میزان استقبال كشورها از ۸ واكسن كرونای جهانی

میزان استقبال كشورها از ۸ واكسن كرونای جهانی

بگفته پژوهشگران پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک هم اکنون در دنیا 8 واکسن کرونا تولید شده است که واکسن فایزر- بیو ان تک 61 کشور متقاضی دریافت آن هستند که در بالای جدول قرار دارد و واکسن آکسفورد-استرازانکا با تقاضای دریافت از طرف 41 کشور در رده دوم قرار دارد.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا پروفسور دکتر قاسم آهنگری، متخصص ایمونوژنتیک و عضو هیات علمی پژوهشگاه مهندسی ژنتیک و زیست فناوری در وبینار "واکسن کووید-۱۹، دکترین واکسیناسیون جهانی" با اعلان اینکه این ویروس در سایز ۱۲۰ نانومتر که از سال قبل شیوع یافت، توانست کل جامعه جهانی را درگیر کند، اظهار داشت: ویروس کرونا از سال ۲۰۱۹ از ووهان چین یعنی در جایی که در سال ۲۰۱۵ توانست مجوز راه اندازی آزمایشگاه ویژه را دریافت کند، شروع شد.
وی تمرکز مطالعات این آزمایشگاه ویژه را زیست سازه وارها دانست و افزود: این ویروس از این شهر به جهان سرایت یافت، ولی کشور چین توانست با سرعت شیوع آنرا کنترل کند؛ اما این ویروس همچنان کل دنیا را در می ‎نوردد، به شکلی که در مدت کوتاهی کرونا به همه کشورها نفوذ کرد.
آهنگری با تاکید بر اینکه منحنی شیوع این ویروس در سالهای ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ روند افزایش داشته است و همچنان این روند افزایشی ادامه دارد، اشاره کرد: پژوهشگران حوزه اپیدمیولوژی بر قدرت سرایت و انتشار این ویروس تاکید دارند، ضمن آنکه برای این بیماری نه دارو و نه واکسن اختصاصی ارائه نشده است و هر آنچه که تا حالا برای درمان عرضه شده، نشان داده است که بیشتر روش های نگهدارنده است تا درمان.
عضو هیات علمی پژوهشگاه مهندسی ژنتیک و زیست فناوری کشف ژنوم انسان با سرمایه گذاری ۶ میلیارد دلاری امریکا را بزرگترین دستاورد بشر دانست و تصریح کرد: شناسایی ژنوم انسان سبب شد تا پژوهشگران با سرعت بیشتری بتوانند مبادرت به تولید واکسن کرونا کنند.
وی با تشریح عملکرد ویروس کرونا بعد از وارد شدن به بدن، توضیح داد: پژوهشگران با بهره گیری از روش های PCR موفق به شناخت ساختار ژنتیکی این ویروس شدند و این یافته به آنها در تشخیص و شناسایی این بیماری کمک کرد.
این محقق حوزه ایمونوژنتیک اشاره کرد: تحقیقات نشان می دهد که این ویروس ۶ تا ۷ روز در بینی، ۸ روز در داخل اشک، ۱۲ روز در ادرار و ۳ ماه در مدفوع ماندگاری دارد؛ بدین جهت است که تعدادی از افراد در صورتیکه ناقل این ویروس هستند، ولی علایمی ندارند که این خطرناک ترین نوع انتقال شمرده می شود.
آهنگری، با اشاره به تولید نخستین واکسن توسط "ادوارد جنر" و بعد از آن "لویی پاستور" و سایرین، افزود: در واکسن های کلاسیک که برمبنای ویروس های ضعیف شده است، ایمنی محافظتی ماندگاری را ایجاد می کند، ولی این مساله در واکسن های کرونا هنوز تکمیل نشده و نیاز به مطالعات بیشتری دارد.
وی تولید واکسن کرونا در کوتاه ترین زمان را از دیگر خاصیت این واکسن نام برد و اظهار نمود: معمولا یک واکسن به مدتی حدود ۱۲ سال نیاز دارد تا تاییدیه FDA را دریافت کند، ولی اغلب واکسن های تولید شده برای بیماری کووید-۱۹ یا تایید ملی دارند یا تاییدیه اضطرار (EUA) دریافت نمودند که دلیل آن غلبه بر پاندمی کرونا است.
آهنگری، با اشاره به جزئیات واکسن های تولید شده در دنیا، اشاره کرد: گروه اول واکسن ها استفاده از RNA و ترجمه و ساخت پروتئین در داخل سلول میزبان است که کمپانی های "فایزر بیوان تک" و "مدرنا" دراین زمینه فعال می باشند و بتازگی مجوز اضطراری EUA یا Emergency Use Authorization و نه برمبنای مجوز FDA جهت استفاده دریافت نمودند.
وی گروه دوم واکسن ها را مربوط به کمپانی "استرازانکا" و "اکسفورد" دانست که برمبنای وکتور تولید می شوند و اضافه کرد: واکسن های تولیدی این شرکتها مشکلات دمایی منهای ۷۰ درجه سانتی گراد را ندارند، بطوریکه کمپانی جانسون ادعا می کند که این واکسن به مدت ۳ ماه در دمای ۲ تا ۴ درجه سانتی گراد در یخچال و منفی ۲۰ درجه سانتی گراد در فریزر به مدت دو سال قابل نگهداری خواهد بود.
عضو هیات علمی پژوهشگاه ژنتیک، افزود: گروه سوم، واکسن های کرونای تولید شده واکسن های روسی و چینی هستند، ضمن آنکه باید اعلام گردد کشور روسیه از زمان جنگ سرد دارای بزرگترین بانک بی نظیر وکتور در دنیا است و این دو کشور دارای مجوز EUA برای واکسن های تولیدی خود نیستند و تنها مجوزهای ملی (National Approved) را دریافت نمودند.
بگفته این محقق، دسته چهارم واکسن های کرونای تولید شده، واکسن های ضعیف شده هستند که در این فرم که فرم کلاسیک واکسن سازی محسوب می شوند، ویروس کاملا ضعیف شده و یا غیر فعال که حاوی کل اجزای ویروس می باشد، تزریق می‎شود.
آهنگری با اعلان اینکه کشورهای مختلف استراتژی های مختلفی دارند، به شکلی که تعدادی از آنها مدعی حرکت به سمت هر چهار گروه هستند و بعضی یک و یا دو الگو از چهار مدل تولید واکسن را انتخاب نموده اند، اظهار داشت: اینکه این واکسن ها مورد تایید هستند، باید تاکید شوند که کلیه این واکسن ها تنها مجوز اضطرار را دریافت نمودند، ولی مجوز تایید نهایی FDA را ندارند و شرکت های واکسن ساز به نتایج مربوط به اثربخشی آنها بسنده کردند.
وی افزود: برمبنای اطلاعات جهانی وضعیت ۸ واکسن جهانی تولید شده به این شرح است:
ردیف نام واکسن کشور سازنده تعداد تقاضای جهانی ۱ فایزر و بیوان تک مشترک آمریکا و آلمان ۶۱ کشور ۲ آکسفورد-استرازانکا مشترک سوئد و انگلیس ۴۱ کشور ۳ مدرنا امریکا ۲۷ کشور ۴ Sinopharm Beijing
سینوفارم پکن چین ۱۰ کشور ۵ Gamaleya (Sputnik) روسیه ۹ کشور ۶ Sinovac چین ۶ کشور ۷
sinopharm-Wuhan
سینوفارم ووهان
چین ۲ کشور ۸ Baharat Biotech (Covaxin) هند یک کشور وی به بیان آنالیزهای تاییدی مورد نیاز آینده این واکسن ها پرداخت و اظهار داشت: نخستین داده مورد نیاز درباره واکسن کرونا Age Stratification است به این معنا که در تمام گروه های سنی به تفکیک باید اطلاعات اثربخشی واکسن و واکنش سیستم ایمنی بدن وجود داشته باشد، بطور مثال به صورت تفکیک شده پاسخ ایمنی در گروه های کودکان، بالغین، میانسالان، افراد سالخورده و گروه کهنسالان اعلام گردد.
آهنگری عامل Absolute Risk Reduction یا ARR را از دیگر فاکتورهایی دانست که جوامع جهانی نیازمند دسترسی به اطلاعات آن هستند و توضیح داد: ARR یکی از عوامل مهم برای ایمنی زایی است. هر چند تمرکز بیشتر شرکتها بر روی این فاکتور است، ولی این فاکتور برای قضاوت نهایی درباب اثربخشی این واکسن کافی نیست.1399/12/03
23:33:32
0.0 از 5
1339
تگهای خبر: تولید , سیستم , فناوری , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود