مطالعه پهنه گسلی لرستان در دستور كار سازمان زمین شناسی

مطالعه پهنه گسلی لرستان در دستور كار سازمان زمین شناسی

مدیر مرکز زمین شناسی و اکتشافات معدنی لرستان اظهار داشت: در امتداد اجرای پروژه دقیق سازی گسل های کلانشهرهای کشور مطالعه گسل های لرزه زای شهر خرم آباد شروع شد.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، حجت الله کریمی منفرد با اعلان اینکه این پروژه باتوجه به توان کارشناسی و مالی سازمان زمین شناسی و با اولویت بندی شهرها برمبنای میزان مساحت شهر و جمعیت و همین طور میزان لرزه خیزی اجرائی می شود، اضافه کرد: ایران در پهنه ای جنبا با رویدادهای زمینلرزه های گسترده واقع شده است، به شکلی که کشورمان سالانه با زمین لرزه های بزرگ مواجه می باشد که به همین دلیل شناسایی محل دقیق گسله ها و تهیه نقشه دقیق آنها بمنظور ارائه راهکارهای مناسب جهت بهینه سازی و مقاوم سازی پهنه های خطر امری ضروری بنظر می رسد.
وی ابراز امیدواری کرد که با تهیه و تکمیل نقشه گسله های کلان شهرهای کشور و توجه به دستورالعمل های موجود جهت رعایت حریم گسله ها در توسعه شهری در آینده از بروز خسارات گسترده در کلان شهرها باتوجه به تمرکز نیروی انسانی و منابع مالی بسیار بالا پیشگیری شود.
مدیر مرکز زمین شناسی و اکتشافات معدنی لرستان اشاره کرد: در این راستا به لحاظ قرارگیری استان لرستان در منطقه ای با پتانسیل لرزه خیزی بالا و قرارگیری در محل گسل های جنبا، بررسی پتانسیل لرزه خیزی پهنه گسلی رازان در نزدیکی شهر خرم آباد توسط کارشناسان مرکز زمین شناسی و اکتشافات معدنی لرستان (زهرا کمالی) و گروه لرزه زمین ساخت و زلزله شناسی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور (نیره صبور) در حال انجام می باشد.
بگفته وی، این گسل با درازای ۵۰ کیلومتر و با سازوکار راندگی در کمربند زاگرس مرتفع، سبب جابه جایی آهک های ژوراسیک و کرتاسه شده و سهم زیادی در دگرریختی منطقه داشته است.
کریمی منفرد با اشاره به اینکه این گسل یکی از گسل های اصلی و مهم در استان لرستان است، اشاره کرد: این گسل به اسامی پهنه گسلی رازان یا پهنه رانندگی چغلوندی نیز نامگذاری شده و دارای روند مشابه با ساختارهای اصلی زاگرس، شمال باختر- جنوب خاور بوده است و جهت روراندگی به سمت جنوب باختر است.
مدیر مرکز زمین شناسی و اکتشافات معدنی لرستان اضافه کرد: دراین پروژه ضمن تعیین محل دقیق گسل برپایه تصاویر هوایی و تصاویر ماهواره ای، به مطالعه شواهد موروفوتکتونیکی و جستجوی شواهد فعالیت گسل در دوره کواترنری پرداخته خواهد شد.
برمبنای اعلام روابط عمومی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، وی اشاره کرد: در امتداد این زون گسلی زمین لغزش های گوناگون مربوط به دوره های زمانی گوناگون رخ داده که بررسی این پدیده نیز در دستور کار قرار دارد.1399/10/22
17:18:37
0.0 از 5
1031
تگهای خبر: پروژه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
beedownload بی دانلود