بسته شدن پرونده تنها طرح دوستدار محیط زیستی تالاب انزلی؛

طرح زیست محیطی كه در ایران متوقف گردید اما در كره جنوبی به بالندگی رسید

طرح زیست محیطی كه در ایران متوقف گردید اما در كره جنوبی به بالندگی رسید

به گزارش بی دانلود در حالیکه طرح زیست پالایی تالاب انزلی یکی از شرکتهای دانش بنیان طی ۱۰ سال مطالعه و تحقیق تولید شد و فاز پایلوت آن در این تالاب اجرایی شده است، دستوری در خصوص توقف آن در کشور صادر شد؛ ولی با امضای تفاهمنامه ای با کشور کره جنوبی هم اکنون چهار پروژه زیست محیطی با استفاده از این تکنولوژی در حال اجرا می باشد و مدیرعامل این شرکت تاکید دارد فناوری هایی که بدون پشتوانه کشور به بازارهای بین المللی عرضه می شوند، با یک دهم قیمت واقعی به سایر کشورها واگذار خواهند شد.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، با انتشار فراخوانی از جانب معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از همه دانشگاه ها و موسسات پژوهشی برای مشارکت علمی و فنی در پروژه زیست پالایی تالاب انزلی (طرح بایوجمی) به منظور پیشگیری از خشک شدن این تالاب دعوت به عمل آمد. در بین طرح های ارسالی روش فناورانه یکی از شرکتهای دانش بنیان مستقر در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان مورد توجه قرار گرفت، بگونه ای که در گزارش های عرضه شده از جانب سازمان حفاظت از محیط زیست، طرح بایوجمی این شرکت پروژه زیست پالایی برای سرعت بخشیدن به فرآیند طبیعی خود پالایی تالاب با استفاده از سه نوع ماده "پلی ساکارید الکترولیت"، "الکترودهای فتوکاتالیست" و "نوعی کمپوست" عنوان شد.
فناوری بایوجمی این شرکت به منظور کاهش عمق لجن در تالاب ها و دریاچه ها و همینطور تصفیه خانه به کار می رود.
این طرح پس از اجرای پایلوت در تالاب انزلی با دستور قضایی متوقف گردید، ولی به قول محقق طرح مسیر رشد این طرح متوقف نشد و مدیرعامل این شرکت دانش بنیان با امضای قراردادی در چارچوب طرح زیست پالایی مبادرت به پیاده سازی آن در کشور کره جنوبی کرد. این تفاهمنامه در زمینه انتقال این دانش فنی بایوجمی به کشور کره جنوبی میان این شرکت و پارک علم و فناوری "چونگ نام" کره جنوبی منعقد شد.
این فناوری قرار بود برای طرح زیست پالایی کاهش عمق لجن در تالاب انزلی استفاده گردد که در زمان حاضر در کشور متوقف است، اما این کره جنوبی است که از دستاوردهای آن در طرح های زیست پالایی خود بهره می برد.
دلیل دستور قضایی برای توقف این طرح بر مبنای آنچه که در رسانه ها انتشار یافته، این گونه اعلام شده است که حدود ۶۰۰ صفحه اسناد و مدارک همراه مقالات در اینباره وجود دارد که عمده آن به محیط زیست عرضه شده است؛ به صورت مثال در نشست کمیته مدیریت احیای این تالاب مصوب شده مجری طرح، از ستاد توسعه نانوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای نانوماده مجوز لازم را دریافت کند و این ستاد در ۴ بند اعلام نموده این ماده استاندارد نیست و خطرات زیست محیطی برای منطقه دارد. این در شرایطی است که به قول مجری طرح، "بایوجمی"یک روش دوستدار محیط زیست است.
فناوری بایوجمی برای اولین بار در کشور در سال ۸۹ توسط این شرکت بعنوان روش پیشرفته برای تصفیه فاضلاب ثبت اختراع شد که برای حل مشکلات و بحران های زیست محیطی در آب و خاک کاربرد بسیاری دارد.

آغاز و انجام طرح زیست محیطی از ۱۰ سال قبل
فرشید سهیلی، مجری طرح در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینکه این فناوری، روشی است که طی آن اکسیداسیون در محیط به سطحی می رسد که فعالیت فیتوپلانکتون ها و زئوپلانکتون ها تسریع می شود، اظهار داشت: با استفاده از این تکنولوژی که به آن "بایوجمی" گفته می، شود ۳ ماده به محیط آبی اضافه می شود. یکی از این مواد خاصیت فتوکاتالیستی دارد که وقتی نور به آن تابیده می شود، خاصیت اکسیداسیون را در آب افزایش می دهد؛ ازاین رو آلودگی های موجود در آب که اجازه نمی دهند فیتوپلانکتون ها و باکتری ها رشد کنند را حذف می کند.
وی افزود: زمانی که خاصیت اکسیداسیونی محیط آب به نقطه خاصی رسید، ماده دیگری به آن اضافه می شود که این ماده حاوی پلی ساکارید است و می تواند ذرات را از هم جدا کند و با استفاده از این خاصیت لجن موجود در محیط آبی تجزیه خواهد شد. در کنار این دو ماده، ماده سوم به نام "کامپوست بایوجمی" اضافه خواهد شد که این ماده بعنوان غذایی برای فیتوپلانکتون ها و زئوپلانکتون ها در محیط های آبی به حساب می آید.
مجری طرح با اشاره به اینکه با استفاده از این روش کربنی که تبدیل به لجن شده است، به سیکل زیستی بازگردانده می شود، تصریح کرد: به جهت اینکه این روش در محیط های آبی اعمال شود، با استفاده از قایق آب و لجن به هم زده می شود تا در محیط تغییری حاصل شود که از این روش تغییر به نام روش "زیست پالایی" نام برده می شود.
به گفته وی، روش ایجاد تغییر در زیست پالایی همانند عملکرد باد است که به صورت طبیعی با وزش باد سطح آب دریاچه را حرکت دهد و با ایجاد تغییراتی در میزان اکسیژن رودخانه مبادرت به تصفیه آلودگی ها کند.
وی با اشاره به اینکه این روش زیست پالایی می تواند در حوضچه های پرورش ماهی، تالاب ها و یا در تصفیه خانه فاضلاب ها مورد استفاده قرار گیرد، خاطرنشان کرد: عملیات تصفیه در این روش زیستی است بگونه ای که لجن های موجود در آب با استفاده از این روش تبدیل به غذای ماهیان خواهد شد و ماهیان می توانند از آن مصرف کنند.
سهیلی با تکیه بر اینکه مواد استفاده شده در این روش دوستدار محیط زیست هستند، اظهار داشت: ما در این روش از تکنولوژی بهره می بریم که یک بخش آن ذرات فتوکاتالیستی هستند و "دی اکسید تیتانیوم" یکی از این ذرات است و حالا این ذرات نگرانی هایی را برای بعضی از افراد بوجود آورده که چرا از این ذرات استفاده شده است.
سدی که در راه توسعه فناوری ایجاد شد
مدیرعامل این شرکت دانش بنیان با اشاره به اینکه این نگرانی ها از روز اول اجرای این طرح بوده است، به بیان مسیر طی شده برای بلوغ این فناوری اشاره نمود و توضیح داد: ما در سال ۹۴ پروپوزال این طرح را عرضه کردیم و در سال ۱۳۹۵ موفق به دریافت تاییدیه های آن برای اجرای پایلوت در تالاب انزلی به مساحت ۱۲ هزار هکتار شدیم.
وی افزود: در سال ۱۳۹۶ برای اجرای پایلوت در این تالاب به مساحت ۱۲ هکتار قرارداد منعقد کردیم و در سال ۹۷ این طرح تکمیل شد و گزارش آن مورد تایید پژوهشکده آبزی پروری رسید و در این گزارش تاکید شد که این فناوری قادر به حذف لجن است و برای ماهیان و آبزیان مشکلی ایجاد نخواهد کرد.
سهیلی افزود: پس از این مرحله تفاهمنامه ای با سازمان محیط زیست برای ۲۰۰ هکتار در هفته پژوهش و فناوری میان شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان و وزارت علوم و محیط زیست منعقد شد که بر مبنای آن مقرر شد این طرح در پایلوت ۲۰۰ هکتاری اجرا شود که این فاز هم در بهمن ماه سال ۹۸ پروژه جدا سازی انجام و عملیات زیست پالایی از ۱۷ اردیبهشت سالجاری آغاز شد، ولی در مرداد ماه به دستور دادستانی بندر انزلی این طرح متوقف گردید.
وی اظهار نمود: این دستور توقف زمانی صادر شد که کلیه مصوبات استانی و ملی برای یک پروژه دریافت شده بود و همان گونه که فعالان عرصه فناوری می دانند، دریافت این مجوزها ۳ سال زمان می برد، ضمن آنکه در مدت ۱۰ سال مطالعه و تحقیق به این فناوری دست یافتیم و زمانی که دستور توقف آن صادر شد، هیچ پاسخی در این حوزه به ما داده نشد.
سهیلی تصریح کرد: در این راستا ما به دادستانی کل کشور هم نامه ای ارسال کردیم و طی نامه ای که برای ما ارسال شد، اعلام نمودند که این طرح با تایید دانشگاه ها قابل اجرا است؛ ازاین رو این طرح از جانب دانشگاه گیلان بعنوان دانشگاه مادر استان، مورد بررسی قرار گرفت و این دانشگاه هم اعلام نمود که نجات بخشی تالاب انزلی ۳ راهکار دارد که یکی از مهم ترین راهکارها این است که این روش در محدوده ۵۰ هکتاری نهایی شود و در صورت تایید و به همراه نداشتن مشکل بعنوان یکی از گزینه های اصلاح تالاب معرفی شود.
وی افزود: پس از این مرحله درخواست کردیم که این آزمایش ها صورت گیرد، ولی دادستانی اجازه اجرای آنرا نداد و این در شرایطی است که فناوری های ساخته شده احتیاج به تست و آزمون دارند.
این محقق ضمن اشاره به دستاوردهای این طرح، خاطرنشان کرد: پایلوت های اجرا شده در بندر انزلی بوده و نقشه های گوگل ارث نشان داده است که اجرای آن در محدوده ۲۰۰ هکتاری باعث از بین رفتن لجن شده و همانند نگینی می درخشد.
طرحی که در ایران متوقف گردید و در خارج فروش رفت
مدیرعامل این شرکت دانش بنیان ضمن اشاره به وضعیت تالاب انزلی، با تکیه بر اینکه این تالاب ۲۷ سال است که در فهرست سیاه قرار گرفته و در ۱۰ سال قبل میانگین عمق آن از ۶ متر به نیم متر رسیده است، اظهار داشت: پهنه ۲۴ هکتاری به ۱۰ هزار رسیده است، ضمن آنکه اتصال تالاب هم از بین رفته و این شرایط به معنای از دست دادن این تالاب است.
سهیلی افزود: ما برای چالشی که ۲۶ سال است که کسی چاره ای روی میز نداشته است، فناوری را تولید کردیم و هم اکنون ما برای تست آن مشکل داریم، در حالیکه ۴ کمیته عالی محیط زیستی آنرا تایید کرده است.
وی ضمن اشاره به امضای تفاهمنامه ای با کشور کره جنوبی، خاطرنشان کرد: این نوع فناوری در کشور کره بعنوان New Environmental Technology ثبت می شود؛ این فناوری راه درازی را در ایران پیمود و در مدت ۱۱ سال رشد یافت و حالا بخش دیگری از رشد خویش را در کشور کره رخ خواهد داد.
مجری طرح ضمن اشاره به کاربردهای فناوری بایوجمی در کشور کره جنوبی، اضافه کرد: برای کشور کره جنوبی زمین ارزش دارد و مقرر است از دستاوردهای این طرح برای تصفیه خانه های خود بهره ببرند. بر این اساس در سال ۲۰۱۵ تفاهمنامه ای با کشور کره امضا کردیم و سال قبل هم تفاهمنامه دیگری به امضا رساندیم که تست های در ارتباط با آن انجام شد و بعد از آن خط تولید این مواد در کشور کره افتتاح شد.
وی با اشاره به اینکه هم اکنون حدود ۳ پروژه از این تکنولوژی زیر نظر محیط زیست کشور کره در حال اجرا می باشد، تصریح کرد: بالاخره این فناوری راه رشد و توسعه خویش را باز خواهد کرد، ولی وقتی فناوران بدون پشتوانه کشور مبادرت به عرضه آن در بازارهای بین المللی می کنند، فناوری آنها با یک دهم ارزش واقعی به کشورهای خارج عرضه می شود.
منبع:

1399/12/14
13:15:56
0.0 از 5
965
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود