پیشبینی شدت بیماری كووید-۱۹ در افراد سالم

پیشبینی شدت بیماری كووید-۱۹ در افراد سالم

به گزارش بی دانلود خراسان رضوی با مبتلا شدن به بیماری كووید-۱۹ احتمال مرگ به علت بیماری یا شدت بیماری ذهن را مشغول می كند. برای درك این مورد اگر یك آزمایش ساده پیشبینی كننده حتی پیش از مبتلا شدن به ویروس وجود داشته باشد، می تواند كمك كننده باشد و لیستی از اولویت ها برای افراد ایجاد كند كه باید بیشتر مراقب باشند یا واكسن را زودتر تزریق كنند. اگر این دانش بتواند درمانی هم عرضه نماید، یك تغییردهنده واقعی خواهد بود.


به گزارش نیوز، هم اکنون دو تحقیق جدید موسسه پزشکی هوارد هیوز (HHMI) در ویرجینیا ایالات متحده در جستجوی توضیحی در مورد علت شدت بیماری کووید-۱۹ در افراد مختلف هستند. نتایج مطالعات نشان می دهد، زیرمجموعه ای از بیماران جهش هایی در ژن های اصلی ایمنی دارند، سایر بیماران دارای آنتی بادی هستند که همان اجزای سیستم ایمنی بدن را هدف قرار می دهند و هر دو شرایط می توانند در شکل های شدید بیماری نقش داشته باشند.
لازم به ذکر است، دانشمندان HHMI در مقابله با ویروس کرونا فعالیت دارند و با خیلی از همکاران خود در سراسر جهان کار می کنند. آنان در حال انجام آزمایش های تشخیصی، درک زیست شناسی اساسی ویروس، مدل سازی اپیدمیولوژی و درمان های بالقوه یا واکسن ها هستند.
افراد آلوده به کروناویروس می توانند علائمی داشته باشند که از خفیف تا کشنده باشد. حالا، نتایج دو تجزیه وتحلیل جدید نشان میدهد که بعضی از موارد تهدیدکننده زندگی می تواند به نقاط ضعف سیستم ایمنی بدن بیماران مربوط باشد.
حداقل ۳.۵ درصد از بیماران مبتلابه کووید-۱۹ شدید جهش هایی در ژن های دفاعی ضدویروسی دارند. حداقل ۱۰ درصد از بیماران مبتلابه بیماری شدید، به جای مبارزه با ویروس، "آنتی بادی خودکار" ایجاد می کنند که به سیستم ایمنی بدن حمله می کنند. پژوهشگر این تحقیق، ژان لوران کازانوا، محقق موسسه پزشکی هوارد هیوز دانشگاه راکفلر ایالات متحده می گوید: نتایج حاصل از تحقیق در دو مقاله در ژورنال Science در ۲۴ سپتامبر ۲۰۲۰، بعضی از علل اصلی تهدیدکننده زندگی با کووید-۱۹ را مشخص کرده است.
وی اظهار نمود: مشاهده این آنتی بادی های مضر در خیلی از بیماران (۱۰۱ بیمار از ۹۸۷ بیمار) کشفی خیره کننده بود. این دو مقاله نخستین توضیح را در مورد علل شدت بیماری در بعضی افراد عرضه می دهند.
کازانوا اشاره کرد: این تأثیر نتایج فوری برای تشخیص و درمان دارد. اگر کسی ازنظر ویروس مثبت است، باید به صورت کامل ازنظر آنتی بادی های خودکار هم آزمایش شود و در صورت مثبت بودن این آزمایش ها، ممکنست حذف آنتی بادی از خون بیمار تحت مراقبت های پزشکی علایم بیماری را کم کند.


