مقابله با صرع به كمك نور

مقابله با صرع به كمك نور

به گزارش بی دانلود پژوهشگران آلمانی در بررسی جدید خود کوشیده اند تا با استفاده از نور، به مقابله با صرع بپردازند.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از نیواطلس، یکی از روش هایی که دانشمندان امیدوارند به واسطه آن بتوانند درمان های دقیق تر و موثرتری برای بیماری های در ارتباط با مغز انجام دهند، استفاده از نور برای هدف قرار دادن سلول هایی است که می توانند به واسطه پروتئین ها و مولکول های حساس به نور، به این محرک ها پاسخ دهند. پژوهشگران "دانشگاه فرایبورگ" (University of Freiburg) آلمان، در بررسی جدیدی نشان داده اند که شاید این روش بتواند با جلوگیری از تشنج در مدلهای حیوانی، به مقابله با صرع کمک نماید.

پژوهشگران امیدوارند که با هدف قرار دادن پروتئین ها و مولکول های حساس به نور در سلول های خاص، سلول ها رفتار خاصی را برای عرضه نتایج مثبت سلامتی منعکس کنند. این روش امیدوارکننده است، اما هنوز یک روش آزمایشی به حساب می آید.

این گروه پژوهشی، یکی از متداول ترین انواع صرع یعنی "صرع لوب گیجگاهی" (TLE) را مورد بررسی قرار دادند که اغلب نسبت به دارو مقاوم است و مناطقی که تحت تأثیر آن قرار می گیرند، باید با جراحی برداشته شوند تا از بروز تشنج پیشگیری شود. این بیماری معمولا ناحیه هیپوکامپ مغز را تحت تأثیر قرار می دهد؛ ازاین رو پژوهشگران تصمیم گرفتند تا فعالیت آنرا هدف قرار دهند.

تحریک هیپوکامپ مغز موش ها با فرکانس پایین و به مدت یک ساعت در روز توانست حدودا به صورت کامل از تشنج پیشگیری کند. بررسی امواج مغزی هیپوکامپ بیمار نشان داد که این روش نه تنها تشنج را سرکوب می کند، بلکه به توقف گسترش آن در نواحی دیگر مغز منجر می شود.

دکتر "کارولا هاس" (Carola Haas)، سرپرست این پژوهش اظهار داشت: به محض تحریک ناحیه مورد نظر در مغز، حملات صرع ناپدید شدند. این اثر، طی چند هفته پایدار بود.

پژوهشگران باور دارند که این اثر به خاطر تحریک فعالیت سلول های گرانول باقیمانده در هیپوکامپ بیمار رخ می دهد که تحریک پذیری کمتری دارند و از گسترش تشنج پیشگیری می کنند. پژوهشگران امیدوارند که با استفاده از نتایج به دست آمده از این پژوهش و همینطور با استفاده از ام آرآی بتوانند مغز را هنگام بروز تشنج، یکباره مورد بررسی قرار دهند.

این پژوهش در مجله "eLife" به چاپ رسید.

منبع:

1399/12/07
23:31:02
0.0 از 5
997
تگهای خبر: دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
beedownload بی دانلود