توسط محققان كشور صورت گرفت

تولید محرك رشد و اشتها آور دام با فرمولاسیون گیاهی

تولید محرك رشد و اشتها آور دام با فرمولاسیون گیاهی

بیواستارتر تولید شده در یکی از شرکت های دانش بنیان داروی جدید دامپزشکی است که سبب تحریک رشد و اشتهاآوری برای دام های بزرگ می شود.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، لاله حجازی درباب این مکمل گیاهی دامپزشکی اظهار داشت: در کارآزمایی بالینی نتایج بسیار خوبی از این دارو به دست آمد و اثبات شد مصرف آن موجب اشتهاآوری و افزایش مصرف خوراک دام می شود همین طور این دارو موجب بهبود رشد، ضریب تبدیل و صفات اسکلتی دام نیز می شود.
وی این بیواستارتر باریج را مقرون به صرفه دانست و اظهار نمود: امروزه اکثرا از آنتی بیوتیک ها بعنوان محرک رشد دام استفاده می شود که موجب ایجاد مقاومت دام در مقابل آنتی بیوتیک ها خواهد شد و با مصرف گوشت و شیر حیوان این مقاومت دارویی در بدن انسان نیز ایجاد می شود؛ بنا بر این در سالهای اخیر داروهای گیاهی در حوزه های دامپزشکی رشد بی سابقه ای را تجربه کرده است.
حجازی با اعلان اینکه گیاهان و ترکیبات فعال در این محصول تاثیر بسیار زیادی در جلوگیری از رشد میکروب های بیماری زا، کمک به هضم و جذب مواد مغذی، افزایش اشتها و تقویت سیستم ایمنی دارد، اشاره کرد: این مکمل گیاهی دامپزشکی با فرمولی خاص طراحی شده و موجب افزایش جذب، بهبود اسکور مدفوع در دام همین طور افزایش و بهبود وضعیت سیستم ایمنی شده است.
وی کتان قهوه ای (بَزرَک)، آویشن شیرازی، پونه و رزماری را از گیاهان استفاده شده در این مکمل دانست و تصریح کرد: گیاه آویشن با دارا بودن تیمول و کارواکرول بعنوان ضد باکتری، ضد ویروس، آنتی سپتیک، ضد تب، ضد احتقان و ضد التهاب است، همین طور مواد موثره این گیاه موکولیتیک بوده و سبب تسهیل در خروج ترشحات از دستگاه تنفس می شود، بدین سبب آویشن تاثیر بسیار خوبی بر فعالیت متابولیک فلور دستگاه گوارش دام دارد.
مدیر عامل این شرکت دانش بنیان درباب مطالعات انجام شده در زمینه روغن کتان در این بیواستارتر اظهار داشت: روغن کتان یکی از غنی ترین منابع امگا 3 است که تحقیق های انجام شده نشان داده است مصرف اسیدهای چرب در خوراک گوساله ها سبب افزایش وزن روزانه، افزایش رشد استخوان، افزایش بازده خوراک و کاهش تعداد روزهای با اسکور نامناسب مدفوع می شود، همین طور در مطالعه ای استفاده از مکمل های اسید بوتیریک، اسیدهای چرب متوسط زنجیر و اسید لینولینک در جیره گوساله ها موجب بهبود فاکتورهای سیستم ایمنی شده است.
کارآفرین داروی گیاهی درباب تاثیر پونه در برطرف نمودن مشکلات روده ای گوساله، توضیح داد: پونه به درمان اسهال و بیماریهای روده ای گوساله کمک می نماید و مشکلات و ناراحتی های گوارشی را برطرف کرده و سبب تقویت معده و دفع صفرا می شود، همین طور پونه به سبب دارا بودن ترکیبات ضد باکتریایی همانند آنتی بیوتیک عمل کرده و ضد انگلی قوی شمرده می شود.
حجازی درباب گیاه رزماری استفاده شده، اظهار نمود: رزماری یکی از بیشترین مقادیر آنتی اکسیدان را در میان گیاهان دارد و اثر ضد میکروبی وسیع، محافظت از کبد، کاهش درد کولیک، ضد تشنج، کنترل سرفه و بهبود علمکرد کلی حیوان را دارد.1399/10/22
13:23:40
0.0 از 5
1036
تگهای خبر: تولید , دانش بنیان , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
beedownload بی دانلود