تغییر شخصیت افراد با كمك یك اپلیكیشن

تغییر شخصیت افراد با كمك یك اپلیكیشن

بی دانلود: تعدادی از محققان موفق به توسعه یک برنامه شده اند که افراد در عرض سه ماه می توانند توسط آن تغییراتی را در شخصیت خود اعمال کنند.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از تکنولوژی نتوورکس، خاصیت های شخصیتی مانند وظیفه شناسی یا جامعه پذیری الگوهایی از تجربه و رفتار هستند که می توانند در طول زندگی ما تغییر کنند.
تغییرات فردی معمولاً به تدریج اتفاق می افتد برای اینکه افراد به تدریج با خواسته های جامعه و محیط خود سازگار می شوند. با این وجود تا حالا هنوز مشخص نشده که آیا برخی خاصیت های شخصیتی را نیز می توان از نظر روانشناختی(به صورت کوتاه مدت و به صورت هدفمند) تحت تأثیر قرار داد یا خیر.
حالا پژوهشگران دانشگاه های زوریخ، سنت گالن، براندیس، ایلینوی و مؤسسه فناوری فدرال زوریخ به بررسی این مساله پرداختند.
پژوهشگران در مطالعه خود حدود ۱۵۰۰ شرکت کننده را به مدت سه ماه با یک برنامه تلفن هوشمند ویژه توسعه یافته مورد ارزیابی قرار دادند و سپس ارزیابی کردند که آیا شخصیت آنها تغییر کرده است یا خیر. پنج خاصیت اصلی شخصیتی: گشاده رویی، وظیفه شناسی، جامعه پذیری، باملاحظه بودن و لطمه پذیری عاطفی مورد بررسی قرار گرفت.
تمام ارتباطات افراد با مربی دیجیتال به صورت مجازی(چت بات) انجام می شد. چت بات روزانه در یک برنامه مشخص به شرکت کنندگان کمک می کرد تا آنها تغییرات دلخواه را بر روی خود اعمال کنند.
بیشتر شرکت کنندگان گفتند که می خواهند لطمه پذیری عاطفی خودرا کاهش دهند، وظیفه شناسی یا برون گرایی خودرا بالا برند. افرادی که بیش از سه ماه در آزمایش شرکت کردند، نسبت به گروه کنترل که فقط برای دو ماه شرکت کردند، موفقیت بیشتری در دستیابی به اهداف و تغییر رفتار خود داشتند. دوستان نزدیک و اعضای خانواده آنها نیز تغییراتی را در آنها مشاهده نمودند که بیان کننده تغییر یک خاصیت خاص شخصیتی آنها بود.
"ماتیاس آلماند"(Mathias Allemand) استاد روانشناسی دانشگاه زوریخ اظهار داشت: شرکت کنندگان و دوستانشان بطور یکسان گزارش دادند که سه ماه بعد از اختتام آزمایش، تغییرات شخصیتی به وجود آمده با بهره گیری از برنامه همچنان در رفتار آنها ثابت بوده است. این نتایج شگفت آور نشان میدهد که ما برده شخصیت خود نیستیم و می توانیم به عمد تغییراتی را در تجربه و الگوهای رفتاری معمول ایجاد نماییم.
یافته های حاضر نه فقط برای تحقیق جالب است، بلکه می تواند در زمینه های مختلف زندگی نیز کاربرد داشته باشد. بعنوان مثال در ارتقا سلامت و پیش گیری از مبتلاشدن به بیماریها نیز می تواند مفید باشد.
برنامه تلفن هوشمند "PEACH" بعنوان قسمتی از پروژه پژوهشگران توسعه یافت و بنیاد ملی علوم سوئیس(SNSF) نیز بودجه آنرا تامین کرد. برنامه PEACH همین طور شامل ژورنالینگ دیجیتال، یادآوری اهداف فردی، کلیپ های ویدئویی و بخشی برای دیدن نتایج کوشش های فردی و میزان پیشرفت است. این برنامه بعنوان یک ابزار تحقیقاتی توسعه داده شد. با این وجود تصور می شود برنامه های تحقیقاتی مانند PEACH به شکل گسترده در دسترس قرار خواهند گرفت.
منبع:

1399/11/26
23:09:49
0.0 از 5
1011
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
beedownload بی دانلود