ساخت دستگاهی كه امكان ایجاد تغییرات نانومتری روی سطوح را فراهم می آورد

ساخت دستگاهی كه امكان ایجاد تغییرات نانومتری روی سطوح را فراهم می آورد

بی دانلود: تعدادی از محققان یکی از شرکت های دانش بنیان مستقر در دانشگاه شهید بهشتی دستگاهی برای اصلاح سطحی منسوجات، حکاکی، تمیزسازی و تولید ساختارهای نانو با بهره گیری از پلاسما را عرضه نموده اند.


به گزارش ایسنا، یکی از شرکت های فناور دستگاه کرونا پرینت را با هدف اصلاح سطحی منسوجات، حکاکی، تمیزسازی، پلیمریزاسیون، رسوب گذاری و تولید ساختارهای نانو تولید و به بازار عرضه نموده است که با بهره گیری از این دستگاه ایجاد تغییرات در مقیاس نانومتری در سطح امکانپذیر می شود.
این دستگاه با بهره گیری از فناوری پلاسما می تواند اثرگذاری یکنواخت تر و با کیفیت تری در حوزه چاپ و بسته بندی ایفا کند. همین طور دستگاه کرونا پرینت با بهره گیری از الکترودهای سرامیکی می تواند پردازش یکنواختی را بر روی پلیمرها، پلاستیک ها و رول های فلزی بوجود آورد. در اثر پردازش پلاسمایی سطح پلیمرها، پلاستیک ها و رول های فلزی در ابعاد نانو گرفتار تغییر شده و گونه های شیمیایی هیدروکسیل و اکسیژنی بر روی سطح باقی می ماند که می تواند ضمن افزایش انرژی سطحی امکان برقراری بهتر پیوند بین رنگ و سطح را فراهم آورد.
این محصول می تواند رول هایی با عرض ۴۰ سانتی متر تا ۳ متر را با سرعت ۰ تا ۴۰۰ متر بر دقیقه مورد پردازش قرار دهد و قابل استفاده برای انواع فیلم های PE، PP، PET، nylon، vinyl، polystyrene، polycarbonate، PVC وهمه نوع پلاستیک ترموپلاست است.
از کاربردهای این دستگاه می توان به مواردی نظیر افزایش قابلیت رنگ پذیری و چسبندگی سطوح، اصلاح سطحی الیاف و پلیمرها و تغییر خواص آنها با تغییر ترکیب یا ساختار و بهبود آب دوستی، خواص ضد الکتریسیته ساکن و بهبود خواص چسبندگی در تولید کامپوزیت ها اشاره نمود.
این شرکت دانش بنیان واقع در مرکز رشد دانشگاه شهید بهشتی است که به پشتوانه کارهای ۱۵ ساله آزمایشگاه پلاسما و با بهره جستن از فارغ التحصیلان ممتاز مبادرت به انجام پروژه های مختلفی در حوزه فناوری پلاسما کرده است. هم اکنون فعالیت اصلی این شرکت به طراحی و ساخت سیستم های کرونا و تجهیزات پردازش پلاسمایی اختصاص یافته است.
پلاسما، به حالتی از گاز گفته می شود که به صورت کامل یا جزئی یونیزه شده است. به عبارت دقیق تر، پلاسما یک محیط گازی متشکل از مولکول ها، اتم ها، یون ها و الکترون ها است. به سبب حضور ذرات باردار، پلاسما هادی الکتریسیته است، بدین سبب می تواند کاملاً از میدان های الکتریکی و مغناطیسی تأثیر بپذیرد. به همین دلیل، ذرات تشکیل دهنده پلاسما، می توانند در حضور میدان های الکتریکی و مغناطیسی انرژی و شتاب بگیرند. به سبب همین خاصیت ها، کاربرد امروزه پلاسما (در مفهوم عام، از پلاسمای سرد تا پلاسماهای دما/چگالی بالا)، در تجهیزات آزمایشگاهی و صنعتی بسیار گسترش یافته است.
از آنجایی که پلاسما دارای ذرات پرانرژی است و این ذرات می توانند در حضور میدان های الکتریکی/مغناطیسی شتاب گیرند، پس می توان از پلاسما برای اصلاح سطحی منسوجات، حکاکی، تمیزسازی، پلیمریزاسیون، رسوب گذاری و تولید ساختارهای نانو استفاده نمود. برخورد ذرات پرانرژی پلاسما و واکنش آنها با سطح مواد موجب پارگی زنجیره ها و ایجاد رادیکال های آزاد می شود، در صورتیکه خصوصیات بالک مواد ثابت باقی می ماند.
برمبنای اعلام ستاد نانو، عموماً، کاربرد اصلاحات سطحی توسط پلاسما شامل ایجاد یا بهبود خواصی مانند آب دوستی، خواص ضد الکتریسیته ساکن، خاصیت مویینگی، جذب مواد شیمیایی، رنگ پذیری، چاپ پذیری، افزایش سطح مؤثر، ایجاد سایت های فعال، چسبندگی و بسیاری موارد دیگر در منسوجات تولیدی می شود.
منبع:

1399/12/03
12:17:21
0.0 از 5
940
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
beedownload بی دانلود