نور خورشید و كاهش خطر مبتلا شدن به سرطان سینه

نور خورشید و كاهش خطر مبتلا شدن به سرطان سینه

به گزارش بی دانلود خراسان رضوی نتایج تحقیق جدید نشان داده است که در میان زنان بالای ۵۰ سال کار در خارج از منزل به مدت ۲۰ سال یا بیشتر با ۱۷ درصد کاهش خطر مبتلا شدن به سرطان سینه در ارتباطست.


به نقل از نیوز، دانشمندان مرکز تحقیقات انجمن سرطان دانمارک (DCRC) بیشتر از ۳۸ هزار زن زیر ۷۰ سال را که به سرطان سینه مبتلا شده بودند را تجزیه وتحلیل کردند. هر یک از این زنان با پنج زن سالم که به صورت تصادفی از یک مرکز ثبت نام عمومی انتخاب شده بودند، مقایسه شدند؛ نتایج نشان داده است که در میان زنان بالای ۵۰ سال کار در خارج از منزل به مدت ۲۰ سال یا بیشتر با ۱۷ درصد کاهش خطر مبتلا شدن به سرطان پستان در ارتباط می باشد.
باآنکه علت نامشخص است اما دانشمندان حدس می زنند قرار گرفتن در معرض ویتامین دی (D) ناشی از اشعه خورشید می تواند به محافظت در مقابل این بیماری کمک نماید. نقش ویتامین D در سلامت استخوان ها و عضلات شناخته شده و نتایج تحقیقات جدید نشان داده است که به اصطلاح مکمل آفتاب امکان دارد سرطان و عفونت ها را هم دفع کند.
نگرانی در مورد سرطان پوست سبب شده است، خیلی از افرادی بیشتر وقت خویش را در داخل منزل یا مکانی دور از نور خورشید سپری کنند، به این مفهوم که اکثریت قریب به اتفاق افراد وقت کمتری را بیرون از خانه می گذرانند.
شایان ذکر است، حدودا از هر هشت زن انگلیسی یک زن (معمولا بالای ۵۰ سال) به سرطان سینه مبتلا می شود و در سرتاسر جهان هم آمار مبتلا شدن به این بیماری در حال افزایش می باشد. در ایالات متحده هم در سال ۱۹۷۰ آمار مبتلا شدن به این بیماری حدود ۶۸ هزار مورد و با افزایش جمعیت این رقم، ۵۶.۸ درصد شد و تا سال ۲۰۱۴ این میزان ۲۴۲ درصد افزایش یافت.
دانشمندان بیمارستان سنت جوزف در کنتاکی امریکا اظهار کردند: «میزان افزایش سرطان پستان زنان بیشتر از چهار برابر افزایش جمعیت ایالات متحده در همان مدت بوده است.»
بعضی از دانشمندان معتقدند که این افزایش احتمال دارد به علت کاهش قرار گرفتن در معرض ویتامین D باشد، نتایج تحقیقات گذشته هم نشان داده است که سطح مواد مغذی بالاتر در خون با خطر کمتر مبتلا شدن به بیماری در ارتباط می باشد.


برای کسب اطلاعات بیشتر، دانشمندان DCRC بیشتر از ۳۸ هزار زن مبتلابه سرطان پستاندر مرحله اولیه را از اداره ثبت سرطان دانمارک مورد بررسی قرار دادند، این تعداد با پنج زن سالم مقایسه شدند. سابقه اشتغال از سوابق صندوق بازنشستگی دانمارک جمع آوری و قرار گرفتن در معرض نور خورشید هم از راه "ماتریس شغلی" محاسبه شد.
نتایج منتشرشده در ژورنال طب شغلی و محیط زیست نشان می دهد، زنان بالای ۵۰ سال که حداقل دو دهه شاغل بودند ۱۷ درصد کمتر در معرض سرطان پستان بودند. باآنکه معلوم نیست که مکمل آفتاب چگونه می تواند سرطان پستان را دفع کند اما نشان داده شده است که ویتامین D بیان ژنتیکی سلول ها و همینطور تقسیم سلولی و مرگ را تنظیم می کند.
دانشمندان تاکید نمودند که مطالعه آنان مشاهده ای بوده ازاین رو علت و معلول را اثبات نمی نماید. آنان همینطور اطلاعاتی در مورد قرار گرفتن در معرض ویتامین D از راه مکمل ها یا رژیم غذایی جمع آوری نکردند.
انگلیسی ها نمی توانند از ماه اکتبر تا اوایل ماه مارس مقدار کافی ویتامین D را جذب کنند؛ ازاین رو سرویس سلامت ملی (NHS) به بزرگسالان سفارش می کند هرروز ۱۰ میکروگرم (۴۰۰ واحد بین المللی) مکمل مصرف کنند.
باآنکه دانشمندان بعضی از عوامل مانند "سابقه تولیدمثل" زنان را بررسی کردند، اما استفاده آنان از قرص و درمان جایگزین هورمون و همینطور مصرف الکل بررسی نشد. همه این موارد می تواند بر خطر مبتلا شدن به سرطان سینه در زنان تأثیر داشته باشد.
بااین وجود، دانشمندان نتیجه گرفتند: "این مطالعه ارتباط معکوس بین قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید به علت شاغل بودن و سرطان سینه را نشان داده است.
لازم به ذکر است که این یافته در مطالعات شغلی آینده احتیاج به توجه بیشتری دارد.
نتایج این تحقیق در نشریه The Linacre Quarterly منتشرشده است.1399/11/14
12:31:56
0.0 از 5
1243
تگهای خبر: تولید , ثبت نام , سرویس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
beedownload بی دانلود