صرف 5 سال زمان برای ایجاد عكس 2 و نیم گیگاپیكسلی از صورت فلكی شكارچی

صرف 5 سال زمان برای ایجاد عكس 2 و نیم گیگاپیكسلی از صورت فلكی شكارچی

مردی ۵ سال یا به عبارتی ۵۰۰ ساعت مفید را صرف ویرایش و ۴۲ ساعت را صرف پردازش یك تصویر از صورت فلكی شكارچی كرده است.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، صورت فلکی شکارچی(Orion) بسیار دیدنی است، اما وقتی در یک عکس ۲.۵ گیگاپیکسلی عرضه شود، نفس گیر هم می شود.
ثبت این تصویر جدید و قابل حرکت از این صورت فلکی، پنج سال طول کشیده است و "مت هاربیسون" ۵۰۰ ساعت را صرف ویرایش و ۴۲ ساعت را صرف پردازش آن کرده است.
وی که یک عکاس نجومی است، در سایت خود می گوید که فکر این پروژه چشم گیر از سال ۲۰۱۳ به سرش زده و برای رسیدن به این تصویر نهایی مسحور کننده، از هزاران عکس که طی چندین سال گرفته شده اند، بهره برده است.
صورت فلکی شکارچی که در زبان انگلیسی اوریون و در عربی، جبار نامیده می شود، یک صورت فلکی است که روی استوای آسمانی(استوای سماوی) قرار گرفته و ازاین رو نیمی از آن در نیم کره جنوبی آسمانی و نیم دیگر آن در نیم کره شمالی آسمان قرار دارد و از همه نقاط زمین قابل دیدن است. البته صورت های فلکی از نیمکره جنوبی، در مقایسه با مشاهده آنها از نیمکره شمالی، سر و ته دیده می شوند.
این پیکره آسمانی شاید شناخته شده ترین و زیباترین پیکره آسمانی باشد. هیچ یک از صورت های فلکی دیگر به جز صورت فلکی عقرب تا این حد به نام خود شباهت ندارند. شکارچی شامل ستارگان درخشان بسیار است. ستاره های این صورت فلکی شباهت به یک شکارچی دارد که از هزارها سال پیش در جهان شناخته شده است. شکارچی، سپری از پوست شیر در دست و گرزی در دست دیگر دارد و در حال جنگ با گاو آسمانی یا ثور است، در صورتی که سگ های بزرگ و کوچک او پشت سرش هستند و خرگوش، شکار مورد علاقه اش زیر پایش است.
"هاربیسون" در سایت خود توضیح داده است که شیفتگی او به ستاره ها از کودکی وی شروع شده است. وی نوشته است: من فکر می کنم بهترین حرف برای گفتن این است که من می توانستم تقارن آشنای صورت فلکی شکارچی را در سنین نوجوانی تشخیص دهم. وقتی مادرم در کودکی مرا برای پیشاهنگی ثبت نام کرد، در آنجا تماشای آسمان با یک تلسکوپ کوچک را برای نخستین بار تجربه کردم.
"هاربیسون" برای رسیدن به رویای خود که ایجاد یک تصویر وصف نشدنی و بی سابقه از صورت فلکی شکارچی بود، از یک دوربین "QHY ۱۶۲۰۰ CCD" استفاده نمود. این دوربین به او امکان داد تا تصاویری در مقیاس ۱.۶ پیکسل از صورت فلکی شکارچی ثبت کند.
وی اظهار داشت: من یقین داشتم که این دوربین می تواند ماهیت واقعی آن تکه از فضا را در پشت ابرها و رنگ ها نشان دهد و این پروژه من بود: صرف پنج سال عمر، استفاده از ۲۵۰۸ تصویر، بیشتر از ۵۰۰ کار بر روی ادغام تصاویر و صبر و حوصله بسیار زیاد.


"هاربیسون" در ادامه توضیح داد که چگونه در کار خود با مشکلات زیادی مانند تعادل برقرار کردن بین شرایط آسمان که شب به شب متفاوت می باشد، مشکلات سخت افزاری مداوم و شرایط جوی چالش برانگیز در محل زندگی خود در شرق ایالت تنسی روبرو شده است. اما به قول وی، آنچه واقعاً سبب شده این پروژه پنج سال طول بکشد، یافتن یک کامپیوتر به اندازه کافی قدرتمند برای پردازش تصویر فوق العاده او بوده است، اتفاقی که تا ماه آگوست سال ۲۰۲۰ رخ نداد.
"هاربیسون" اظهار داشت: این کامپیوتر جدید یک "Threadripper AMD" است که دارای ۲۴ هسته و ۲۵۶ گیگابایت حافظه است.
خوش شانسی ما این بود که در نهایت این صورت گرفت و الان همه ما می توانیم از این تصویر باشکوه لذت ببریم.
منبع:

1399/08/05
22:46:58
5.0 از 5
1822
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود