در گفت وگو با بی دانلود اعلام شد

برگزاری هفته جهانی فضا در شرایط كرونایی

برگزاری هفته جهانی فضا در شرایط كرونایی

هفته جهانی فضا امسال با شعار ˮماهواره ها زندگی را بهتر می كنندˮ به سبب شیوع گسترده ویروس كرونا به شكل دیگری برگزار خواهد شد؛ به شكلی كه بگفته دبیر هفته جهانی فضا در ایران ترویج علم فضا در این هفته عموما در بستر مجازی صورت خواهد گرفت.


سعید قربانی در گفت و گو با ایسنا، رویکرد سازمان فضایی در برگزاری برنامه های هفته جهانی فضا در ایران را منطبق با انجمن جهانی هفته فضا، ترویج خدمات و دستاوردهای فناوری فضایی دانست و اضافه کرد: افزایش سطح آگاهی عمومی مردم نسبت به خدمات فضا پایه از دیگر رویکردهای ما محسوب می شود. این مساله در هر قشر و رده سنی آثار مثبت خودرا دارد، به شکلی که در لایه دانش آموزی موج تفکر و خلاقیت، در لایه دانشجویی موج امید و انگیزه برای تلاش و فعالیت و اشتغال بخصوص در حوزه خدمات مبتنی بر داده های ماهواره ای و در آحاد مردم موج اقبال و مطالبه از دولت ها برای ایجاد زیرساخت های لازم به وجود می آورد.
قربانی از افتتاح دو آزمایشگاه مرجع در پژوهشگاه فضایی در هفته جهانی فضا آگاهی داد و تصریح کرد: با راه اندازی این آزمایشگاه ها امکان انجام بعضی از تست ها و ارزیابی هایی که تاکنون به صورت بومی وجود نداشته، فراهم می شود.
وی برگزاری نشست های تخصصی درباب بررسی چالش های آینده حوزه فضا در کشور، منطقه و جهان را از دیگر برنامه های هفته جهانی فضا عنوان نمود و افزود: رویداد "الو ماهواره" که با همکاری مشترک سازمان فضایی و اپسکو (مجمع آسیایی کشورهای فضایی) برگزار می گردد از دیگر رویدادهای این هفته است که در آن هر شهروندی از هرکجا که مایل است با یک ماهواره در فضا صحبت و انتظارات و خواسته های خودرا از ماهواره در چارچوب یک گفتگوی ویدئویی سلفی ضبط و ارسال می کند.
دبیر هفته جهانی فضا اشاره کرد: هیات داوران که متشکل از قضاوتگران ایرانی و خارجی هستند، ویدئوهای ارسالی را بررسی نموده و سه تا از آثار ارسالی را بعنوان بهترین ها انتخاب و معرفی و سازمان فضایی به رسم یادبود به آنها هدایایی تقدیم خواهدنمود.
قربانی اشاره کرد: دستاورد مورد انتظار از این رویداد خلق ایده هایی است که بااینکه امروز رؤیا به نظر می رسند ولی شاید با اقبال پژوهشگران و متخصصین در آینده ای نه چندان دور به واقعیت تبدیل شوند.

نامگذاری روزهای هفته جهانی فضا
قربانی با تاکید بر اینکه هفته جهانی فضا از ۱۳ تا ۱۹ مهرماه جاری خواهد بود، افزود: عناوین روزهای هفته جهانی فضا به این شرح است:
یکشنبه ۱۳ مهر: ماهواره ها زمینه ساز تحول در ارتباطات
دوشنبه ۱۴ مهر: ماهواره ها زیربنای توسعه آموزش و سلامت
سه شنبه ۱۵ مهر: ماهواره ها و بهبود مدیریت مخاطرات طبیعی و محیط زیست
چهارشنبه ۱۶ مهر: توسعه کشاورزی نوین با ماهواره ها
پنج شنبه ۱۷ مهر: ماهواره ها و مدیریت هوشمند شهری
جمعه ۱۸ مهر: فناوری فضایی، ماهواره ها و شناخت جهان هستی
شنبه ۱۹ مهر: خدمات نوین ناوبری و موقعیت یابی با ماهواره ها

ما، کرونا و هفته جهانی فضا
دبیر هفته جهانی فضا با اشاره به اثرگذاری اپیدمی کرونا ویروس در ایران و جهان، اظهار نمود: امسال به سبب شرایط ناشی از کرونا تمامی برنامه ها به غیر از افتتاحیه که با حضور تعداد اندکی از مدیران ارشد و با رعایت پروتکل های بهداشتی خواهد بود، به صورت مجازی و آنلاین برگزار می شود.
بگفته وی باتوجه به تفاهم نامه امضا شده، سازمان فضایی ایران در برگزاری برنامه های هفته جهانی فضا از ظرفیت های تلویزیون اینترنتی آیو و نیز رسانه ملی استفاده خواهدنمود.
دبیر هفته جهانی فضا تصریح کرد: در برگزاری برنامه های این هفته نهادهایی چون پژوهشگاه های فضایی، پژوهشگاه ارتباطات و پژوهشگاه هوا فضا و همین طور خیلی از دانشگاه ها، وزارت آموزش و پرورش و ادارات کل فناوری اطلاعات وزارت ارتباطات، بخش های خصوصی استارتاپ ها و شرکت های دانش بنیان فضا پایه و مروجین علم، فعالان حوزه نجوم با تنظیم و تدوین برنامه در رویدادهای این هفته مشارکت خواهند داشت.
به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، در سال ۱۹۹۹، مجمع عمومی سازمان ملل، قطعنامه ای را تصویب کرد که به سبب آن، چهارم تا دهم اکتبر هر سال (۱۳ تا ۱۹ مهر)، بعنوان هفته جهانی فضا، برگزیده شد. هدف از این کار ترویج و توسعه دانش فضایی و آشنا کردن مردم و جوانان از نقش فناوری فضایی در زندگی انسان ها روی زمین اعلام گردید.
این هفته حد فاصل دو رویداد تاریخی است؛ ۴ اکتبر ۱۹۵۷، اسپتونیک - ۱، اولین ماهواره جهان توسط اتحاد جماهیر شوروی به فضا پرتاب شد و در ۱۰ اکتبر ۱۹۶۷، اولین معاهده استفاده صلح آمیز از فضای ماوراء جو در سازمان ملل به امضاء رسید.
شعار هفته جهانی ۲۰۲۰ "ماهواره ها زندگی را بهتر می کنند" انتخاب شده است.1399/07/12
13:26:33
5.0 از 5
1639
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود