كاهش دوره بیماری كووید-19 حتی برای یك روز از میلیون ها ابتلای جدید می كاهد

كاهش دوره بیماری كووید-19 حتی برای یك روز از میلیون ها ابتلای جدید می كاهد

مطالعات جدید از آن حکایت می کند که واکسن یا دارویی که بتواند حتی یک روز طول دوره ی بیماری کووید-۱۹ را کوتاه تر کند، می تواند سبب پیشگیری از ابتلای هزاران نفر و صرفه جویی میلیاردها دلار شود.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکس‍پرس، مطالعات جدید از آن حکایت می کند که واکسن یا دارویی که بتواند(حتی یک روز) طول دوره ی بیماری کووید-۱۹ را کوتاه تر کند می تواند سبب پیشگیری از ابتلای هزاران نفر و صرفه جویی میلیارد ها دلار پول شود. این تحقیقات تحت هدایت بروس لی(Bruce Lee) و همکارانش در مدرسه ی عالی CUNY انجام شده و در مجله PLOS Computational Biology منتشر است.
درحالی که بیشتر گفتگوها پیرامون واکسن و داروی کووید-۱۹ بر پیشگیری و درمان عفونت تمرکز دارد اما دارو و واکسن های دیگری که الزاما سبب جلوگیری و بهبود بیماری نمی شوند بلکه طول دوره بیماری را کم می کنند هم می توانند مفید باشند.
لی و همکارانش برای توضیح اهمیت کاهش دوره ی بیماری یک مدل محاسباتی از نحوه پخش ویروس کووید-۱۹ ایجاد کردند تا نشان دهند که چگونه دارو یا واکسنی که بتواند طول بیماری را کم کند می تواند تاثیرات اقتصادی و درمانی بیماری را بهبود بخشد.
بر اساس این شبیه سازی مشخص شد که کاهش طول بیماری تنها یک چهارم مبتلایان برای نصف روز می تواند از ابتلای ۱.۴ میلیون نفر و بستری شدن ۹۹ هزار نفر جلوگیری کند و سبب صرفه جویی ۲۰۹.۵ میلیارد دلاری شود. در شرایط یکسان کاهش ۳.۵ روزه دوره بیماری همین تعداد از مبتلایان می تواند سبب پیشگیری از ابتلای ۷.۴ میلیون نفر شود و اگر این درمان روی ۷۵ درصد مبتلایان صورت گیرد از ابتلای ۲۹.۷ میلیون نفر جلوگیری شده و ۸۵۶ میلیارد دلار صرفه جویی می شود.
این یافته ها هدایت گر تحقیقات دیگر در زمینه ی دارو و واکسن های کاهش دهنده طول بیماری است و همینطور به سازمان های دولتی کمک می نماید تا برای عرضه این محصولات و نحوه ی پرداخت هزینه های آن برنامه ریزی کنند.
جیمز مک نیل (James McKinnell) که یکی از نویسندگان این مقاله است می گوید: این تحقیقات به ما نشان داده است که تولید واکسن و داروهای کووید-۱۹ باید با تمرکز بر تاثیرات بیماری و در جهت کاهش شیوع بیماری صورت گیرد و نباید فقط منافع یک بیمار مورد نظر باشد. درمان گسترده به همراه سایر روش های پیشگیری می تواند نقطه عطفی برای آخر این همه گیری باشد.
منبع:

1399/10/19
22:42:39
0.0 از 5
1140
تگهای خبر: تولید , محصولات , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
beedownload بی دانلود