تلاش جهانی
گروه کازانوا، با همکاری پزشکان کل دنیا، ابتدا بیماران مبتلابه کووید-۱۹ ثبت نام کردند. پژوهشگران در جستجوی جوانان مبتلابه اشکال شدید بیماری بودند تا بررسی نمایند که آیا این بیماران ممکنست ضعف اساسی در سیستم ایمنی بدن خود داشته باشند که سبب می شود آنان بخصوص در مقابل ویروس صدمه پذیر باشند.
این طرح شامل اسکن ژنوم بیماران بود، بخصوص مجموعه ای از ۱۳ ژن که در ایمنی اینترفرون (نوعی از پروتئین ها هستند که سلول های میزبان آلوده به ویروس را آزاد ساخته و باعث تحریک سیستم ایمنی و افزایش مقاومت بدن می شوند) ضد آنفلوانزا نقش دارند. در افراد سالم، مولکول های اینترفرون بعنوان سیستم امنیتی بدن عمل می کنند. آنها ویروس ها و باکتری های مهاجم را شناسایی کرده و زنگ خطر را به صدا درمی آورند و این عملکرد باعث می شود سایر مدافعان ایمنی هم در صحنه حضور پیدا کنند.
این گروه پیش ازاین هم جهش های ژنتیکی کشف کرده است که مانع تولید و عملکرد اینترفرون می شوند. افراد مبتلابه این جهش ها نسبت به عوامل بیماری زای خاص ازجمله عوامل ایجادکننده آنفلوانزا صدمه پذیرتر هستند. این گروه اندیشید که یافتن جهش های مشابه در افراد مبتلابه کووید-۱۹ می تواند به پزشکان کمک نماید تا بیماران در معرض خطر مبتلا شدن به اشکال شدید بیماری را تشخیص دهند. این مورد می تواند به مسیرهای جدیدی برای درمان هم منتهی شود.
در ماه مارس، گروه کازانوا باهدف ثبت نام ۵۰۰ بیمار مبتلابه کووید-۱۹ شدید در سراسر جهان مطالعه خویش را شروع کردند. آنان تا ماه آگوست بیشتر از ۱۵۰۰ فرد ثبت نام شده در اختیار داشتند و هم اکنون این تعداد بیشتر از ۳۰۰۰ نفر هستند. با شروع تجزیه وتحلیل بیماران، شناسایی جهش های مضر در افراد پیر و جوان آغاز شد. آنان دریافتند که ۲۳ بیمار از ۶۵۹ بیمار موردمطالعه، در ژن هایی که در تولید اینترفرون های ضدویروسی نقش دارند، دارای خطا هستند.
محققان تصور کردند، بدون داشتن یک مکمل کامل از این مدافعان ضدویروسی، بیماران کووید-۱۹ قادر به دفع ویروس نیستند. این فکر سبب ایجاد ایده جدیدی شد. شاید بیماران مبتلابه کووید-۱۹ شدید فاقد اینترفرون باشند و شاید بدن برخی از بیماران خودشان به این مولکول ها صدمه می رسانند. همانطور که در اختلالات خود ایمنی مانند دیابت نوع یک و آرتریت روماتوئید، بعضی از بیماران ممکنست آنتی بادی هایی تولید کنند که بدن را هدف قرار می دهد.
تجزیه وتحلیل ۹۸۷ بیمار مبتلابه کووید-۱۹ دقیقا همین مبحث را نشان داد. حداقل ۱۰۱ نفر از بیماران آنتی بادی خودکار ضد مجموعه ای از پروتئین های اینترفرون داشتند. محققان کشف کردند این آنتی بادی ها مانع عمل اینترفرون می شوند و در بیماران مبتلابه کووید-۱۹ خفیف وجود ندارد.
ایزابل میتس، پزشک متخصص اطفال در بیمارستان دانشگاه KU Leuven در بلژیک که در اوایل سال جاری به ثبت نام بیماران در مطالعه، جمع آوری نمونه ها و انجام آزمایش ها کمک کرد، می گوید: "این یافته، بی سابقه است. " وی با اشاره به آزمایش وجود این آنتی بادی ها اظهار نمود: "تقریبا می توانید پیش بینی کنید که چه کسانی به شدت بیمار خواهند شد. "
گروه تحقیق نشان داد که اکثریت قریب به اتفاق (۹۴ درصد) بیماران مبتلابه آنتی بادی های مضر مرد هستند. میتس می گوید: مردان به احتمال زیاد به اشکال شدید کووید-۱۹ مبتلا می شوند و این مقاله یک توضیح برای تغییرات جنسیتی عرضه می دهد.
آزمایشگاه کازانوا حالا به دنبال محرک ژنتیکی ایجادکننده آنتی بادی های خودکار است. وی می گوید: آنها می توانند با جهش در کروموزوم ایکس مرتبط باشند. چنین جهش هایی ممکنست زنان را تحت تأثیر قرار ندهد، چونکه آنان دارای یک کروموزوم ایکس دوم برای جبران نقص در نخستین مورد هستند. اما در مردان که فقط یک ایکس دارند، حتی اشتباهات ژنتیکی کوچک هم می تواند عواقبی داشته باشد.


نگاه به آینده
ازنظر بالینی، کار جدید این گروه می تواند نحوه تفکر پزشکان و مقامات بهداشتی در مورد استراتژی های توزیع واکسن و حتی درمان های بالقوه را تغییر دهد. یک آزمایش بالینی می تواند بررسی کند که آیا افراد آلوده که دارای آنتی بادی های خودکار هستند از درمان با یکی از ۱۷ اینترفرون که توسط آنتی بادی های خودکار خنثی نشده اند یا با پلاسمافرز، یک روش پزشکی که آنتی بادی ها را از خون بیماران می گیرد، سود می برند.
ایشان سپس اضافه کرد: هر دو روش می تواند اثر این آنتی بادی های مضر را خنثی کند.
علاوه بر کارهای فعلی، میتس، کازانوا و صدها دانشمند دیگر که با یک کنسرسیوم بین المللی موسوم به " تاثیرات ژنتیک انسانی کووید" در حال درک بخشی از معمای ویروس کرونا هستند. به جای درک برای عواملی که سبب می شود بیماران به خصوص در مقابل کووید-۱۹ صدمه پذیر شوند، آنان در جستجوی عوامل برعکس هستند (عوامل ژنتیکی که ممکنست محافظت ایجاد کنند). آنان هم اکنون افرادی را که در معرض ویروس قرار گرفتند اما به بیماری مبتلا نشدند را بررسی می کنند. کازانووا می گوید: "آزمایشگاه ما هم اکنون با سریع ترین سرعت خود کار می کند. "
منبع:

1399/07/14
13:17:49
5.0 از 5
1711
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود