درمان سرطان پوست با یك روش دو جانبه بدون نیاز به جراحی

درمان سرطان پوست با یك روش دو جانبه بدون نیاز به جراحی

پژوهشگران آمریکایی، روش جدیدی را برای درمان سرطان پوست ارایه داده اند که مبتنی بر تزریق است و نیاز به جراحی های پیچیده را برطرف می کند.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از وب سایت رسمی دانشگاه ییل، پژوهشگران در حال توسعه درمانی برای سرطان پوست هستند که تزریق نانوذرات به تومور و از بین بردن سلول های سرطانی با یک روش دو جانبه را بعنوان جایگزینی احتمالی برای جراحی ارائه می دهد.
دکتر "مایکل ژیراردی"(Michael Girardi)، استاد "دانشگاه ییل"(Yale University) و از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: درمان سرطان پوست برای خیلی از بیماران، کار پیچیده ای است؛ مگر این که راهی برای درمان موثر با یک روش ساده مانند تزریق وجود داشته باشد. یافتن یک راه ساده تر برای درمان سرطان های پوست مانند سرطان سلول پایه ای و سرطان سلول سنگ فرشی همیشه موضوع مهمی در پزشکی پوست بوده است.
برای درمان این بیماریها، نانوذرات مبتنی بر پلیمر که حامل ماده شیمی درمانی هستند، به تومورها تزریق می شوند. کلید موفقیت این درمان، این است که نانوذرات، قابلیت اتصال زیستی دارند؛
یعنی به تومورها متصل می شوند و آنقدر متصل باقی می مانند تا شمار قابل توجهی از سلول های سرطانی را از بین ببرند.
"مارک سالتزمن"(Mark Saltzman)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: هنگامی که نانوذرات ما به یک تومور تزریق می شوند، مشخص می شود که آنها در تومور به خوبی حفظ شده اند. نانوذرات تجمع می کنند و به ماتریس تومور متصل می شوند؛ بنا بر این یک تزریق برای مدت طولانی زمان می برد. ذرات در تومور می مانند و ترکیبات را به آرامی آزاد می کنند.
پژوهشگران برای مقایسه، همان دارو را بدون نانوذرات، به تومورهای مدلهای کنترل شده تزریق کردند. آنها دریافتند که تومورها بعد از تزریق داروی حاوی نانوذرات، به صورت قابل توجهی کاهش می یابند.
همین طور برای درمان نیز مهمست که عامل درمانی با عاملی ترکیب شود که سیستم ایمنی بدن را تحریک می کند.
ژیراردی افزود: هدف این روش درمانی، این نیست که فقط سلول ها از بین بروند و در همان جا رها شوند؛ بلکه هدف این است که سیستم ایمنی بدن تحریک شود تا خرابکاری را پاکسازی کند و نسبت به سلول هایی که ممکنست مستقیما از بین نرفته باشند، واکنش نشان دهد. بدین ترتیب، این روش یک حمله دو جانبه به سرطان شمرده می شود.
بگفته پژوهشگران، تزریق به تومورها در خیلی از موارد می تواند نیاز به جراحی را از بین ببرد. همین طور ممکنست از عفونت های احتمالی زخم و سایر عوارض آن پیشگیری کند. بعلاوه، تعدادی از افراد مبتلا به سایر بیماریها، گزینه های ضعیفی برای جراحی به شمار می روند.
همین طور درمان مبتنی بر تزریق به این معناست که بیماران می توانند چندین تومور را در یک جلسه درمان کنند.
پژوهشگران با یک شرکت استارتاپی موسوم به "Stradefy Biosciences" در حال همکاری هستند تا این فناوری را توسعه دهند.
این پژوهش، در مجله "PNAS" به چاپ رسید.1399/11/16
13:06:32
0.0 از 5
959
تگهای خبر: پروژه , دانشگاه , سایت , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
beedownload بی دانلود