توانبخشی كودكان مبتلا به فلج مغزی با ربات های هوشمند ایران ساخت

توانبخشی كودكان مبتلا به فلج مغزی با ربات های هوشمند ایران ساخت

به گزارش بی دانلود محققان شرکتهای دانش بنیان با عرضه 4 نوع ربات هوشمند موفق به عرضه خدمات توانبخشی در حوزه های ˮراه رفتنˮ، ˮزانوˮ، ˮتوانبخشی کودکان گرفتار فلج مغزیˮ و ˮارزیابی وضعیت تعادلˮ شدند.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، به نقل از مرکز اطلاع رسانی معاونت علمی، "ربات توانبخشی راه رفتن" یکی از محصولات شرکتهای دانش بنیان است که با کمک فناوری رباتیک، سلامت دیجیتال را در کشور توسعه داده است. عملکرد این ربات شامل "توانبخشی زانو"، "توانبخشی ران" و "توانبخشی راه رفتن" می شود که در حوزه تجهیزات فیزیوتراپی و کاردرمانی کاربرد دارد.
ساخت نوعی مفصل ارتوپدی برای اصلاح کانترکچر (اسپاسم عضلانی) از دیگر محصولات این شرکت است.
"ربات توانبخشی آموزش گام برداری کودک" از پیشرفته ترین روش ها در توانبخشی کودکان گرفتار فلج مغزی (CP) است که از جانب محققان یکی از شرکتهای دانش بنیان فعال در این عرصه عرضه شده است.
این دستگاه به کمک بازوهای رباتیکی و با استفاده از الگوهای حرکتی هوشمند نحوه گام برداری صحیح را به این کودکان آموزش می دهد و این ربات می تواند با استفاده از نرم افزار حقیقت مجازی و شیوه های امتیازدهی و تشویق کودکان مورد توجه کودکان و خانواده ها قرار گیرد.
نمونه مشابه خارجی "دستگاه رباتیک توانبخشی" با قیمت نزدیک به 400 میلیون تومان به کشور وارد می شد اما با تلاش متخصصان این مجموعه دانش بنیان در کشور ساخته شد.
طراحی و ساخت این دستگاه با عنایت به قیمت تمام شده پایین و ایجاد کارایی بالا صورت گرفت. با اینکه دستگاه لوکو ایران نزدیک به 80 درصد امکانات نمونه خارجی را داراست اما قیمت تمام شده آن کمتر از 25 درصد نمونه خارجی است.
"ربات ارزیابی وضعیت تعادل" به منظور ارزیابی وضعیت تعادل و همینطور تمرین دهی برای بهبود وضعیت تعادل افراد از جانب محققان یکی از شرکتهای دانش بنیان ساخته شده است. ماژول های پیشبینی شده در نرم افزار این دستگاه به دو گروه تعادل استاتیکی و تعادل دینامیکی تقسیم بندی می شوند.
در گروه اول، هدف ارزیابی توانایی کاربر در حفظ وضعیت تعادل خود و بهبود آن است. تست ها و تمرین های طراحی شده در این بخش، به ‍ گونه ای است که انتظار می رود کاربر مرکز تعادل خویش را در مدت زمان مشخصی در یک نقطه ثابت نگه دارد. گروه دوم شامل تست ها و تمرین هایی است که توانایی فرد را در کنترل مرکز تعادل خود هنگام جابجایی آن از یک نقطه به نقطه دیگر مورد ارزیابی می دهد.
منبع:

1399/11/26
15:30:27
0.0 از 5
1225
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود