در گفت وگو با بی دانلود اعلام شد

هنوز هیچ یك از واكسن های ایرانی كرونا به مرحله كارآزمایی بالینی انسانی نرسیده اند

هنوز هیچ یك از واكسن های ایرانی كرونا به مرحله كارآزمایی بالینی انسانی نرسیده اند

به گزارش بی دانلود رئیس انجمن بیوتكنولوژی ایران تصریح كرد: باآنكه قانونا سازمان غذا و دارو مسئول عرضه مجوز برای كارآزمایی های بالینی واكسن است، اما حدودا هیچ شركتی از این سازمان مجوز شروع كارآزمایی های بالینی واكسن را دریافت نكرده و در سایت IRCT یا مركز ثبت كارآزمایی بالینی ایران هم هیچ واكسنی ثبت نشده كه خود مبین این مورد است كه در ایران هیچ واكسنی به مرحله كارآزمایی بالینی بر روی انسان نرسیده است. البته این بدین مفهوم نیست كه ما در زمینه واكسن كاری انجام نداده ایم.


دکتر سیروس زینلی در گفتگو با ایسنا درباره فعالیتهای انجمن بیوتکنولوژی در دوران انتشار کرونا اظهار داشت: بیشتر تلاش ما این بوده است که فرصت های استارتاپی را به اعضای انجمن بیوتکنولوژی و محققان و دانشجویان اعلام نماییم. شاخه های دانشجویی انجمن، وبینارهای مختلفی را برگزار کرده است و چندین جلسه را با افراد مختلف در مورد لزوم تهیه واکسن و تولید برخی داروها و کیت های تشخیص کرونا برگزار کردیم. انجمن کوشیده است که دانشجویان را به فعالیت در زمینه های ذکر شده تشویق کند و نیازهای تشخیصی را از صفر تا صد به طرق مختلف به جوانان نخبه حوزه بیوتکنولوژی اعلام نماید. علیرغم اینکه کرونا یک تهدید بزرگ برای سلامت و اقتصاد کشورمان به حساب می آید، ولی می تواند برای برخی از نخبگان فرصت باشد و ضمن تأمین نیاز داخل باید به فکر صادرات تولیدات خود هم باشیم. ترغیب جوان ها به فعالیت دانش بنیانی یک لزوم ملی به حساب می آید.
مدیر گروه بیوتکنولوژی دانشگاه تهران در پاسخ به پرسشی درباره چالش های فعالان حوزه بیوتکنولوژی اظهار داشت: دو چالش اصلی وجود دارد که یکی از آنها به تحریم های شدید و ظالمانه دشمنان ضد ایران مربوط می شود که کمرشکن است و شرایط وحشتناکی را برای فعالان حوزه بیوتکنولوژی بوجود آورده است. علاوه بر آن، انتشار کرونا شرایط را پیچیده تر کرده است. هم اکنون حدودا کمتر ایرانی ای می تواند به خارج از کشور مسافرت کند. ارسال ارز با مشکل جدی مواجه می باشد و هم دریافت مواد و ملزومات به سختی صورت می گیرد. ازاین رو هم کرونا و هم تحریم ها با هم شرایط بسیار سختی را برای تأمین نیازهای اولیه تولیدکنندگان محصولات بیوتک بوجود آورده است.
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران افزود: البته بخشی از این تحریم ها توانسته است فعالیتهای دانش بنیانی را فعال کند و خیلی ها به فکر تولید مواد اولیه مورد نیاز این بخش افتادند و نتایج خوبی هم حاصل شده است، ولی کافی نیست. ما می بایست در سال های گذشته به فکر امروز می بودیم، ولی نتیجه منفی عشق وافر کشور به واردات و تخصیص ارز ارزان به واردکنندگان امروز مشخص می شود.
وی ادامه داد: چالش دیگر ما در مورد قیمت دارو است. قیمت دارو متناسب با افزایش هزینه ها تغییر نکرده است، مثلا در سال ۱۳۹۴ نوع وارداتی یک دارو ۷۳۰ هزار تومان بوده است و سال جاری ۹۵۰ هزار تومان رسیده است؛ یعنی در عرض پنج سال حدود ۳۰ درصد قیمت دارو افزوده شده است. این در شرایطی است که هزینه ها حدود ۱۲-۱۳ برابر افزوده شده است. کمیسیون قیمتی در سازمان غذا و دارو وجود دارد که فکر می کنم این کمیسیون و تصمیمات آن بزرگترین آسیب زننده به پیشرفت بیوتک دارویی در کشور است. مسئولین منتظر هستند تا تک تک شرکت های تولیدکننده محصولات بیوتک کشور ورشکست شوند و بعد تازه به دنبال مقصر بگردیم. آیا پایین نگه داشتن غیر منطقی قیمت دارو در کشور به نفع کشور است. بطور قطع چنین نیست و اگر شرکت های تولید کننده را درنیابیم، بعدا مجبور می شویم داروی ارزان داخلی را با قیمت بسیار بالاتر از خارج باردیگر وارد نماییم.
زینلی خاطرنشان کرد: تعیین تعرفه های قطره چکانی برای دارو باوجود وجود هزینه های سرسام آور به خصوص در محصولات بیوتک که بیشتر از سایر حوزه ها به خارج از کشور وابسته است، به این حوزه ضربه می زند. خیلی از مواد اولیه و تجهیزات مورد نیاز ما از خارج از کشور وارد می شود و قیمت بخشی هم که از داخل تأمین می شود، در خلال این چند سال چندین برابر شده است. همین مبحث در آزمایشگاه های ژنتیک هم وجود دارد. به صورت کلی، وجود تعرفه سختگیرانه در بعضی زمینه ها و عدم تعریف آن در زمینه های دیگر، سبب شده که عدم توازنی در حوزه درآمدها و هزینه ها ایجاد شود که صنعت پزشکی را هم اکنون درگیر کرده است. کرونا هم به این دشواری ها افزوده است. هزینه اغلب شرکت های تولید دارو افزایش یافته است، ولی به علت همه گیری مصرف خیلی از داروها به شدت کاهش یافته است و شرکت های تولیدکننده را در مرحله ورشکستگی کشانده است. صنعت ملی تولید داروهای بیولوژیک کشور را باید پیش از ورشکستگی دریابیم.
رئیس انجمن بیوتکنولوژی در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به پرسشی درباره فعالیتهای گروه های واکسن سازی، اظهار داشت: در مورد تولید واکسن انسجامی وجود ندارد؛ یعنی بعضی از گروه های تولید واکسن زیر نظر معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری مشغول هستند و تعداد محدودی تحت کنترل وزارت بهداشت فعالیت می نمایند. در کل مبحث واکسن خیلی مدیریت شده نیست و سازمان غذا و دارو به صورت مستقیم در این حوزه تصمیم گیرنده نیست. حدودا هیچ شرکتی از سازمان غذا و دارو مجوز شروع کارآزمایی های بالینی واکسن را دریافت نکرده است؛ این در شرایطی است که قانونا سازمان غذا و دارو مسئول عرضه مجوز برای کارآزمایی های بالینی واکسن است. مثلا در سایت IRCT یا مرکز ثبت کارآزمایی بالینی ایران هیچ واکسنی ثبت نشده است؛ یعنی هیچ واکسنی به مرحله کارآزمایی بالینی بر روی انسان در ایران نرسیده است. البته این مورد بدین مفهوم نیست که ما در زمینه واکسن کاری نکرده ایم. من چند روز قبل شنیدم که وزیر بهداشت با حضور یکی از کارشناسان خبره سازمان غذا و دارو، کارگروهی در مورد واکسن تشکیل داده اند تا زودتر بتوانند مبحث واکسن را به نقطه مشخصی برسانند، اما به صورت کلی بیشتر فعالیت ها ناهماهنگ بوده است و امیدواریم که برای تولید واکسن هماهنگی بیشتری صورت گیرد و از شرکت های دارای پتانسیل تولید کمک گرفته شود.
وی افزود: دو سه نوع واکسن کرونا در ایران که نسبتا تکنولوژی ساده تری را می طلبیده، ساخته شده است و ما دانشمندان خوبی در این حوزه داریم. البته حدودا در همه زمینه ها، بخش خصوصی فعالیت خوبی داشته است و بخش دولتی متاسفانه به علت مشکلات بودجه ای در زمینه واکسن کرونا عملکرد خوبی نداشته است. شاید علت این باشد که ما در چندین سال قبل مراکز علمی و دانشگاه های کشور را فقیر و ضعیف کرده ایم و طبیعتا جایی که برای پرداخت حقوق کارمندان و هیات علمی خود درمانده باشد، نمی تواند عملکرد خوبی داشته باشد. بخش خصوصی نسبتا فعالیت بهتری داشت و به خصوص معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در این حوزه حمایت خوبی کرده است. ازاین رو حتی اگر ما واکسن موثر کرونا را هم تولید کرده باشیم، ترجیح می دهیم به صورت عمومی مطرح نکنیم و منتظر نتیجه کارآزمایی بالینی واکسن ها در کشورهای دیگر باشیم.
زینلی در انتها تصریح کرد: اگر واکسن کرونا در کشور ارائه شود (تولید داخل و یا وارداتی) به علت تقاضای بالای مردم، عدم نیاز بخش مهمی از جامعه جوان کشور و نیاز شدید افراد خاص و احتمال ایجاد بازار سیاه برای آن، مسلما باید به صورت کنترل شده وارد بازار شود و مدیریت شده مصرف شود. مقدار نیاز آنقدر بالا است که توان تولید در کشور ما و دنیا به سادگی نمی تواند آنرا تأمین کند و شاید امید بستن به ورود واکسن و رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی برای جلوگیری از مبتلا شدن به کرونا توسط مردم، کشور را در چالش ایجادشده بیشتر گرفتار کند و شغل های بیشتری از بین برود و مردم فقیرتر شوند. مردم هنوز به لزوم و اهمیت پیشگیری یا واقف نشده اند و یا به آن اهمیت نمی دهند. فقط با همکاری و رعایت مقررات می توانیم کشور را از وضعیت نجات دهیم و نقش جوان ها در این رعایت کردن بسیار پررنگ تر است؛ چونکه آنها بیشتر در رفت و آمد هستند و احتمال انتقال از راه آنها بیشتر است.
منبع:

1399/08/07
11:58:18
5.0 از 5
1399
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
beedownload بی دانلود