آیا نانو فیلترها برای همه نیروگاه ها قابل استفاده هستند؟

آیا نانو فیلترها برای همه نیروگاه ها قابل استفاده هستند؟

به گزارش بی دانلود بر خلاف گفته برخی مسئولان که برای همه نیروگاه های کشور امکان استفاده از فیلتراسیون وجود ندارد، مدیر گروه صنعت ستاد توسعه فناوری نانو تاکید دارد که به شرط تأمین سوخت پاک، می توان به منظور کاهش آلایندگی نیروگاه از روش های فناورانه عرضه شده از جانب شرکتهای دانش بنیان در زمینه نانو فیلترها بهره برد.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا علی رغم آنکه بر مبنای گفته بعضی از مسئولان مبنی که نمی توان برای همه نیروگاه های کشور سیستم فیلتراسیون جهت کاهش آلودگی هوا استفاده کرد، ولی محققان این حوزه ضمن اشاره به سه روش مختلف فیلتراسیون در نیروگاه ها تاکید دارند که همه نیروگاه ها به شرطی که سوخت پاک در اختیار داشته باشند، می توانند مجهز به سیستم های فیلتراسیون شوند.
علی اصغر نجیمی، مدیر گروه صنعت ستاد توسعه فناوری نانو در گفتگو با ایسنا، نانو فیلترها را شامل دو دسته "هوای ورودی" و "هوای خروجی" کارخانه ها و واحدهای صنعتی دانست و اظهار داشت: هر صنعتی که موتور و یا توربین داشته باشد دارای هوای ورودی است که هم اکنون در این حوزه تکنولوژی "نانو فیبر" را در اختیار داریم که شامل دستگاههای تولید کننده نانو الیاف و فیلترهای نانویی می شود که توسط شرکتهای دانش بنیان از سال ۱۳۹۰ توسعه یافته است.
وی با اعلان اینکه بعضی از شرکتهای صنعتی برای تصفیه هوای خروجی واحدهای صنعتی خود مبادرت به واردات این نوع فیلترها کردند، افزود: ولی به سبب اعمال تحریم ها از فروش آن به ایران امتناع شد و شرکتهای نانویی دانش بنیان در این حوزه وارد شدند و توانستند این نوع فیلترها را به صورت صنعتی تولید کنند، بگونه ای که هم اکنون در یکی از شرکتهای صنعتی ۵ خط تولید این نوع فیلترها راه اندازی و ظرفیت بالایی از تولید فیلترهای ویژه هوای ورود کارخانجات و واحدهای صنعتی و نیروگاه ها بوجود آورده اند.
نجیمی با اعلان اینکه سایر شرکتهای صنعتی هم دستگاههای تولید کننده نانو فیلترهای داخلی را خریداری و مبادرت به راه اندازی خطوط فیلترهای نانویی هوای ورودی واحدهای صنعتی کردند، خاطرنشان کرد: خصوصیت این فیلترها این است که هوای پاک تری را وارد محفظه احتراق می کند. زمانی که هوای پاک وارد محفظه شود، احتراق به صورت کامل انجام می شود.
نجیمی افزود: این خصوصیت هم کاهش مصرف سوخت را به دنبال دارد و هم سبب می شود صدمه به قطعات متحرک موتور کاهش پیدا کند و نتیجه این دو عامل کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری در مجتمع هایی که از نانو فیلتر بهره می برند، خواهد شد.
مدیر گروه صنعت ستاد توسعه فناوری نانو افزایش بهره وری تولید برق در نیروگاه ها را از دیگر دستاوردهای بهینه سازی مصرف سوخت دانست و خاطرنشان کرد: طبق گزارش های انتشار یافته استفاده از فیلترهای نانو برای تصفیه هوای ورودی نیروگاه ها، تا حدود یک درصد بهره وری را بیشتر می کند که عدد بالایی برای نیروگاه ها بشمار می رود.
وی با اعلان اینکه هم اکنون حدود ۳۰ نیروگاه از این نوع فیلترها استفاده می نمایند، افزود: علاوه بر نیروگاه ها شرکت نفت و گاز هم از این نوع فیلترها در واحدهای خود استفاده می نمایند.
نجیمی افزود: با توسعه این فناوری علاوه بر فیلتر هوا، نانو فیلترهای روغن هم در دستور کار شرکت ها قرار گرفت و بعضی از واحدهای شرکت ملی گاز و نفت از این محصول استقبال کردند و در فاز توسعه ای هم این شرکت ها به سمت تولید نانو فلیترهای هواپیماها حرکت کردند.
وی ضمن اشاره به تولید نانو فیلترهای هوای خروجی صنایع در کشور، اشاره کرد: هوای خروجی واحدهای صنعتی آلایندگی های مختلفی همچون دوده و آلودگی های کربنی دارند که استفاده از تکنولوژی "نانو فیبر" بر روی فیلترهای بگ (فیلترهای کیسه ای)، در کاهش آلایندگی صنایع موثر است؛ ازاین رو در دنیا این نوع فیلترها کاربردهای وسیعی یافته، ضمن آنکه در ایران هم از این فنآوری استقبال شده است.
مدیر گروه صنعت ستاد توسعه فناوری نانو، کارخانجات سیمان سازی که دارای ذرات بسیار معلق بالایی دارد را همچون مشتریان این فناوری نام برد و اظهار داشت: ذرات انتشار یافته از کارخانجات سیمان سازی تا چندین روز می‎توانند در هوا باقی بمانند و با وزش باد این ذرات جا به جا می شوند ولی بر مبنای استانداردهای الزامی این صنایع ملزم به استفاده از روش های فیلتراسیون هستند که نانو فیلتر بگ ها (نانو فیلترهای کیسه ای) اثر بخشی زیادی در این حوزه دارند.
وی عمر مفید بالا را از دیگر مزایای فیلتر بگ ها نسبت به فیلترهای معمولی نام برد و اظهار نمود: آلودگی ها و ذرات بعد از گذشت مدتی منافذ فیلترهای معمولی را پر می کند، ازاین رو فیلتر کارایی خویش را از دست می دهد، ولی فیلترهای نانویی بر مبنای آزمایش های انجام شده عمر دو برابری نسبت به فیلترهای معمولی دارد. این خصوصیت برای صنایع اقتصادی می باشد.
کاربرد فیلترهای نانویی برای نیروگاه های فعلی
نجیمی ضمن اشاره به کاربرد وسیع نانوفیلترهای ساخته شده توسط شرکتهای دانش بنیان در نیروگاه ها، توضیح داد: بر مبنای قانون هوای پاک، وزارت نفت موظف به تأمین سوخت پاک برای نیروگاه ها و وزارت نیرو ملزم به نصب سیستم فیلتراسیون برای هوای خروجی نیروگاه های آلاینده است که تابحال این اتفاق برای نیروگاه ها نیفتاده است.
وی افزود: چندین روش برای فیلتراسیون نیروگاه ها وجود دارد که یک روش آن "اسکرابر" (Scrubber) است که در آن جامد و یا مایعی پاشش و از این طریق آلودگی زدوده می شود و روش دیگر ESP و یا Electrostatic Precipitator است که طی آن در بین دو صفحه فلزی با ایجاد اختلاف پتانسیل، آلودگی ها آبستن می شوند و بعد از آن عمل فیلتراسیون صورت خواهد گرفت.
این محقق حوزه نانو استفاده از نانو فیلتر بگ ها را از دیگر روش های فیلتراسیون نیروگاه ها نام برد و در اینباره توضیح داد: این فیلترها جریان خروجی هوای آلوده را وارد سیستم خاصی می کند و از این طریق هوای آلوده تصفیه می شود.
وی با تکیه بر اینکه بسته به میزان آلودگی و نوع آلودگی در نیروگاه ها یکی از این ۳ روش مورد استفاده قرار می گیرد، اظهار داشت: در اغلب نیروگاه های دنیااز یکی از این روش های فیلتراسیون بهره می برند، ولی باید توجه گردد که در دنیا پیش از فیلتراسیون در نیروگاه ها از سوختی با آلایندگی کمتر استفاده می شود و بعد برای کاهش بیشتر آلودگی ها، در سیستم خروجی نیروگاه ها هم سیستم های تصفیه تعبیه می شود.
شرط اساسی برای موفقیت در فیلتراسیون نیروگاهی
مدیر گروه صنعت ستاد نانو با تکیه بر اینکه دو عامل "سوخت پاک" و "بهره گیری از سیستم تصفیه هوا" باید به صورت توامان در نیروگاه ها استفاده شود، تصریح کرد: در صورتیکه سوخت مورد نیاز نیروگاه ها پاک نباشد، سیستم تصفیه هوا به سرعت احتیاج به تعویض دارد و باعث افزایش هزینه ها خواهد شد.
نجیمی با اعلان اینکه این دو عامل در کشور ما استفاده نشده است، اشاره کرد: ستاد نانو اعلام می کند که در شرکتهای دانش بنیان نانو فیلترهای مورد نیاز نیروگاه ها به صورت تست شده و آماده عرضه وجود دارد، هر چند که در واحدهای صنعتی مانند کارخانجات سیمان سازی از این نوع نانو فیلترهای تولید شرکتهای داخلی کاربردی شده و این محصول به صورت صنعتی آزمون های خویش را پس داده است.
دبیر کارگروه صنعت و بازار ستاد نانو با تکیه بر اینکه نانو فیلترهای ساخته شده قابل استفاده برای همه نیروگاه های موجود در کشور است، اضافه کرد: تصفیه هوای خروجی در استفاده از این نانو فیلترها هیچ محدودیتی ندارد.
وی آلودگی های نیروگاهی را شامل "ذرات معلق" مانند پی ام ۲.۵، "اکسید گوگرد"، "ناکس (NOX)" و "ساکس (SOX)" دانست که برای هر کدام از این آلودگی ها نیازمند روش های متفاوت فیلتراسیون است، اظهار داشت: فیلتر بگ یک روش مرسوم برای از بین بردن ذرات معلق است و برای رفع آلودگی کلانشهر کاربردی کردن این فناوری مهم است؛ چون که این روش اقتصادی می باشد و نانویی بودن این فیلترها باعث افزایش عمر فیلترها خواهد شد، ولی فیلتر کردن گازهای سمی چون ساکس و ناکس از خروجی نیروگاه ها احتیاج به روش های دیگری مانند اسکروبر دارد که این روش در اشل نیمه صنعتی در کشور اجرایی شده است.
به قول وی در حوزه نانو فیلترها ۴ تا ۵ شرکت و در حوزه تجهیزات در رابطه با تولید نانو فیبرها حدود ۹ شرکت صنعتی در کشور فعال می باشند که برای حوزه های مختلف صنعتی محصولاتی را عرضه نموده اند.
نانو فیلترهای صنعتی ساخت ایران
به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، فیلتراسیون یک فرآیند مکانیکی یا فیزیکی است که در صنایع مختلفی مانند تولید سیمان و گچ، پتروشیمی، انتقال گاز طبیعی و در کمپرسورها استفاده می شود. طی این فرآیند مواد معلق جامد از سیال مانند هوا، آب، گاز و یا روغن جداسازی می شوند و این ذرات هنگام عبور از فیلتر به الیاف تشکیل دهنده آن چسبیده و از آن عبور نخواهند کرد. ازاین رو هرچه منافذ موجود در فیلتر کوچکتر باشد، کارایی فیلتر افزایش یافته و می تواند از عبور ذرات ریزتری جلوگیری کند؛ اما افزایش تراکم الیاف بستر فیلتر باعث افزایش افت فشار و در نتیجه افزایش مصرف انرژی می­ شود.
استفاده از فیلترها با پوشش نانو الیاف به سبب مساحت سطحی بالا، نسبت طول به عرض زیاد و چگالی پایین سبب افزایش راندمان فیلتر در جذب ذرات ریزتر می­ شود، بدون آنکه افزایش محسوسی در افت فشار فیلتر نسبت به فیلتر فاقد نانو داشته باشد. این امر سبب افزایش کیفیت سیال عبوری و در نتیجه افزایش عمر قطعات و کاهش زمان تعمیر و توقف خواهد شد.
با عنایت به این مزیت در زمینه تولید نانو فیلترهای صنعتی شرکتهای مختلفی فعال شدند، بگونه ای که یکی از شرکتهای دانش بنیان تولید و کاربرد نانوالیاف و نانو ذرات بخصوص نانوذرات مغناطیسی در جهت بهبود کیفیت زندگی افراد جامعه را در دستور کار خود قرار داده است و در گام نخست موفق به تولید صنعتی و بومی سازی برخی محصولات مانند فیلترهای خودرو با تکنولوژی نانوالیاف شد، ضمن آنکه دستگاه الکتروریسی برای تولید نانو الیاف را به تولید رساند.
تولید صنعتی فیلترهای روغن، سوخت و هوای موتور و کابین با استفاده از فناوری نانوفیبرها برای انواع خودرو ها از دیگر محصولات این شرکت است.
با عنایت به ساختار و منافذ ریز در حد نانومتری لایه نانوفیبری، ذرات گرد و غبار و معلق کمتر از میکرون که در فیلترهای معمولی عبور می کنند، در دام لایه نانوفیبری خواهند افتاد و در مجموع حدود ۵۰ درصد کارآئی فیلتراسیون برای کل ذرات معلق زیر میکرون افزایش نشان خواهد داد.
تولید فیلتر هوا
برای محافظت از صدمه به قطعات توربین توسط ذرات گرد و غبار و آلودگی و دیگر ذرات مضر در هوا، فیلتر هوا با هدف جذب حداکثری ذرات گرد و غبار موجود در هوا به کار می ­رود که در این راستا یکی از شرکتهای فناور با بهره گیری از نانوالیاف فیلترهای هوا را عرضه نمود.
این محققان برای بهبود عملکرد و راندمان فیلتر از الیاف الکتروریسی استفاده کردند و این تکنولوژی در عین حال که سبب افزایش راندمان جذب گرد و غبار می شود، افت فشار زیادی ایجاد نمی نماید. الیاف الکتروریسی شده دارای قطر کمتر از ۱۰۰ نانومتر بوده و سطح کاغذ فیلتر را به صورت یکنواخت پوشش می دهند.
تولید نانو فیلترهای صنعتی
یکی دیگر از شرکتهای دانش بنیان موفق به تولید فیلترهای صنعتی هوا شد که همچون کاربردهای این فیلترها می توان به کارخانجات سیمان، گچ، کاشی و سرامیک، کارخانجات فولاد، ذوب فلزات، کارخانجات آرد، ماکارونی، روغن نباتی و صنایع پتروشیمی اشاره نمود. این فیلترها سبب افزایش راندمان فیلتر، جذب ذرات بیشتر و طول عمر آن می شود.
منبع:

1399/11/05
21:37:27
0.0 از 5
953
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
beedownload بی دانلود