با تلاش محققان دانشگاهی حاصل شد

ابداع روشی برای پیشبینی احتمال فرونشست زمین

ابداع روشی برای پیشبینی احتمال فرونشست زمین

بی دانلود: پژوهشگران دانشگاه تبریز، روش عملیِ «آلپ ریفت» را در جهت تخمین احتمال فرونشست زمین، ابداع كردند.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، دکتر عطاالله ندیری، عضو هیئت علمی دانشگاه تبریز، ضمن اشاره به پدیده‌ی فرونشست زمین و استفاده‌ی بی رویه از منابع آب های زیر زمینی، از مطالعاتی که در «گروه علوم زمین» و گروه «سنجش از دور» این دانشگاه صورت گرفته، اطلاع داد و اظهار داشت: دانشگاه بعنوان یک مرجع علمی مطمئن، نقشی اساسی در ارائه‌ی برنامه های مدیریتی و پیشگیری از بروز مشکلات احتمالی، ایفا می کند.

وی با ذکر برخی از مشخصات علمی و فنی این روش ابداعی، افزود: در این روش، چارچوب عملی عرضه شده با تمام عوامل زمین شناسی مهندسی، هیدروژئولوژیکی و هیدرومورفولوژیکی ترکیب می شود و می تواند مناطقی که امکان دارد در آینده گرفتار فرونشست شوند را پیش از وقوع حادثه، شناسایی کند.

ندیری به برخی از مقالات و استنادات علمی که به این روش مرتبطند، اشاره نمود و اضافه کرد: این چارچوب عملی برای نخستین بار در سال ۲۰۱۸ و در دشت شبستر و بعدها در اردبیل و مرند، ارزیابی و نتایج آن به صورت مقاله ای منتشر گردید.

وی با اطمینان از وجود پتانسیل علمی بالای محققان دانشگاه تبریز در این حوزه، بیان نمود: با عنایت به توانایی فزاینده پژوهشگران دانشگاه تبریز، پیشبینی حادثه‌ی فرونشست زمین در بسیاری مناطق، امکان پذیر است.
بر مبنای اعلام وزارت علوم، عضو هیئت علمی دانشگاه تبریز، در انتها با ابراز امیدواری از این موفقیت اظهار داشت: بر مبنای روش «آلپ ریفت» که به دست محققان دانشگاه تبریز ابداع شده، این امکان وجود دارد که با استفاده از نرم افزارها و تکنیک های منحصربه فرد، زمین هایی که احتمال فرونشست دارند، با ضریب اطمینان بالا مشخص شوند.1399/08/22
12:41:18
5.0 از 5
1277
تگهای خبر: دانشگاه , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود