قائم مقام ستاد نقشه جامع علمی خبر داد

نظارت و انتقال دانش فنی مأموریت جدید جهاد دانشگاهی تعریف شد

نظارت و انتقال دانش فنی مأموریت جدید جهاد دانشگاهی تعریف شد

به گزارش بی دانلود قائم مقام ستاد نقشه جامع علمی کشور با تکیه بر اینکه جهاد دانشگاهی با عنایت به تخصص هایی که دارد نه بعنوان مجری طرح های فناوری بلکه بعنوان مدیر و ناظر بر انتقال دانش فنی وارد عمل شود، اظهار داشت: مشارکت این نهاد در ارتقای کرسی های نظریه پردازی از مأموریت های جدید جهاد دانشگاهی است.


به گزارش ایسنا دکتر منصور کبگانبان در حاشیه یکصد و چهل و ششم جلسه ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور، بررسی ماموریت‎های جهاد دانشگاهی را مبحث اصلی این جلسه ذکر کرد و اضافه کرد: چند سال پیش از سوی ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور مأموریت هایی برای جهاد دانشگاهی تعریف شده بود که نخستین این مأموریت ها مدیریت انتقال و توسعه فناوری در طرح های کلان توسعه ای و عمرانی است.
وی ضمن اشاره به سابقه جهاد دانشگاهی در بعضی از زمینه های فناوری اظهار نمود: بر این اساس درخواست ما این است که این نهاد نه بعنوان مجری طرح های فناوری بلکه بعنوان مدیر و ناظر بر انتقال دانش فنی وارد عمل شود که در این حوزه جهاد دانشگاهی به علت ارتباطاتی که با نهادهایی چون سازمان برنامه و بودجه و وزارت صمت داشته است، گزارشی را عرضه کرد و در این حوزه ارزیابی معاونت و ارزیابی ستاد اجرای نقشه جامع علمی کشور هم عرضه شد.
کبگانیان با اشاره به اینکه برای اجرای ماموریت‎های جدید جهاد دانشگاهی چالش هایی وجود دارد، تصریح کرد: بخشی از این مشکلات ناشی از اعمال تحریم ها ضد کشور و بخش دیگر از این چالش ها ساختاری است که بعضی از این مشکلات تاحدی رفع شده است، ولی در بعضی از مقاطع چالش های جدی وجود دارد که نیاز است شورایعالی انقلاب فرهنگی و ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور وارد شود که در این حوزه هم بطور قطع اقدام خواهیم کرد.
قائم مقام ستاد نقشه جامع علمی کشور تصویب نهایی مأموریت های جهاد دانشگاهی را یکی از چالش ها عنوان نمود و خاطرنشان کرد: بر مبنای اعلام سازمان برنامه و بودجه، انتقال ماموریت‎های جدید جهاد دانشگاهی باید به تصویب شورای اقتصاد و یا ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی برسد و در صورتیکه احتیاج به مکاتبه باشد، انجام خواهیم داد؛ ولی در این حوزه مقرر شد که هماهنگی هایی با معاونت علمی ریاست جمهوری بعنوان عضو ستاد راهبری نقشه جامع و عضو ستاد اقتصاد مقاومتی صورت گیرد.
وی هدایت شغلی و توانمندسازی دانش آموختگان دانشگاهی را از دیگر مأموریت های جهاد دانشگاهی نام برد و خاطرنشان کرد: یکی از صدمه های موجود در کشور یافتن شغل متناسب با تخصص برای دانش آموختگان دانشگاهی است؛ هر چند که امکان دارد فارغ التحصیلان دانشگاهی شغل داشته باشند ولی این افراد در یافتن شغل متناسب با تخصص خود گرفتار مشکلاتی هستند.
قائم مقام ستاد نقشه جامع علمی کشور افزود: بر این اساس ما مصوبه ای را از راه روزنامه رسمی به نهادهایی چون جهاد دانشگاهی، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و همینطور کمیسیون علمی، تحقیقات و فناوری دولت ابلاغ کردیم.
کبگانیان ایجاد نهاد پژوهش و فناوری و مشارکت در ارتقای کرسی های نظریه پردازی را از دیگر مأموریت های جهاد دانشگاهی نام برد و افزود: در این نشست مقرر شد نقصها و چالش های انتقال مأموریت های جهاد دانشگاهی مورد بررسی دقیق قرار گیرد و زمانی که گزارش آن تکمیل شد، در چارچوب گزارش نهایی در صحن شورایعالی انقلاب فرهنگی بعنوان گزارش ملی مطرح شود.
به قول وی گزارش جهاد دانشگاهی در این نشست به تایید نرسید تا نقصها آن مرتفع شود.
قائم مقام ستاد نقشه جامع علمی کشور همینطور از برگزاری مراسم تودیع و معارفه دبیر ستاد اجرای نقشه جامع کشور اطلاع داد و اظهار داشت: در این نشست از زحمات دکتر باقری مقدم تقدیر گردید و دکتر فرهنگ فصیحی بعنوان دبیر جدید این ستاد ارائه شد.
منبع:

1399/12/13
22:42:26
0.0 از 5
1060
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
beedownload بی دانلود