شركتها در شرایط نوسانات ارزی قبل از دانش بنیان شدن به تسهیلات و حمایت نیاز دارند

شركتها در شرایط نوسانات ارزی قبل از دانش بنیان شدن به تسهیلات و حمایت نیاز دارند

به گزارش بی دانلود عضو هیات مدیره مجمع تشكل های دانش بنیان ضمن اشاره به نوسانات ارزی، اظهار داشت: شركتهای دانش بنیان برای افزایش تاب آوری به تسهیلات و حمایت ها، قبل از دانش بنیان شدن نیاز دارند.


به گزارش ایسنا، پژمان تراکمه ضمن اشاره به احتمال عقب نشینی شرکتهای دانش بنیان از ادامه فعالیت به علت نوسانات نرخ ارز، اضافه کرد: این نوسانات باعث خواهد شد که اگر شرکتی ۸۰ درصد مسیر را طی کرده باشد احتیاج به حمایت بیشتری دارد، چونکه مشکلات هم بزرگ تر شده و احتمال از هم پاشیدن و انحلال هم بیشتر می شود.
وی ضمن اشاره به حمایت های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از شرکتهای دانش بنیان، اظهار نمود: بخش بزرگی از این حمایت ها باید قبل از دانش بنیان شدن عرضه شود و در حوزه های تک شرکت دانش بنیان برای تولید محصول باید تمام هزینه ها را ابتدا متقبل شود، مجوزها را دریافت کند، پس از رسیدن به موفقیت اگر حائز شرایط لازم مانند دانش فنی، نوآوری، پیچیدگی در فرآیندها و غیره باشد، می تواند برای دانش بنیان شدن اقدام نماید و تمام تسهیلات هم به پس از دریافت مجوز دانش بنیانی موکول می شود.
وی با تکیه بر اینکه متاسفانه همه دستورالعمل های لازم برای حفظ محرمانگی شرکت ها برای فرایند دانش بنیان شدن رعایت نمی گردد، تصریح کرد: این مسئله نگرانی هایی را برای شرکت ها ایجاد می کند، چونکه نتیجه سال ها تحقیق و توسعه و هزینه های مالی و معنوی شرکت ها در اختیار تیم ارزیابی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری قرار می گیرد که گاهی پس از مدت ها بررسی و تفحص درخواست دانش بنیانی به علل نامعلومی رد می شود. مجموع این عوامل سبب می شود بعضی از شرکت ها انگیزه ای برای دریافت مجوز دانش بنیان شدن نداشته باشند.
عضو هیات مدیره مجمع تشکل های دانش بنیان در جهت تسهیل فرایند دانش بنیان شدن شرکت ها، پیشنهاد کرد: بعضی از صنایع به ذات دانش بنیان هستند. اگر محرز شود حوزه فعالیت شرکت متقاضی در راه دانش فنی و تولید محصول و کالای مبتنی بر آن دانش است، در زمره شرکت دانش بنیان قرار گیرد و دیگر نیازی به کنکاش بیشتر نیست.
بر مبنای اعلام روابط عمومی مجمع تشکل های دانش بنیان ایران، تراکمه خاطرنشان کرد: برای بستن امکان سو استفاده هم پیشنهاد می شود دریافت کننده تسهیلات موظف شود به میزان ارزش حمایت کسب شده، ارزشی در سیستم تولید محصول یا بخش تحقیق و توسعه یا مواردی که مورد توافق باشد، ایجاد نماید.
منبع:

1399/08/17
19:17:18
5.0 از 5
1277
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
beedownload بی دانلود