در گفت وگو با بی دانلود اعلام شد

تولید دارویی برای درمان خواهرخوانده ویروس آنفلوآنزا

تولید دارویی برای درمان خواهرخوانده ویروس آنفلوآنزا

بی دانلود: تعدادی از محققان یکی از شرکت های دانش بنیان با سنتز RNA دو رشته ای دارویی به صورت اسپری برای پبشگیری و درمان بیماری کووید-19 معرفی کردند که بگفته آنها ماده مؤثره این دارو پس از وارد شدن به مخاط بینی لایه محافظتی در مقابل این ویروس ایجاد خواهدنمود.


دکتر مهدی خزاعی، مدیر عامل یکی از شرکت های دانش بنیان فعال در حوزه زیست فناوری و مجری طرح در گفت و گو با ایسنا با اشاره به سابقه مطالعات این شرکت در زمینه ژنتیک داروها و ویروس آنفلوآنزا، اظهار داشت: در این مطالعات ما نسبت به شناسایی ساختارهای ژنتیکی این ویروس اقدام کردیم.
وی تولید پروتئین نوترکیب و کیت های ژنتیکی را از دیگر دستاوردهای این شرکت عنوان نمود و تصریح کرد: تا حالا با همکاری گروه تحقیقاتی حاضر در این شرکت ۵۰ تا ۶۰ محصول ژنتیکی را تولید کردیم که توسط دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی سال ها است استفاده می شوند و بتازگی باتوجه به شیوع ویروس کرونا مبادرت به تولید دارویی برای درمان این بیماری کردیم.
خزاعی با اشاره به تحقیقات انجام شده برای تولید داروهایی برای درمان آنفلوآنزا در داخل و خارج کشور، اظهار نمود: ما در این تحقیقات سعی کردیم که داروهایی برای رفع عوارض بیماری آنفلوآنزا در کمترین زمان ممکن برای تیپ ‎های مختلف این ویروس طراحی نماییم که نتایج قابل قبولی را نیز به دست آوردیم.
مدیر عامل این شرکت دانش بنیان ویروس آنفلوآنزا را خواهرخوانده ویروس کرونا توصیف و اشاره کرد: برمبنای مطالعاتی که ما بر روی ویروس های آنفلوآنزا و کرونا انجام دادیم، مشاهده کردیم که این دو ویروس بیش از ۶۴ درصد شباهت با یکدیگر دارند، همین طور شباهت های بالایی در حدود ۸۹ درصد و ۷۲ درصد با بقیه خواهران خود مثل "سارس" و "مرس" دارد و ۵۷ درصد شباهت DNA با ویروس HIV دارد؛ بدین جهت تخمین رفتارهای ویروس کرونا امکان پذیر است، بر این اساس با شیوع این ویروس مطالعات خودرا بر روی تولید داروهایی جهت درمان این ویروس گسترش دادیم.
خزاعی یادآور آور شد: داروی ضد ویروس کرونای تولیدشده دارای چند نوع میکرو siRNA غیر کدشونده است که از الگوی ویروس کووید ۲۰۱۹ کپی برداری شده است.
بگفته وی siRNA در حقیقت یک RNA دو رشته ای است که به صورت شیمیایی سنتز می شود.
خزاعی به بیان نحوه سنتز شیمیایی این دارو پرداخت و توضیح داد: با وجود تکنیک های شیمیایی پیشرفته این امکان وجود دارد که بتوان نوکلئوتیدهای مختلف را که بعنوان منومرها شناخته می شوند، سنتز و به صورت شیمیایی تولید کرد.
این محقق حوزه زیست فناوری و ژنتیک با تاکید بر اینکه این دارو در فاز سلولی و حیوانی تست شده است، افزود: علاوه بر آن این دارو بر در فاز انسانی بر روی ۹۸۰ نفر تست شد که ۹۸ درصد در درمان و ۹۹ درصد در پیشگیری مؤثر بوده است.
وی با تاکید بر اینکه این دارو به صورت اسپری تولید شده است، افزود: بعد از اسپری کردن این دارو، مواد مؤثره آن بوسیله مخاط بینی وارد بدن می شود و با ایجاد یک لایه محافطتی از تکثیر این ویروس در بدن جلوگیری خواهدنمود.
وی ادامه داد: مواد مؤثره این دارو تا ۴۸ ساعت در خون باقی می ماند و در صورتیکه با ویروسی مواجه شود، برمبنای شناسنامه ای که در اختیار دارد، مبادرت به از بین بردن آن خواهدنمود.
خزاعی تصریح کرد: این دارو پیش از آنکه مبتلایان "انتوبه" شوند(انتوبه شدن یک روش استاندارد شامل عبور لوله به مجاری هوایی انسان است) و یا تب بالا و یا سیستم ایمنی بسیار ضعیفی نداشته باشند، قابل تجویز است.
مدیر عامل این شرکت دانش بنیان در پاسخ به اینکه این دارو با موتاسیون های ویروس کرونا چگونه عملکرد خودرا حفظ می ‎کند، با تاکید بر اینکه عملکرد دارو با واکسن متفاوت می باشد، افزود: موتاسیون برای اثربخشی واکسن مهم می باشد، چونکه موجب خواهد شد که واکسن قادر به شناسایی ویروس نشود. رابطه ای میان آنتی ژن و آنتی بادی وجود دارد، به این معنا که آنتی بادی برمبنای نقشه ژنتیکی خاصی تحریک می شود و در صورتیکه ویروس موتاسیون داشته باشد رابطه آنتی ژن و آنتی بادی برهم می خورد و واکسن کارکرد خودرا از دست می دهد.
وی تصریح کرد: ولی دارو کارکرد خاصی دارد و مستقل از هر نوع موتاسیون است؛ بدین جهت در صورت ساخت دارو، همه موتاسیون های این ویروس را قادر به شناسایی است.
خزاعی درباب اینکه چرا با این یافته دنیا به سمت تولید دارو به پیش نرفت، اظهار داشت: پژوهشگران دنیا بیشتر بر روی واکسن و درمان ارزان تر متمرکز شدند و از آنجایی که مطالعات ما بر روی ویروس بوده است؛ چون دراین زمینه سابقه تحقیقاتی داشتیم، به این نتیجه رسیدیم که درجهت تولید دارو گام برداریم.
وی تصریح کرد: مدارک این دارو برای ستاندن مجوزها به سازمان غذا و دارو داده شده است. ستاندن مجوز برای داروها پروسه پیچیده ای دارد.
منبع:

1399/12/17
13:16:09
0.0 از 5
941
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود