تولید پانسمانی زیستی برای درمان زخم های سوختگی

تولید پانسمانی زیستی برای درمان زخم های سوختگی

به گزارش بی دانلود پژوهشگران دانشگاه خلیج فارس، موفق به تولید پانسمانی جدید بر پایه مواد زیستی برای درمان زخم های سوختگی شدند.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، دکتر شهریار عصفوری، عضو هیئت علمی دانشگاه خلیج فارس و یکی از محققان اختراع "محصول زخم پوش الکتروریسی شده حاوی دکسپانتول آهسته رهش بر پایه آلژینات / کیتوزان با ساختار هسته-پوسته" در این خصوص اظهار داشت: این محصول در واقع پانسمان زخم های سوختگی است و پوشش زخم سوختگی با استفاده از مواد زیست سازگار که حاوی داروی التیام بخش ضدسوختگی است از مزایای این دارو به حساب می آید. همینطور در طراحی این پانسمان، کنترل رهش دارو هم مدنظر قرار گرفته شده است.
وی تصریح کرد: با ترکیبات زیست سازگاری که در تولید این محصول به کار رفته، برای اولین بار این چنین پانسمانی به مرحله تولید در جهان رسیده است و نمونه داخلی یا خارجی ندارد.
عصفوری با اشاره به اینکه این زخم پوش حاصل فعالیت علمی تعدادی از دانشمندان، طی سه سال قبل در «گروه تحقیقاتیِ نانوزیست فناوری» دانشگاه خلیج فارس است، اضافه کرد: پروفسور رضا آذین عضو هیئت علمی دانشگاه خلیج فارس، مریم نجفی دانشجوی دکتری مهندسی شیمی دانشگاه خلیج فارس و ساسان زائری عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر از دیگر محققان این پروژه بوده اند.
وی با اشاره به اینکه نخستین قراداد تولید انبوه این محصول در مهرماه ۹۹ منعقد شد، تصریح کرد: نخستین قرارداد واگذاری امتیاز بهره برداری از اختراع شماره ۱۰۱۳۴۰ با عنوان تولید "زخم پوش الکتروریسی شده حاوی دکسپانتول آهسته رهش بر پایه آلژینات / کیتوزان با ساختار هسته پوسته" بین دانشگاه خلیج فارس و یکی از شرکاتها منعقد شد.
به قول دکتر عصفوری، پیشبینی می شود چنانچه سرمایه و مجوزهای لازم برای تولید در مقیاس مدنظرتامین شود، این محصول در سال اول به میزان ۱۰۰ هزار دلار و در سال دوم حداقل به میزان 200 هزار دلار فروش داشته باشد.
بر مبنای اعلام روابط عمومی وزارت علوم، این گروه تحقیقاتی در سه سال گذشته، اختراع ۴ محصول زیستی دیگر را هم به ثبت رسانده اند و هم اکنون به دنبال تجاری سازی آنها هستند.
منبع:

1399/08/04
17:25:54
5.0 از 5
1496
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
beedownload بی دانلود