كاوشگر چینی ها مأموریت اتصال را هم انجام داد

كاوشگر چینی ها مأموریت اتصال را هم انجام داد

کاوشگر چینی ˮچانگ ای ۵ˮ (Chang’e ۵) در صورتی که در حال آماده شده برای بازگشت به زمین است، مأموریت اتصال را به پایان رساند.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از ورج، مأموریت"چانگ ای ۵" چین یک مانور اتصال را روز شنبه به اتمام رساند. این کاوشگر در حال آماده شدن برای بازگرداندن نمونه های جمع آوری شده از سطح ماه به زمین است.
چین ۲۳ نوامبر ساعت ۱۵: ۳۵ به وقت منطقه زمانی شرقی(۰۰: ۰۵ صبح سه شنبه به وقت تهران) فضاپیمای بدون سرنشین خویش را به سمت کره ماه پرتاب کرد.
این مأموریت در تاریخ ۲۸ نوامبر وارد مدار ماه شد و در حالیکه ماژول سرویس آن در مدار ماه باقی مانده بودند، سطح نشین و صعودگر آن در اول دسامبر در ماه فرود آمدند. سطح نشین سنگ ها و خاک ماه را جمع کرد و روز شنبه به ماژول سرویس در مدار متصل شد. این نمونه ها در یک کپسول برگشت برای سفر به زمین قرار داده خواهند شد و انتظار می رود اواخر ماه دسامبر این کاوشگر در "مغولستان داخلی" فرود بیاید.
اگر کاوشگر چینی بتواند با موفقیت و همراه با نمونه به زمین بازگردد چین تبدیل به سومین کشوری خواهد شد که نمونه های قمری را چند دهه پس از ایالات متحده و شوروی سابق به زمین می آورد. آخرین مأموریت بازگرداندن نمونه ماه در ارتباط با مأموریت" لونا۲۴"(Luna ۲۴)اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۷۶ بود.
همینطور قابل ذکر است روز شنبه، مأموریت "هایابوسا-۲"ژاپن بعد از آوردن نمونه های سیارک ریوگو به زمین، در صحرای استرالیا فرود آمد.
منبع:

1399/09/16
20:50:01
5.0 از 5
1440
تگهای خبر: سرویس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
beedownload بی دانلود