ویدئویی كه نشان می دهند شیلدهای صورت در مقابل كروناویروس كارآمد نیستند

ویدئویی كه نشان می دهند شیلدهای صورت در مقابل كروناویروس كارآمد نیستند

بی دانلود: پژوهشگران ˮدانشگاه فوکوئوکاˮ(Fukuoka University) ژاپن در مطالعه اخیرشان اظهار کرده اند، شیلد صورت پلاستیکی(Face shield‎) در مقابل کووید-19 محافظت نمی کنند برای اینکه عطسه فرد آلوده ای که سه فوت(0.9 متر) دورتر ایستاده است، حلقه های گردابی را تشکیل می دهد که به آسانی از کنار این شیلد عبور می کنند.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، یک مطالعه نشان میدهد که اگر یک فرد آلوده و مبتلا به کووید-۱۹ بدون ماسک در نزدیکی فردی که از شیلد صورت استفاده می نماید باشد و عطسه کند این شیلدها هیچ نوع محافظتی از فرد در مقابل جلوگیری از مبتلاشدن به کروناویروس نمی کنند. پژوهشگران از مدلهای کامپیوتری برای تجسم گسترش قطرات خارج شده توسط عطسه انسان از فاصله ۳ فوتی(۱ متر) در اطراف شیلد صورت استفاده کردند.
نتایج نشان داد که "حلقه های گرداب مانند"(vortex rings) تولید شده توسط عطسه در کمتر از یک ثانیه ذرات عفونی را به شیلد صورت منتقل می کنند و آنها به لبه های پلاستیک می چسبند.
بسیاری از افراد استفاده از شیلد صورت را به ماسک تریج می دهند برای اینکه شیلدصورت محدودیتش کمتر است. شیلد صورت همین طور به افراد اجازه می دهند دهان فرد مقابل را ببینند، این امر به لب خوانی و ارتباطات غیرکلامی کمک می نماید و برای افرادی که مشکل شنوایی دارند مفیدست.
طی همه گیری کووید-۱۹ استفاده از آنها در بین خیلی از گروه ها همچون آرایشگران محبوب شده بود. در ماه آگوست "انتشارات علمی سیج"(SAGE) به آرایشگران هشدار داد که برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا باید نه فقط از ماسک بلکه از شیلد صورت نیز استفاده کنند اما بمنظور استقبال از مراجعین در ماه ژوئیه، از جانب دولت به آرایشگران گفته شد که شیلدهای صورت برای محافظت در مقابل کووید-۱۹ کافی هستند.


انتشارات سیج گفته است که شیلدهای صورت به احتمال زیاد از فرد در مقابل جلوگیری از ورود قطرات بزرگ که معمول ترین مسیر انتقال کووید-۱۹- محافظت می کند، اما هیچ دلیلی برای اثبات این مسئله وجود ندارد.
به همین ترتیب، هیچ مدرکی وجود ندارد و بعید بنظر می رسد که شیلدهای صورت یک کنترل گر موثر در مقابل جلوگیری از انتقال هواپخش باشند.
یک مقاله علمی جداگانه که در ماه ژوئیه منتشر گردید نشان داد که شیلدهای صورت برخلاف ماسک ها، در مقابل کووید-۱۹ محافظت نمی کنند.
مقامات سوئیس محل اقامت چند فرد مبتلا به ویروس کرونا را که در یک هتلی در یک روستای در کوه های آلپ مبتلا شده بودند را بررسی کردند. آنها دریافتند باوجود آنکه کارفرمایان اقدامات احتیاطی را انجام داده بودند این افراد مبتلا شده اند چونکه این افراد از شیلدصورت بهره برده اند. کارشناسان نشان دادند تنها کسانی که از شیلد صورت پلاستیکی بهره برده بودند، آلوده شده اند. بر طبق این مطالعه، کسانی که از ماسک بهره برده بودند(به تنهایی یا علاوه بر محافظ شیلد صورت) به ویروس کرونا مبتلا نشده بودند.
محققان قبلاً دریافته بودند که شیلدها به تقریباً ۱۰۰ درصد قطرات ریز منتقل شده توسط بیماران مبتلا به ویروس کرونا اجازه می دهد تا از آن فرار کنند.
حال یک شبیه سازی کامپیوتری که توسط پژوهشگران ژاپنی انجام شده، نشان داد که تقریباً همه قطرات موجود در هوا با ابعادی کوچک تر از پنج میکرومتر که هنگام مکالمه و تنفس آزاد می شوند از شیلد عبور می کنند و نیمی از قطرات بزرگتر به ابعاد ۵۰ میکرومتر که از سرفه و عطسه به وجود می آیند به هوا راه یافته و میزان ابتلای دیگر افراد را می افزایند.
آخرین مطالعه پژوهشگران دانشگاه فاکوئا در ژاپن که در مجله "Physics of Fluids" انتشار یافته به مدارک ارائه شده مقابل استفاده از شیلد صورت می افزاید.
یک فیلم که در کنار این مطالعه انتشار یافته است، نشان میدهد که چگونه جریان هوا از یک عطسه می تواند از اطراف یک شیلد صورت عبور کرده و به داخل دهان یا بینی فرد راه یابد. بدین سبب استفاده از شیلد بدون ماسک را بی فایده اعلام نموده اند.
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی کند.
فایل آنرا از اینجا دانلود کنید: video/mp4


منبع:

1399/09/19
18:14:42
5.0 از 5
1516
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود