رییس دانشگاه تهران خبر داد

راه اندازی موزه علم تهران در كنار برج میلاد

راه اندازی موزه علم تهران در كنار برج میلاد

به گزارش بی دانلود رئیس دانشگاه تهران با بیان اینکه موزه علم تهران در کنار برج میلاد راه اندازی می شود، تاکید کرد: حمایت و پشتیبانی از دانشگاه تهران یک وظیفه ملی است، نه تنها برای کسانی که در این دانشگاه تعلیم می دهند، می آموزند و اشتغال دارند، بلکه برای همه مردم ایران و همه کسانی که به صلح و دوستی و علم فکر می کنند. هر حرکت در دانشگاه تهران، یک موجی است که جهات مختلف و جنبه های متفاوت را پوشش می دهد.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، دکتر محمود نیلی احمدآبادی در مراسم معرفی و تقدیر از برگزیدگان مسابقه طراحی موزه علم تهران که با حضور دکتر پیروز حناچی، شهردار تهران در تالار نگارخانه پردیس هنرهای زیبا برگزار شد، اظهار نمود: از هیأت امنای موزه علم، همکاران دانشگاه تهران، مهندسان مشاور و همه کسانی که کمک کردند تا شاهد این رویداد بزرگ باشیم، تشکر و قدردانی می کنم. در سال ۱۳۹۳ بود که نیت خیرخواهانه ساخت موزه علم از جانب دکتر ترکمان عنوان شد.

وی با اشاره به اینکه خیرین همواره نقش تعیین کننده ای در توسعه آموزش عالی داشته اند، اضافه کرد: شاید بتوان گفت بیشترین اثر خیرین در حوزه مدرسه سازی بوده است. بر مبنای آمارهای اعلامی، بیشتر از ۳۰ درصد مدرسه های کشور توسط خیرین ساخته شده است. اما نکته قابل توجه توسعه فعالیتهای خیرین در حوزه های مختلف بوده که مشارکت در زمینه ساخت موزه علم را می توان یکی از اقدامات صورت گرفته از جانب آنان برشمرد.

رئیس دانشگاه تهران در ادامه خاطرنشان کرد: وقتی ما از توسعه علم سخن می گوییم و تلاش داریم تا دانش آموزان و دانشجویان را در مقاطع مختلف با مفاهیم و کاربرد علم آشنا نماییم، این پرسش مطرح می شود که چرا تابحال یک موزه علم نداشته ایم تا آنها بتوانند علم را به واقع تجربه کنند.

نیلی احمدآبادی اظهار داشت: شاید در مفهوم کلی وقتی از موزه علم سخن به میان می آید، مکانی در نظر آید که آثار تاریخی و کهن علم در آن به معرض نمایش گذاشته می شود. منتهی موزه علم مورد توجه ما مکانی است که هر فردی امکان تجربه کردن یک فرایند علمی را در آن خواهد داشت و با تمام وجود مفاهیم علمی را خواهد آموخت. این موضوع، یکی از بهترین روش های تجربه کردن و علم آموزی است و همینطور بعنوان یکی از اجزای توسعه علمی در دنیا شناخته شده که البته اثرات فقدان آن در کشور ما کاملاً محسوس است.

وی با اظهار اینکه مایه افتخار است در کشوری زندگی می کنم که خیرین آن تفکر پیشرفته و به روز دارند و نقش خویش را به خوبی ایفا می کنند، اضافه کرد: همینطور افتخار می کنم در دانشگاهی هستم که خیرین به این دانشگاه، اعتماد می کنند و یقین دارند دانشگاه تهران بعنوان یک نهاد مردمی بهترین مکانی است که می توانند در آن سرمایه گذاری کنند و حرکتی از مردم برای مردم شکل دهند. البته دانشگاه تهران هم در طول این سال ها کوشیده تا مسئولیت خویش را به خوبی ایفا کند و دقیقاً مطابق با نیت خیرین گام بردارد، شاید بتوان گفت این مورد یکی از دلایلی است که توانسته توجه خیرین را جلب نماید.

رئیس دانشگاه تهران افزود: افزون بر این دانشگاه تهران، بزرگترین و مهم ترین مرکز آموزش عالی کشور است و همچنان بهترین جوانان کشور وارد این دانشگاه می شوند و پرچم آموزش عالی ایران در جهان است. در هر نقطه از دنیا بخواهند از ایران و دانشگاه سخن بگویند، اساسا نام دانشگاه تهران در رأس قرار دارد.

نیلی احمدآبادی در بخش دیگری از سخنان خود با تبیین اهمیت راه اندازی موزه علم اظهار داشت: دانشگاه تهران، این افتخار را دارد که توانسته بهترین مکانی را که در اختیار داشته را برای تأسیس موزه علم اختصاص دهد. این بهترین زمین به لحاظ موقعیت ویژه و دسترسی بوده که برای این منظور پیشبینی شده است. همینطور قرار گرفتن این مکان، در کنار برج میلاد بعنوان یکی از نمادهای شهر تهران می تواند در هویت بخشی به این شهر، مورد توجه واقع شود.

وی ضمن اشاره به توسعه بی رویه شهر تهران تاکید کرد: این توسعه باید با یک نگاه جدید علمی همراه شود، از دیدگاه ما بخشی از این فرایند توسط دانشگاه صورت می گیرد. شهر تهران، به لحاظ جمعیت دانشجویی و فضای آموزش عالی بزرگترین شهر ایران است و بالاترین سرانه دانشجویی و فضای آموزشی در این شهر تمرکز دارد. البته این یک ظرفیت فوق العاده ای است تا شهر تهران به شهری با رویکرد علمی و تکنولوژی های جدید تبدیل گردد.

رئیس دانشگاه تهران در ادامه تصریح کرد: حضور دکتر حناچی بعنوان مسئولی که آرام ولی عمیق کار می کنند، در کنار ذهنیتی که در دانشگاه های کشور شکل گرفته تا مبنای توسعه را علم قرار دهند و همینطور کمک خیرین در حوزه آموزش عالی، فرصت ویژه ای را می تواند برای شهر تهران فراهم آورد که امیدوارم این حرکت و فرایند ادامه پیدا کند».

نیلی احمدآبادی، با اشاره به اینکه در این رویداد چند رویکرد مهم با هم اتفاق افتاده است، خاطرنشان کرد: یکی از این رویکردها مشارکت خیرین است که می توان گفت حرکتی الهام بخش، پرارزش و آینده ساز است. نکته دیگر موزه علم بعنوان مبحث طرح است. مسأله آخر هم فرایندی است که برای طراحی و انتخاب طرح های برتر صورت گرفته است. البته در چنین کار گسترده ای به لحاظ اینکه اطمینان حاصل شود بهترین ایده هایی که با مأموریت علم، دانشگاه و شهر همخوانی دارند مطرح، انتخاب و در نهایت اجرا خواهند شد، باید مشاوران بزرگی هم حضور داشته باشند.

وی ادامه داد: تمام این فرآیندها توسط متخصصان کنترل شده و کاملاً یک امر تخصصی و حرفه ای بوده است و همین مساله می تواند یک فرایند استانداردی را در کشور طراحی کند. البته پشتیبانی شهرداری تهران هم در این حوزه امتیاز بزرگی است که نقطه شروعی برای فعالیت ها و اقدامات بعدی خواهد بود.

رئیس دانشگاه تهران در انتهای سخنان خود اظهار نمود: دانشگاه تهران، موزه های بسیاری دارد که پراکنده هستند. شاید موزه علم یک فرصتی را برای دانشگاه فراهم آورد تا شبکه ای از موزه های فرهنگی، هنری و علمی و فناوری در کنار هم قرار داده شوند و بر این اساس دانشگاه تهران، بتواند در کنار دیگر افتخارات خود در این حوزه هم متمایز و سرافراز در سطح ملی و بین المللی بدرخشد.

بر مبنای اعلام روابط عمومی دانشگاه تهران، «مسابقه طراحی موزه علم تهران»، با همکاری شهرداری تهران و دانشگاه تهران و با حمایت بنیاد فرهنگی و خیریه ترکمان، جهت انتخاب طرح برتر برای ساخت موزه علم دانشگاه تهران برگزار گردید که از تعداد ۲۴ اثر دریافتی سه طرح حامد بدری احمدی، علی نقوی و محسن مریزاد توانستند رتبه های اول تا سوم این مسابقه را کسب کنند.
منبع:

1399/10/23
12:09:57
0.0 از 5
1154
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود