در کسوت ریاست دانشکده فنی دانشگاه تهران ایجاد کرد، دگرگونی های ارزشمندی که به همت و ابتکار وی در مرکز پژوهش شرکت ملی نفت پدید آمد، ازجمله کارهای چشم گیر این شخصیت فهیم و فرهیخته است.
دکتر بدخشان در اوایل انقلاب بازنشسته شد و چند ماه بعد، با دریافت اجازه رسمی از وزارت دارایی و امور اقتصادی به خارج رفت و سرگرم تحقیقات علمی شد.
چند ماهی در دانشگاه بیرمنگام فعال بود و بعد به دعوت و با هزینه دانشگاه کالگری کانادا، خود و خانواده اش به آن کشور رفتند و در دانشگاه مذکور بعنوان استاد مشغول شد و تا سن بازنشستگی به کار ادامه داد.
آخرین سمت وی در دانشگاه کالگری، معاون تحقیقاتی مجموعه مهندسی دانشگاه کالگری و استاد دانشکده مهندسی نفت و شیمی بود. او علاوه بر دانشگاه نفت، در دانشگاه صنعتی شریف نیز به تدریس پرداخت.
وی حدود ۷۰ استاد مشاور و همکار مشاور با مدرک دکتری و فوق لیسانس از کشورهای کانادا، ایران و آمریکای لاتین به جامعه تحویل داده است.
این استاد فقید دانشگاه، طی چندین دهه خدمت در سمت های مختلفی همچون عضو هیات مدیره شرکت ملی نفت، رئیس آزمایشگاه مهندسی نفت و رئیس پژوهشگاه صنعت نفت فعالیت داشته و سال ها در دانشگاه های داخل و خارج از کشور در رشته مهندسی نفت به تدریس اشتغال داشت.
خبرگزاری دانشجویان ایران، درگذشت این استاد فقید را به جامعه دانشگاهی و خانواده ایشان تسلیت می گوید.
منبع:

1399/07/02
09:41:09
5.0 از 5
1837
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود