داروی ضدویروس موثر در درمان كرونا تاییدیه سازمان غذا و دارو را دریافت كرد

داروی ضدویروس موثر در درمان كرونا تاییدیه سازمان غذا و دارو را دریافت كرد

داروی ضد ویروس مؤثر در درمان كرونا با همكاری پژوهشگران دانشكده علوم پزشكی دانشگاه تربیت مدرس و دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، تولید و موفق به دریافت تاییدیه كمیسیون سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت شد.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، فاز مطالعاتی این دارو که دستاورد مشترک تیمی ۴۰ نفره متشکل از متخصصین علوم پایه و متخصصین بالینی علوم پزشکی است، از زمان پیدایش کرونا در چین آغاز و بعد از ورود ویروس به ایران وارد فاز آزمایشگاهی شد.
برمبنای اعلام مجری این طرح پژوهشی در این دارو از ترکیبی استفاده شده که تجربه ۱۵ سال تحقیق بر روی آن وجود داشته است.
در مطالعات آزمایشگاهی دارو، روش های مختلفی همچون کشت مستقیم دارو بر روی ویروس کرونا انجام و اثرگذاری آن بررسی گردید و بعد از گذراندن آزمایشات فیزیکی و شیمیایی، تست های تعیین سمیت و ستاندن کد اخلاق، وارد فاز کارآزمایی بالینی شد.
این داروی ضد ویروس در ابتدا به صورت کیس ریپورت و سپس در بیماران سرپایی و در نهایت تعداد قابل توجهی از بیماران بستری مورد ارزیابی قرار گرفت و بعد طی مراحل بررسی در سازمان غذا و دارو موفق به دریافت تاییدیه کمیسیون غذا و دارو شد.
بگفته سرپرست تیم تحقیقاتی، الان این دارو در حال معرفی در مجامع تخصصی است و به سبب لزوم رعایت اخلاق پژوهشی و سفارش دکتر علیرضا زالی فرمانده ستاد مقابله با کرونا امکان انتشار نام دارو در جامعه و مجامع غیر تخصصی وجود ندارد.
این دارو یک داروی مکمل نیست، بلکه بعنوان داروی ضد ویروس در درمان مورد استفاده قرار می گیرد و نیاز به استفاده از داروهای پروتکل در کنار آن نیست و اغلب مصرف برخی از داروهای ضد ویروس دیگر با این دارو تداخل داشته و منجر به کاهش اثربخشی دارو می شود.
البته در وضعیت عفونت ثانویه باکتریال و جلوگیری از دهیدراتاسیون بیمار در مواقع لازم باید از آنتی بیوتیک و سرم تراپی استفاده گردد.
این دارو دارای مکانیسم کاملاً مشخص است و با سه مکانیسم شامل نخست اتصال به پروتیین RBD اسپایک ویروس و جلوگیری از اتصال ویروس به گیرنده ACE2، دوم اتصال به جایگاه فعال آنزیم RDRP و غیر فعال کردن آنزیم و جلوگیری از تکثیر ویروس و سوم تقویت و تنظیم سیستم ایمنی با مهار سایتوکاین های التهابی و تقویت سیستم ایمنی سلولار و مهار واکنش اکسیداتیو، اثر می کند.
برمبنای اعلام دانشگاه تربیت مدرس و بنا بر اعلام تیم تحقیقاتی، تمامی مراحل تولید انبوه این دارو انجام شده و به زودی وارد داروخانه های سراسر کشور خواهد شد. تهیه این دارو تنها با تجویز پزشک معالج امکان پذیر است.1399/08/25
12:12:53
5.0 از 5
1282
تگهای خبر: تولید , دانشگاه , سایت , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود