آخرین وضعیت واكسن كرونای انستیتوپاستور بر پایه وكتور ناقل ویروسی

آخرین وضعیت واكسن كرونای انستیتوپاستور بر پایه وكتور ناقل ویروسی

به گزارش بی دانلود مدیر گروه تحقیقات و ویروس شناسی انستیتوپاستور با اشاره به اینکه واکسن این موسسه، بر پایه وکتور ناقل ویروسی است، اظهار داشت: این واکسن در مرحله تولید نیمه صنعتی قرار دارد که پس از انجام کارآزمایی بالینی وارد آزمایش بر روی میمون و بعد انسان خواهیم شد.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، کیهان آزادمنش، مدیر گروه تحقیقات و ویروس شناسی انستیتو پاستور، در چهارمین نشست ترویج علم بنیاد علم و فناوری مصطفی(ص) با مبحث تشریح روش های ساخت واکسن کرونا که به صورت مجازی در محل ساختمان جایزه مصطفی برگزار شد، تصریح کرد: واکسن تولیدی انستیتوپاستور بر مبنای وکتور ناقل ویروسی است که بخش هایی با همکاری سایر شرکتهای دارو سازی و بخش هایی از آن با همکاری محققان این موسسه اجرایی می شود،
وی ضمن اشاره به نسل های مختلف تولید واکسن و با تکیه بر اینکه ما 3.5 نسل واکسن داریم، افزود: نسل اول بر پایه ویروس غیرفعال شده ویروسی، نسل دوم بر مبنای پروتئین ­های نوترکیب و نسل سوم بر مبنای ناقلان ژنی شامل DNA و به تازگی هم نسل واکسن های مبتنی بر mRNA است و یک چهارم پلت فرم های واکسنی که در دنیا مورد مطالعه قرار گرفت برای کرونا بر بستر ویروسی بوده که از این تعداد بعضی از ناقل ­های ژنی تکثیر شونده و برخی دیگر غیر تکثیر شونده هستند.
آزاد منش با تکیه بر اینکه ناقل های تکثیرشونده ها وقتی وارد بدن می شوند همانند زمانی که عفونت ویروسی طبیعی آغاز به تکثیر خواهند کرد و غیر بیماری ­زا هستند، اظهار نمود: ناقل های غیرتکثیرشونده که از آن بعنوان ابزار انتقال ژن استفاده می شوند، پس از ورود به بدن تکثیر نمی شوند که بیماری ایجاد بیماری ­کنند و فقط سیستم ایمنی بدن را تحریم می ­کنند.
به قول وی، یک چهارم واکسن هایی که در فاز کارآزمایی بالینی هستند، واکسن هایی بر اساس ویروشی هستند.
مدیر گروه تحقیقات و ویروس شناسی انستیتوپاستور با تکیه بر اینکه واکسن این موسسه بر پایه وکتور ناقل ویروسی است، تصریح کرد: در این روش ژن­ های ویروس را برای واکسن کرونا می­ گیریم و ما از انواع مختلفی از پروتئین "اسپایک" و پروتئین ­های داخلی این ویروس استفاده کردیم و آنرا به داخل ویروس بردیم تا بعنوان پروتئین ­های داخلی ویروس، آنتی ­بادی در بدن شخص تولید نماید. این استراتژی است که در دنیا کمتر استفاده شده است. به عبارت دیگر در این طرح ازیک ویروس ضد ویروس دیگر و ایجاد واکنش ایمنی در بدن کمک می ­گیریم.
وی ادامه داد: نقش ویروس ناقل این است که ژن را به داخل بدن برده و به این شکل یک بیماری ضعیف ایجاد می ­کند و بدن به شکل یک عفونت ضعیف به آن پاسخ می دهد. در واقع از ویروس دیگری برای انتقال ژن ویروس بیماری زایی این بیماری استفاده می شود.
آزادمنش توضیح داد: انواع ناقلان ویروسی وجود دارند که هر کدام مزایا یا معایبی دارند و معروف ­ترین واکسن ­های موجود در بازار بر پایه ویروس "آدرنو" هستند.
وی در توضیح مزایای این روش اظهار داشت: این ویروس­ ها یعنی آدنو ویروس­ ها معمولا ویروس ­های قوی نیستند و بیماری ایجاد نمی ­کنند و اگر باعث بروز بیماری شوند، عفونت ­های خفیفی ایجاد خواهد نمود ازاین رو این رو کاملا ایمن هستند ضمن آنکه قدرت تحریک مناسبی برای سیستم ایمنی دارد و تجربه تولید آن در کشور وجود دارد و در ضمن قیمت مناسبی هم دارد. بنابراین واکسن استرازنیکا با قیمت 4 دلار عرضه شده، ولی واکسن ­های دیگر با قیمت ­های بالای 10 و تا 35 دلار عرضه شده است.
آزادمنش ضمن اشاره به معایب واکسن های مبتنی بر وکتور ناقل ویروسی تصریح کرد: البته این واکسن معایبی هم دارد و اینکه برای ویروس ناقل، ایمنی ­زایی در بدن شخص داشته باشیم. البته این فناوری از قبل بوده ولی ما برای تولید واکسن پروژه ­های جانبی دیگری انجام دادیم و امیدواریم به مشکلات همچون ایمنی زایی موجود در بدن انسان غلبه نماییم.
مدیر گروه تحقیقات و ویروس شناسی انستیتو پاستور ضمن اشاره به اینکه یک شرکت هندی هم در حال تولید واکسن بر مبنای همین فناوری است، خاطرنشان کرد: ما در مرحله تولید نیمه صنعتی هستیم و بعد باید کارآزمایی بالینی، آزمایش بر روی میمون و بعد انسان را پشت سر بگذرانیم.
منبع:

1399/11/27
21:25:54
0.0 از 5
983
تگهای خبر: پروژه , تولید , سیستم , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود