گرمایش زمین امكان دارد جهش های ژنتیكی را خطرناك تر كند

گرمایش زمین امكان دارد جهش های ژنتیكی را خطرناك تر كند

به گزارش بی دانلود محققان سوئدی در مطالعه اخیرشان اظهار کرده اند آب و هوای گرم جهانی می تواند کاری کند جهش های ژنتیکی به علت تأثیر مضرشان بر روی عملکرد پروتئین عواقب شدیدتری بر سلامتی اُرگانیسم ها داشته باشند.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، این امر امکان دارد عواقب زیادی بر توانایی بقا و سازگاری اُرگانیسم ها با زیستگاه های تغییر یافته در آینده داشته باشد. این مطالعه توسط محققان دانشگاه "اوپسالا" سوئد انجام و در مجله "Proceedings of the Royal Society B" انتشار یافته است. به علت تغییرات مداوم آب و هوا، محیط های طبیعی هم با سرعت بیشتری در حال متحول شدن هستند و این مورد شرایط زندگی جدیدی را برای خیلی از گونه ها به ارمغان می آورد.
"دیوید برگر"(David Berger) از دانشکده زیست شناسی و ژنتیک دانشگاه اوپسالا اظهار داشت: در طولانی مدت، ارگانیسم ها باید از نظر ژنتیکی با این تغییرات سریع محیطی سازگار شوند در غیر این صورت امکان دارد از بین بروند. این سازگاری می تواند توسط جهش هایی ایجاد شود که سبب تغییراتی در ژنوم می شود که در محیط جدید برای جاندار مفید است اما اغلب جهش ها عواقب منفی برای گونه دارند.
در این مطالعه که با همکاری محققان دانشگاه لوند انجام شد، مدلهای نظری نحوه عملکرد پروتئین ها با نتایج حاصل از آزمایشات مقایسه اثر جهش ها در اشکال مختلف ارگانیسم ها در زیستگاه های مختلف، ترکیب شده است. محققان روی سوسک های حامل جهش های جدید آزمایشاتی را انجام دادند اما همینطور نتایج مطالعات مشابه قبلی را که بر روی میکروارگانیسم های تک سلولی انجام شده بود را هم مورد بررسی قرار دادند.
با ترکیب همه این اطلاعات، محققان توانستند نحوه رشد موجودات زنده در محیط های مختلف قبل و پس از تولید جهش ها را درک کنند. بیشتر از همه، هدف این بود که دریابیم آیا شرایط محیطی که نوعی استرس را به گونه تحمیل می کند سبب می شود اثرات مخرب جهش ها بیشتر شود یا کمتر. ازاین رو محققان دما را دستکاری کردند تا دریابند این مورد چه تاثیری دارد.
محققان اعلام کردند، گونه های دارای جهش و بدون جهش به یک اندازه از محیط استرس زا رنج می بردند. اما هنگامی که آنها در مطالعه دیگر دما را دستکاری کرده بودند، دریافتند که دمای بالاتر، اثراتش در گونه های جهش یافته(نسبت به گونه های فاقد جهش) بسیار بیشتر است.
این مطالعه نشان داده است که اگر محاسبات هیئت بین دولتی تغییر اقلیم(IPCC) در مورد گرم شدن کره زمین تا ۲-۴ درجه سانتیگراد در قرن پیش رو به حقیقت تبدیل گردد، امکان دارد نتیجه آن دو برابر شدن اثرات مضر جهش های ژنتیکی جدید در گونه های گرمسیری باشد. از آنجائیکه جهش ها به صورت ارثی رخ می دهند و در هر نسل جدید ایجاد می شوند، در صورت افزایش دمای کره زمین شاهد افزایش قابل توجه در اثرات مخرب آنها بر سازگاری ارگانیسم ها خواهیم بود. نتایج یافته های ما امکان دارد برای درک چگونگی تاثیر گرم شدن کره زمین بر تنوع زیستی مهم باشد.1399/11/15
17:53:41
0.0 از 5
1073
تگهای خبر: تولید , دانشگاه , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود