رونمایی از ۴ طرح كلان ملی فناور

رونمایی از ۴ طرح كلان ملی فناور

4 طرح کلان ملی فناوری حوزه های سلامت و حمل و نقل پیشرفته رونمایی گردید.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، ۴ طرح کلان ملی محصول مورد حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری رونمایی گردید که از این تعداد ۳ طرح در حوزه سلامت و یک طرح کلان ملی فناوری در حوزه حمل و نقل پیشرفته برقی بوده است.
عناوین طرح ها به این شرح است:
موتور سنکرون آهنربای دائم
یکی از شرکت های دانش بنیان با حمایت مرکز طرح های کلان ملی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری توانسته است موتور سنکرون آهنربای دائم با سیم پیچی متمرکز را در بازه های توانی گوناگون تولید نماید.
این محصولات دانش بنیان از اندازه توانی ۳۸۰ وات تا ۵۰کیلووات برای کاربردهای گوناگونی چون کولر، فن های صنعتی، بالابرهای خانگی، خودرو های ون برقی، موتورسیکلت های برقی کاربرد دارد و امکان تولید الکتروموتورهایی تا توان ۲۰۰کیلووات فراهم گشته است. از خاصیت های این الکتروموتور می توان به حذف تسمه و پولی از ساختار اشاره نمود که موجب افزایش راندمان کل سیستم می شود و نویز محیطی را می کاهد.
الکتروموتورهای تولیدی این شرکت متناسب با نیاز بازار در رنج توانی ۳۸۰ تا ۱۰۰۰ وات جهت استفاده در فن های صنعتی طراحی و تولید شده اند. نتایج به دست آمده از تست عملی الکتروموتورها بر روی کولرها نشان میدهد که استفاده از این نوع الکتروموتورها موجب صرفه جویی ۴۵ درصدی در مصرف انرژی خواهد شد.
محصولات دیگر این شرکت الکتروموتورهای مربوط به خودرو های ون سرعت پایین است. باتوجه به نیاز کشور توسط این شرکت دانش بنیان الکتروموتورهایی در اندازه های توانی ۷ تا ۱۰ کیلووات جهت استفاده در این مدل از خودرو ها طراحی و تولید شده است.
تولید سواپ نمونه گیری کووید-۱۹
طراحی و ساخت "سواب داکرون نمونه گیری ویروس کووید ۱۹" یکی دیگر از محصولات رونمایی شده است. سواب های نمونه گیری ویروس این شرکت دانش بنیان در دو شکل حلقی و بینی تولید شده اند که ضمن قابلیت جذب بالا و بازیابی اثربخش در محیط کشت، با انعطاف پذیری توأم با استواری بالای خود، ضمن راحتی و عدم ایجاد درد در بیمار، سهولت را در استفاده برای نمونه گیر به همراه دارند.
باتوجه به نیاز مبرم به این ابزار و هزینه های هنگفت واردات نمونه های خارجی، تولید موفق این محصول توسط فعالان فناور این شرکت دانش بنیان توانست بخش مهمی از نیاز حوزه سلامت را تامین کند. ظرفیت روزانه تولید این شرکت دانش بنیان ۷۵هزار عدد از سواب های نمونه گیری است و این پژوهشگران توانستند درآمد ۱۰۰میلیارد ریالی را ظرف مدت کم تر از ۴ماه کسب کنند.
حلزون شنوایی
یکی از نیازهای جدی ناشنوایان سیستم های کاشت حلزون شنوایی است که یکی از شرکت های دانش بنیان سیستم های تشخیص نارسائی شنوایی، سیستم های تحریک الکتریکی و آکوستیکی را معرفی کردند. حلزون های شنوایی تولید شده توسط این شرکت، قابل رقابت با محصولات مشابه خارجی است و از خاصیت هایی چون یکپارچه بودن، طراحی مدرن، قابلیت استفاده طولانی مدت بدون نیاز به شارژ باطری بهره می برد.
تا کنون ۴ نسل از سیستم های کاشت بیرونی حلزون شنوایی توسط این شرکت دانش بنیان به تولید رسیده است و با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تازه ترین و پیشرفته ترین نسل از این حلزون ها، مطابق با آخرین استانداردها، کارایی بالا، رابط کاربری فارسی و هزینه پایین تر از نمونه وارداتی در عین کیفیت مطلوب، به یاری بیماران آمده است.
تولید دستگاه تحریک کننده الکتریکی شنوایی که در تسکین بیماریهای گوش و آماده سازی قبل از جراحی بیماران برای کاشت حلزونی کاربرد دارد، از دیگر محصولات دانش بنیان این شرکت است.
دستگاه تب سنج های غیر تماسی
طرح کلان ملی فناوری تب سنج مادون قرمز غیر تماسی این شرکت به شکلی طراحی شده است که بدون در نظر گرفتن دمای اتاق، دمای سطح پوست را با دقتی بالا نشان میدهد.
نمونه های وارداتی مشابه این تب سنج، از آن جایی که دما را از بیرون شناسایی می کند، با خطاهای مختلفی مواجه می شود؛ اما فعالان فناوری کشورمان این دستگاه را متناسب با شرایط گوناگون بومی کشور ساخته اند. این محصول ضمن ستاندن مجوزها و تاییدیه های فنی داخلی و بین المللی در وضعیت ویژه کرونا تولید شده است.1399/09/26
13:14:53
5.0 از 5
993
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
beedownload بی دانلود