موشك استارشیپ SN۹ به سكوی پرتاب منتقل شد

موشك استارشیپ SN۹ به سكوی پرتاب منتقل شد

به گزارش بی دانلود جدید ترین نسخه از موشک در حال توسعه ˮاستارشیپˮ معروف به ˮSN۹ˮ متعلق به شرکت ˮاسپیس ایکسˮ برای انجام آزمایشات به سکوی پرتاب منتقل شده است و احتمال این می رود که این موشک در همین مدت اندک باقی مانده از سال ۲۰۲۰ پرتاب شود.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، پایگاه "بوکا چیکا" در تگزاس در حال آماده شدن برای پرتاب بعدی شرکت "اسپیس ایکس" است و بر اساس گزارش ناسا، موشک "استارشیپ SN۹ " روز گذشته حرکت خود به سمت محل پرتاب را شروع کرده است.
این احتمال وجود دارد که SN۹ پیش از سال ۲۰۲۱ میلادی، در یک پرواز تکراری مشابه با SN۸ که تقریباً کاملاً فرود آمد و در اثر برخورد با زمین منفجر شد، آزمایش شود.
کمپین پرتاب این موشک یک برنامه پرتاب شلوغ را در سال ۲۰۲۱ پیشبینی می کند، چون که هم اکنون ۹ نمونه دیگر از موشک "استارشیپ" در مراحل مختلف تولید قرار دارند و تازه یک نمونه اولیه فوق سنگین هم در راه خواهد بود.
به رغم انفجار SN۸، این موشک فراتر از انتظارات عمل کرد و چندین مانع را پشت سر گذاشت و اطلاعات مهم پروازی را پیش از اینکه در ثانیه های پایانی منفجر شود، فراهم آورد.
موشک SN۸ در حالیکه اندکی با فرود کامل و موفقیت آمیز بر روی زمین فاصله داشت، به علت سرعت بیش از اندازه هنگام فرود، با سطح زمین برخورد کرد و منفجر شد. مسؤلان هنوز در حال تمیز کردن محل فرود و انفجار SN۸ هستند، جایی که دماغه آن تقریباً دست نخورده در همانجا باقی مانده است.
"ایلان ماسک" مدیرعامل "اسپیس ایکس" پیشنهاد کرده است که دماغه این موشک به افتخار دستاوردهای این نسخه از "استارشیپ" حفظ و نگهداری شود.
صرف نظر از اینکه پرواز SN۸ چگونه به پایان رسید، اسپیس ایکس برنامه ریزی کرده بود که فورا به سراغ پرتاب SN۹ ادامه برود، اما در حالیکه SN۹ منتظر آزمایش اولیه خود بود، یکی از پایه های نگه دارنده خراب شد و نزدیک بود این موشک در سکوی پرتاب واژگون شود، اما به لطف دیواره های کناری سکوی پرتاب این اتفاق رخ نداد و SN۹ به دیواره کناری خود برخورد کرد که البته سبب صدمه به سطح دماغه این موشک شد.
این حادثه اسپیس ایکس را مجبور به صرف چندین روز برای تعمیر SN۹ همچون استفاده از یک سطح که در ابتدا برای دماغه SN۱۰ طراحی شده بود، کرد.
موشک SN۹ مقرر است در پرواز آزمایشی آینده خود تا ارتفاع ۱۲.۵ کیلومتر پرواز کند. بسته به نحوه عملکرد SN۹، موشک SN۱۰ برای پرواز در ارتفاع ۱۵ کیلومتر و ۲۰ کیلومتر برنامه ریزی شده است.
بعد از رسیدن SN۹ به محل پرتاب، برنامه های پیش از پرتاب آغاز خواهد شد. برنامه پرتاب احتمالاً تنها به یک آزمایش با نیتروژن مایع و سپس یک آزمایش آتش ثابت هر سه موتور رپتور نیاز دارد.
با فرض اینکه این آزمایشات به خوبی صورت گیرد و اسپیس ایکس اطمینان لازم را برای پرتاب SN۹ کسب کند، این موشک شاید بتواند پیش از سال جدید میلادی به پرواز درآید که بدان معنا خواهد بود که ما امکان دارد برخلاف پرتاب قبلی یک ماهواره با موشک "فالکون ۹" که اعلام شده بود آخرین پرتاب اسپیس ایکس در سال ۲۰۲۰ بوده است، شاهد یک پرتاب دیگر پیش از آخر سال ۲۰۲۰ باشیم.
باآنکه دستاوردهای "استارشیپ" در سال ۲۰۲۰ بسیار قابل توجه بوده است، اما بدون شک سال ۲۰۲۱ برای این موشک یک سال مهم و حیاتی خواهد بود.1399/10/03
21:17:06
5.0 از 5
1324
تگهای خبر: تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود