مدیر كل یونسكو اعلام كرد

آمادگی یونسكو برای پشتیبانی از ایران در جهت ترویج علم و دانش

آمادگی یونسكو برای پشتیبانی از ایران در جهت ترویج علم و دانش

بی دانلود: مدیر کل یونسکو با صدور پیامی از آمادگی این یونسکو برای پشتیبانی از جمهوری اسلامی ایران در جهت ارتقای علم و فن آوری، ایجاد دانش و به اشتراک گذاری آن اطلاع داد.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، در پیام ادری آزولای که در کنفرانس بین المللی بزرگداشت ۱۷۵۰ سالگرد تاسیس دانشگاه جندی شاپور قرائت شد، آمده است:
در سطر اول اساسنامه یونسکو آمده است: "از آنجا که جنگ در اذهان انسان ها شروع می شود، دفاع از صلح هم باید در اذهان انسان ها ساخته شود."
این اصل اساسی، همان شعاری است که ۱۷۵۰ سال پیش در ورودی دانشگاه جندی شاپور در ایران حک شده بود: "علم و دانش، فضیلت و خرد، از زور و شمشیر مهم ترند ».
از زمان تاسیس، این دانشگاه، پایتخت فکری امپراتوری ساسانی، مرکز اصلی تولید دانش و مجمعی جهانی برای تولید علم بوده است. این آرمانی است که ما امروزه آنرا جشن می گیریم.
در واقع این دانشگاه نقشی اساسی در برتری تاریخی ایران در علم داشته است. در دوران باستان، ایران مرکز دستاوردهای علمی و محل انتقال دانش از چین و هند در شرق به یونان و روم در غرب امروز بوده است، با عنایت به این میراث، ایران یکی از شرکای اصلی یونسکو در دانش و علم است. این کشور میزبان ۸ مرکز درجه II و ۱۱ کرسی یونسکو در حوزه علمی است.
این کشور همینطور میزبان۱۳ ذخیره گاه زیست کره است که این میزان یکی از بالاترین تعداد در بین کشورهای عضو است.
بخش مهمی از نقش یونسکو همان سنت بزرگ ترویج صلح و رفاه از راه علم، دانش و فرهنگ است. این سنت در جامعه بین المللی امروز که با چالش های جدیدی چون تغییرات اقلیمی، نابودی تنوع زیستی، اختلالات فناوری و گسترش نابرابری ها روبرو است، از اهمیت بیشتری برخوردار می باشد. مواجه با این چالش ها نیازمند کمک محققان، دانشگاهیان، مخترعان یا همان جمهوری جهانی دانش است که امروز آنرا جشن می گیریم.
بیماری همه گیر COVID-19 باعث افزایش این چالش ها شده است. بشریت باید دست به انتخاب بزند – و ما باید با تعیین ارزش هایی که می خواهیم راهنمای ما باشند و انتخاب اینکه در چه جهانی می خواهیم زندگی کنیم- بر اختلافات خود غلبه نماییم.
ما در یونسکو مدتها است که به توانایی علم ایمان داریم، به شرطی که علم در چارچوبی اخلاقی و انسانی پیشرفت کند. از آنجایی که ما با دوره جدید عدم اطمینان روبرو می باشیم، یادآوری آرمان همکاری و همبستگی بیشتر از هر زمان دیگری ضروریست.
جشن سالگرد دانشگاه جندی شاپور فرصتی برای گرامیداشت و ترویج میراث علمی است، میراثی که این نهاد با افتخار نمایانگر آن است.
یونسکو آماده است تا از جمهوری اسلامی ایران در کوشش برای ارتقا علم و فن آوری، ایجاد دانش و به اشتراک گذاری آن حمایت کند. به این ترتیب، ما نه تنها از پیشرفت علمی، بلکه از پیشرفت همه بشریت پشتیبانی خواهیم کرد".
منبع:

1399/12/20
11:31:45
0.0 از 5
1003
تگهای خبر: تولید , دانشگاه , فناوری , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود