برنامه ملی اعطای تسهیلات به محصولات جدید فناورانه شروع شد

برنامه ملی اعطای تسهیلات به محصولات جدید فناورانه شروع شد

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و صندوق نوآوری و شكوفایی، یك برنامه بزرگ ملی را برای حمایت سراسری از محصولات جدید فناورانه ای كه موفق به جذب بهره بردار شده اند، شروع كرده اند. این برنامه برای پشتیبانی از تجاری سازی تعداد قابل توجهی از محصولاتی كه توسط شركت های دانش بنیانی، اخیرا در لبه تجاری سازی قرار گرفته اند تنظیم شده است.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بر اساس مفاد این برنامه، در صورتیکه یک شرکت دانش بنیان قراردادی با یک کارفرما منعقد کرده باشد تا محصول فناورانه با قابلیت دانش بنیان شدن را به تولید برسانند، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محصول جدید را از نظر فنی ارزیابی می نماید.
در صورت دارا بودن شرایط، این قرارداد برای دریافت تسهیلات به صندوق نوآوری و شکوفایی معرفی می شود. در این برنامه اولویت با تسهیلات سفارش ساخت است که نرخ سود آن ۹ درصد می باشد.
برپایه برنامه تدوین شده، فرآیند اعطای تسهیلات در این عرصه، دو مرحله ای است. در مرحله اول ارزیابی دانش بنیانی محصول جدید توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری انجام می شود و در مرحله دوم، ارزیابی تسهیلات و تأمین مالی توسط صندوق نوآوری و شکوفایی انجام می گیرد.
یکی از پیش نیازهای برخورداری از تسهیلات و حمایت های این طرح، این است که شرکت متقاضی برخورداری از تسهیلات، در مرحله درخواست وام، بعنوان شرکت دانش بنیان شناخته شده باشد.
همینطور محصول جدید باید به لحاظ فناوری، با یکی از محصولات تایید شده قبلی شرکت، مشابهت داشته و یا ارتقاءیافته آن باشد. این مساله از جانب مرکز شرکت ها و موسسات دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ارزیابی می­ شود.
برپایه توافقات صورت گرفته، تسهیلات سفارش ساخت تا سقف ۸۰% مبلغ قرارداد به شرکت دانش بنیان تخصیص می یابد. باقیمانده مبلغ قرارداد که ۲۰ درصد است هم باید توسط بهره بردار و کارفرما تامین گردد.
یکی از خصوصیت های این طرح این است که تسهیلات به شرکت دانش بنیان بعنوان مجری قرارداد پرداخت می شود، اما تعهدات بازپرداخت بر عهده بهره بردار و کارفرما است.
امکان دارد که شرکت های درخواست کننده و قرارداد مورد بحث، امکان و شرایط استفاده از تسهیلات سفارش ساخت را نداشته باشد. در این صورت تلاش می شود که تأمین مالی قرارداد با استفاده از سایر ابزارهای تأمین مالی صندوق نوآوری و شکوفایی، همچون تسهیلات سرمایه در گردش، انجام گیرد.
اطلاعات محصول جدید و محصولات تایید شده قبلی که به لحاظ فناوری با این محصول مشابهت دارند، همچون مدارکی است که برای دریافت تسهیلات باید عرضه شود.
علاقه مندان می توانند برای کسب اطلاع از جزئیات این طرح به سایت صندوق نوآوری و شکوفایی رجوع کنند.
منبع:

1399/08/09
23:28:31
5.0 از 5
1491
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود