در آینده می توان خانه های مریخی را با كیتین ساخت

در آینده می توان خانه های مریخی را با كیتین ساخت

بی دانلود: پژوهشگران می گویند در آینده ˮكیتینˮ می تواند ماده ایده آلی برای ساخت سكونتگاه در مریخ باشد، چونكه تولید آن فقط به مقدار كمی انرژی نیاز دارد و همین طور تجهیزات تخصصی لازم ندارد.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، مسابقه اعزام فضانوردان و سپس افراد دیگر به سیاره مریخ در حال برگزاری است و یافتن راه هایی برای ساخت و ساز سکونتگاه های ایمن در سیاره سرخ نیز مهمست.
حالا تیمی از پژوهشگران دانشگاه فناوری و طراحی سنگاپور، مواد مبتنی بر "کیتین"(Chitin) را بعنوان بهترین گزینه برای ساخت ساختمان ها و ابزارها در مریخ پیشنهاد داده اند. برای اینکه در این صورت، فضانوردان فقط به آوردن مواد از زمین به مریخ احتیاج دارند و بقیه مواد لازم مستقیماً از سیاره سرخ مانند استفاده از خاک آن تامین می شوند.
"کیتین" یک ماده الیافی است که از دیواره سلولی در قارچ ها، اسکلت خارجی حشرات و سخت پوستان و همین طور فلس های ماهی ها و دوزیستان به وجود می آید.
"کیتین" پلیمر بلندی از n-استیل گلوکزامین، مشتقی از گلوکز است و در جانداران متنوعی یافت می شود. این ماده سازنده اصلی دیواره سلولی قارچ ها، اسکلت خارجی بندپایانی چون خرچنگ ها و حشرات، رادولای نرم تنان و منقار سر اختتام همچون ماهی مرکب و هشت پا است. "کیتین" همین طور دارای خواص درمانی اثبات شده و کاربردهای صنعتی است. "کیتین" ممکنست با پلی ساکارید سلولز و با پروتئین کراتین مقایسه شود. با آنکه کراتین یک پروتئین است، اما کراتین و کیتین دارای کاربردهای ساختاری مشابهی هستند.
با ترکیب "کیتین" و خاک بی روح مریخ، کاوشگران آینده مریخ می توانند مستعمرات و مستملکات خودرا حتی بدون نیاز به تجهیزات ویژه بسازند.
پژوهشگران حشرات را بعنوان قسمتی از رژیم غذایی کاوشگران مریخ پیشنهاد می کنند که پروتئین زیادی برای آنها فراهم می آورد و همین طور یک محصول جانبی جامد برای ساخت مواد ساختمانی ارائه می دهد.
باتوجه به منابع کشف شده در مریخ، ماموریت های آینده و ساخت سکونتگاه های طولانی مدت در آنجا نیاز به یافتن راه هایی برای ساخت ایستگاه ها و ابزارها دارد، بدون اینکه لازم باشد همه چیز از زمین به مریخ برده شود، چیزی که حدودا نا ممکن خواهد بود.
این تیم نظریه خودرا با ترکیب "کیتوزان" که یک پلیمر آلی است با یک ماده معدنی که دارای خواص مشابه با خاک مریخ است، آزمایش کرد. سپس با بهره گیری از این ترکیب طیف گسترده ای از روش های ساخت را ایجاد کرد.
بعنوان مثال، این ماده توانست مجسمه های کارتونی و ابزارهای اساسی را تولید نماید و همین طور می تواند بعنوان ملاتی برای ترمیم حفره ها استفاده گردد.
پژوهشگران سرانجام توانستند با این ماده حتی یک زیستگاه کامل مریخی ایجاد کنند که آنرا "مارشا"(MARSHA) نامیدند.
این تیم می گوید که تحقیقاتش در این مرحله تنها یک اثبات مفهوم است، چونکه هیچ یک از تولیدات آنها در شرایط شبیه به مریخ ایجاد نشده است.
همانطور که گفته شد، "کیتین" ممکنست برای ماموریت های آینده به مریخ مفید باشد، بدین سبب ممکنست در آینده از این کشف استفاده گردد.
این مطالعه در مجله PLOS ONE انتشار یافته است.
منبع:

1399/07/05
23:41:39
5.0 از 5
1839
تگهای خبر: تولید , دانشگاه , فناوری , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود