كروناویروس می تواند تا 72 ساعت بر روی لباس ها زنده بماند

كروناویروس می تواند تا 72 ساعت بر روی لباس ها زنده بماند

بی دانلود: یک مطالعه نشان داده است که ویروس کووید-19 و سایر گونه های مشابه این ویروس می توانند بر روی لباس زنده مانده و به سایر سطوح نیز منتقل شوند.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از the journal، تحقیقات انجام شده توسط دانشگاه De Montfort در لستر بررسی نموده است که ویروس کرونا بر روی سه پارچه که معمولاً در صنعت بهداشت و درمان استفاده می شوند چگونه رفتار می کند.
دانشمندان دریافته اند که پارچه های پلی استر بیشترین خطر انتقال ویروس را دارند به شکلی که ویروس عفونی بعد از سه روز نیز بر روی این پارچه وجود داشته که می تواند به سایر سطوح نیز منتقل شود.
این مطالعه به سرپرستی میکروبیولوژیست دکتر کتی لایرد، دکتر مایتری شیوکوماراند ویروس شناس و دکتر لوسی اوون صورت گرفته که در این مطالعه که شامل اضافه کردن قطرات ویروس کرونا به نام HCoV-OC۴۳ که ساختار و الگوی بقای بسیار مشابه با SARS-CoV-۲ بوده، به پلی استر، پلی کتان و ۱۰۰ درصد پنبه یا پارچه نخی بوده است.
دانشمندان در این مطالعه گفته اند که روی پنبه ۱۰۰ درصدی این ویروس ۲۴ ساعت دوام آورده این در حالیست که ویروس بر روی پارچه های پلی کتان فقط ۶ ساعت زنده مانده است.
دکتر لایرد رئیس گروه تحقیقات بیماریهای عفونی در دانشگاه DMU به دولت انگلیس سفارش کرده است که لباس های فرم کارکنان مراقبت های بهداشتی باید در بیمارستان ها با رعایت استانداردهای تجاری یا توسط خشکشویی صنعتی شسته شود.
وی اظهار داشت: هنگامی که بیماری همه گیر کووید-۱۹ برای نخستین بار شروع شد، درک بسیار کمی از اینکه ویروس کرونا می تواند بر روی منسوجات زنده بماند، وجود داشت اما یافته های ما نشان میدهد که سه نوع از منسوجات متداول در بهداشت و درمان خطر انتقال ویروس را می سازند.
وی با تاکید بر اینکه اگر پرستاران و کارمندان مراقبت های بهداشتی لباس فرم خودرا به خانه ببرند، ممکنست آثار ویروس را در سایر سطوح باقی بگذارند اضافه کرد: هنگامی که میزان بقای ویروس کرونا را در هر یک از منسوجات تعیین کردیم، توجه خودرا به شناسایی مطمئن ترین روش شستشو برای از بین بردن ویروس معطوف کردیم.
رئیس گروه تحقیقات بیماریهای عفونی در دانشگاه DMU افزود: در صورتیکه از تحقیقات می توان دریافت که شستن این مواد در دمای بالا، حتی در ماشین لباسشویی خانگی، ویروس را از بین می برد، اما پیش از شستشو خطر باقی ماندن ویروس بر روی لباس آلوده و انتقال به سایر سطوح خانه یا اتومبیل را از بین نمی برد.
لایرد با تاکید بر اینکه حالا می دانیم که ویروس کرونا در بعضی از منسوجات می تواند تا ۷۲ ساعت زنده بماند و به سایر سطوح نیز منتقل شود افزود: این تحقیق سفارش من را تقویت کرده است که باید همه لباس های بهداشتی را در محل بیمارستان ها یا در خشکشویی های صنعتی شسته شوند که این روش های شستشو تنظیم شده موجب خواهد شد تا پرستاران و کارکنان مراقبت های بهداشتی نگران انتقال ویروس به خانه نباشند.
منبع:

1399/12/06
21:49:17
0.0 از 5
1233
تگهای خبر: دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود