ارسال مستقیم داروها به تومور با كمك میكروحباب ها

ارسال مستقیم داروها به تومور با كمك میكروحباب ها

محققان دانشگاه لیدز(University of Leeds) انگلیس در مطلعه اخیرشان یک رویکرد جدید که شامل استفاده از حباب های کوچک/ میکروحباب ها برای ارسال دقیق دارو به تومورهای سرطانی است را عرضه کرده اند.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از مدگجت، هنگام مبارزه با تومورهای سرطانی، اغلب داروهایی که می توانند یک ضایعه را از بین ببرند تأثیرات منفی قابل توجهی روی بقیه اعضای بدن می گذارند. بدین منظور می بایست داروهایی با دوز متوسط تجویز شود تا از رخ دادن عوارض جانبی که امکان دارد حتی از بیماری هم بدتر باشند، جلوگیری شود. با در نظر گرفتن این موضوع، محققان در تلاش اند تا روش هایی دقیق برای ارسال داروهای سرطان به نقاط مورد نظرشان، ایجاد کنند.
محققان انگلیسی در مطالعه خود نشان داده اند که آنها می توانند درون میکروحباب ها (Microbubbles) را با یک داروی سرطان پر کنند و سپس آنتی بادی هایی که هورمون رشد در رابطه با عروق خون تومور را دنبال کرده و همراه با آن حرکت می کند را به میکروحباب متصل کنند تا دارو با کمک آنها به مکان های خاص منتقل شوند.
اندازه میکروحباب های مورد استفاده در این روش تقریباً نصف گلبول های قرمز خون است. هنگامی که این میکروحباب ها به هدف رسیدند، امواج فراصوت برای تجزیه میکروحباب ها و آزادسازی داروهای درمانی درون آن مورد استفاده قرار می گیرند.
این آزمایش در حیوانات آزمایشگاهی انجام شده است، اما محققان اعتقاد دارند که آزمایشات بالینی انسان به آنها کمک خواهد نمود تا بتوانند در آینده از این تکنولوژی در انسان ها هم استفاده کنند.
دکتر "نیکولا اینگرام"(Nicola Ingram) از دانشکده پزشکی دانشگاه لیدز و یکی از محققان این تحقیق اظهار داشت: یکی از اشکالات بزرگ داروهای سرطانی این است که برای بقیه اعضای بدن هم بسیار سمی هستند. فناوری میکروحباب ها می تواند به ما امکان استفاده دقیق از این داروهای بسیار قدرتمند را بدهد و این سبب می شود که این دارو به سلول های سالمی که در نزدیکی تومور قرار دارند هم صدمه نرساند.
محققان خاطرنشان کردند میکروحباب هایی که دارو را حمل میکنند نسبت به یک دارویی که به تنهایی مصرف میشد مدت زمان بیشتری را در سیستم گردش خون باقی می ماند که این امر سبب می شود غلظت های بیشتری از دارو در محل تومورها جمع شوند و سبب بهبود اثربخشی درمان گردد و حتی در مراحل بعد می توان دوزهای کمتری به بدن ارسال کرد.
پروفسور "استفان ایوانز"(Stephen Evans) رئیس دانشکده فیزیک مولکولی و مقیاس نانو دانشگاه لیدز و یکی از نویسندگان مقاله اظهار داشت: نتایج این مطالعه هیجان انگیز است چونکه ما نه تنها روشی دقیق و هدفمند برای ارسال دارو توسط میکروحباب ها به تومورهای سرطانی را ایجاد کردیم بلکه راه نوینی جهت استفاده از داروهای بسیار قوی برای مبارزه با سرطان بدون ایجاد عوارض جانبی مضر بوجود آمده است.
منبع:

1399/09/23
13:36:22
5.0 از 5
1121
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود