تصویب هشتمین استاندارد حوزه نانو به سرپرستی ایران در ایزو

تصویب هشتمین استاندارد حوزه نانو به سرپرستی ایران در ایزو

بی دانلود: هشتمین استاندارد بین المللی حوزه نانو با سرپرستی جمهوری اسلامی ایران در ایزو به تصویب رسید.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، هشتمین استاندارد بین المللی تدوین شده با سرپرستی ایران در حوزه فناوری نانو در زمینه اثر نانومواد بر پروتئین ها با عنوان «فناوری نانو – ارزیابی ساختار ثانویه پروتئین در زمان برهم کنش با نانومواد، با استفاده از رنگتابی دورانی ماورای بنفش» منتشر گردید.
این استاندارد با حمایت ستاد ویژه توسعه فناوری نانو و به کمک یکی از اساتید و اعضای هیئت علمی دانشگاه های کشور، در سال ۱۳۹۶ به سازمان بین المللی استاندارد (ایزو) پیشنهاد شد و بعد از تایید و تصویب پیشنهاد ایران از جانب کشورهای عضو کمیته فنی استاندارد فناوری نانو ایزو، مطالعات مختلف و گسترده ای انجام و جلسات مختلف کارشناسی با متخصصان داخلی و خارجی برگزار شد.
این جلسات به صورت حضوری و مجازی با هدف اقناع متخصصان بین المللی بعنوان نمایندگان کشورهای عضو ایزو تشکیل می شد. سرانجام این استاندارد در ژانویه ۲۰۲۱ و در سایت رسمی سازمان بین المللی استاندارد (www.iso.org) انتشار یافته است.
این استاندارد بین المللی، پروتکل های اندازه گیری و شرایط آزمونی را مشخص می کند که به وسیله آنها تغییرات بوجود آمده در ساختار ثانویه پروتئین ناشی از برهم کنش آن با نانومواد، با استفاده از طیف نگاری رنگ تابی دورانی ماورای بنفش تعیین می شود. این استاندارد برای تعیین مشخصات تغییرات صورت بندی در پروتئین های بی نظم قابل استفاده نیست.
بر مبنای اعلام ستاد نانو، تدوین استانداردهای بین المللی معمولا ۳ تا ۴ سال زمان می برند. اساس تدوین استانداردهای بین المللی در سازمان ایزو، اجماع جهانی توسط کشورهای عضو است. کشورهای عضو کمیته های فنی در مراحل مختلف تدوین استاندارد نظرات تخصصی مختلفی را برای تکمیل و توسعه استاندارد عرضه می کنند. در کمیته فنی استانداردهای فناوری نانو سازمان ایزو، ۳۷ کشور بعنوان عضو اصلی و ۱۸ کشور بعنوان عضو ناظر وجود دارد.
منبع:

1399/11/12
20:53:02
0.0 از 5
1065
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود