تلسكوپ ها لحظه ادغام دو سیاه چاله را شكار كردند

تلسكوپ ها لحظه ادغام دو سیاه چاله را شكار كردند

بی دانلود: در تصویری که اخیراً توسط ناسا به اشتراک گذاشته شده، یک کهکشان به نام ˮان. جی. سی 6240ˮ (NGC 6240) قابل مشاهده می باشد که در آن عملیات ادغام دو سیاهچاله کلان جرم را می توان دید.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، این تصویر از داده های جدید رصدخانه پرتو ایکس چاندرا (Chandra X-ray Observatory) به دست آمده است و امواج در تصاویر جدید در رنگ های قرمز، نارنجی و زرد قابل مشاهده هستند. بتازگی نیز ناسا این داده ها را با داده های نوری حاصل از "تلسکوپ فضایی هابل" که در ابتدا در سال ۲۰۰۸ انتشار یافت، ترکیب کرده است.
این سیاه چاله های ادغام شده تقریباً ۳ هزار سال نوری از یکدیگر فاصله دارند و بعنوان منابع مانند نقطه ای روشن در وسط تصویر دیده می شوند. این سیاهچاله ها به این علت که در نزدیکی یکدیگر قرار دارند، به صورت مارپیچ در آمده اند و این روندی است که از حدود ۳۰ میلیون سال پیش شروع شده است.
در سال ۲۰۲۰، بر طبق داده های "رصدخانه پرتو ایکس چاندرا"، کشف دو سیاه چاله ادغام شده اعلام گردید. از سال ۲۰۰۲، علاقه شدیدی به پیگیری مشاهدات کهکشان "ان. جی. سی ۶۲۴۰" توسط تلسکوپ چاندرا و سایر تلسکوپ ها وجود دارد.


ان. جی. سی ۶۲۴۰ یک کهکشان فوق روشن فروسرخ (ULIRG) در صورت فلکی "مارافسای" (Ophiuchus) است و علاوه بر این کهکشان مذکور بازمانده ادغام سه کهکشان کوچکتر است.
بگفته دانشمندان، روند ادغام ممکنست از حدود ۳۰ میلیون سال پیش شروع شده باشد. تخمین زده می شود که این دو سیاهچاله در نهایت به آرامی به یکدیگر نزدیک شده و ده ها یا صدها میلیون سال دیگر در یک سیاهچاله بزرگتر ادغام خواهند شد.
تصور می شود که جفت این سیاهچاله های کلان جرم می توانند به دانشمندان در درک بعضی از رفتارهای غیرمعمول سیاهچاله های کلان جرم به سرعت در حال رشد، مانند خم شدن و اعوجاج که در فواره های قدرتمندی که تولید می کنند قابل مشاهده می باشد، کمک کنند. همچنین، انتظار می رود جفت این سیاه چاله های کلان جرم در روند ادغام، قوی ترین منابع امواج گرانشی در جهان باشند.
سیاه چاله کلان جرم (Supermassive black hole) بزرگترین نوعی سیاه چاله در کهکشان هاست که گمان می رود در مرکز حدودا همه کهکشان ها همچون کهکشان راه شیری نیز یافت شود. این سیاه چاله ها پر جرم ترین نوع سیاه چاله ها هستند و گرانش بسیار زیادی دارند که در جهان بی نظیر است.
منبع:

1399/09/28
12:37:28
5.0 از 5
1095
تگهای خبر: تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود