نقش مكانیسم روده-مغز در زمان عود كردن بیماری ام اس

نقش مكانیسم روده-مغز در زمان عود كردن بیماری ام اس

مطالعه جدید محققان ˮدانشگاه كالیفرنیا، سانفرانسیسكوˮ نشان داده است كه چگونه سلول های ایمنی ساخته شده در روده در هنگام عود كردن بیماری ام. اس(MS) نقش محافظتی دارند.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، برای نخستین بار دانشمندان نشان داده اند که این سلول های ایمنی چگونه به مغز می روند و در هنگام عود کردن بیماری به فرد مبتلا کمک می کنند. مطالعه دیگر محققان دانشگاه کالیفرنیا، سانفرانسیسکو در اوایل سال ۲۰۱۹ نشان داده بود که نوع خاصی از آنتی بادی ایمنی به نام "ایمونوگلوبولین آ" در نمونه های مدفوع بیماران ام اس که از التهاب عصبی فعال رنج می برند، در سطوح پایین قرار دارد. این مطالعه همینطور نشان داده بود که افزایش حجم این سلول های ایمونوگلوبولین آ در موش ها منجر به مقاومت بدن در مقابل التهاب مغزی در رابطه با ام اس می شود.
آنتی بادی ایمونوگلوبولین آ بیشتر توسط سلول های روده تولید می شود و فرضیه مطرح شده در مطالعه سال ۲۰۱۹ این بود که التهاب مغزی در ارتباط با ام اس می تواند تا حدی با مکانیزمی که از روده نشات می گیرد، تعدیل شود. حالا یک مطالعه جدید به رهبری همان محققان در مجله "Science Immunology" انتشار یافته است اما این دفعه محققان آزمایش هایی فراتر از آزمایش بر روی مدلهای حیوانی انجام داده اند تا نشان دهند این سلول های ایمنی روده در هنگام عود کردن بیماری ام اس در بدن افراد مبتلا به این بیماری حضور پیدا می کنند.
در مطالعه جدید محققان به بررسی آنتی بادی های ایمونوگلوبولین آ روده در مایع مغزی نخاعی بیماران ام اس پرداختند. این یافته ها تأیید کرد سلول هایی در مایع نخاع وجود دارند که فقط در هنگام عود کردن بیماری در بدن شخص حضور پیدا می کنند و در زمان بهبودی دیگر اثری از آنها نیست.
این نشان داده است این سلول های ایمنی که از روده نشات می گیرند اساسا در عود کردن بیماری ام اس نقش دارند. گام بعدی محققان برای پاسخ به این سؤال این بود که آیا این سلول های ایمنی به کاهش عود کردن هم کمک می کنند یا فقط به صورت فعال در فعالیت بیماری نقش دارند.
محققان با بررسی چگونگی پاسخ این آنتی بادی های خاص ایمونوگلوبولین آ به سایر مولکول ها، دریافتند که آنها به پروتئین میلین متصل نیستند و این بدان مفهوم است که این آنتی بادی ها نقش مستقیمی در صدمه رساندن به سلول های مغزی ندارند. محققان کشف کردند این سلول های ایمونوگلوبولین آ علاقه بیشتری به حمله به باکتری های مضر دارند.
یک فرضیه عرضه شده در این مطالعه این است که این سلول های ایمنی در پاسخ به باکتری های مضر در روده تولید می شوند. سپس سلول های ایمنی بدن باکتری های مضر بدن را تعقیب می کنند و در نهایت یک دفاع در مغز ایجاد می کنند.
حال این سوال پیش می آید که چرا این سلول های ایمنی نسبتاً شایع تابحال با ام اس در ارتباط نبوده اند؟ "سرجیو بارانزینی"( Sergio Baranzini) نویسنده اصلی این مطالعه با ذکر دلیل به این سؤال پاسخ داده است.
وی اظهار داشت: این ایده بسیار جدیدی بود. هیچ کسی به فکر بررسی این نوع سلول های ایمنی بدن در ارتباط با این بیماری نبود. ما هنگامیکه دیدیم این سلول ها فقط در هنگام عود کردن بیماری افزایش می یابند و آنتی بادی تولید می کنند مشتاق شدیم تا بیشتر به بررسی آنها بپردازیم.
نه تنها می توان از این سلول های ایمونوگلوبولین آ بعنوان نشانگر زیستی موثر برای نظارت بر فعالیت بیماری در آینده استفاده کرد، بلکه مطالعه جدید شواهد بیشتری از مکانیسم دو طرفه روده و مغز در درمان ام اس عرضه می دهد.
منبع:

1399/09/03
13:35:43
5.0 از 5
1286
تگهای خبر: تولید , دانشگاه , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
beedownload بی دانلود