نخستین ماهواره تشخیص آتش سوزی استرالیا به مدار زمین می رود

نخستین ماهواره تشخیص آتش سوزی استرالیا به مدار زمین می رود

بی دانلود: دانشمندان از تکنیک هایی که برای مشاهده ابرنواخترها در کهکشان های دیگر به کار گرفته می شوند بهره می گیرند تا بتوانند به زمین نگاه و آتش سوزی ها را در اسرع وقت شناسایی کنند.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، همانطور که حوادث ویرانگر آتش سوزی های مهیب در استرالیا نشان داده است، آتش سوزی در مکان های دور افتاده می تواند ساعت ها پیش از اینکه گزارش و شناسایی شود، ادامه یابد و گسترش یابد. در بعضی موارد حتی آتش سوزی ممکنست برای مسئولان ناشناخته باقی بماند تا زمانی که خیلی دیر شده است و به سختی می توان آنرا متوقف کرد.
در مورد استرالیا، در صورتیکه آتش نشانان در حال آزمایش روش های جدید برای شناسایی موثرتر آتش سوزی ها هستند، هنوز اغلب آتش سوزی ها توسط مردم گزارش می شود.
حالا سیستم جدیدی که ممکنست آتش نشانان بتوانند با بهره گیری از آن با سرعت بیشتر و در عرض تنها چند دقیقه پیش از گسترش آتش سوزی، آنرا کنترل کنند، در حال توسعه است. یک شرکت مستقر در کوئینزلند استرالیا موسوم به "فایربال"(Fireball) نخستین ماهواره هدفمند برای شناسایی آتش سوزی را در استرالیا می سازد.
یک قرارداد برای استقرار این ماهواره شناسایی آتش سوزی در مدار زمین موسوم به "اپتیموس-۱"(Optimus-۱) امضا شده است.
این ماهواره که یک سیستم جامع دارای دوربین های زمینی و پهپادها خواهد بود، مقرر است یک سال دیگر به مدار زمین پرتاب شود. این ماهواره نخستین صورت فلکی ۲۴تایی خواهد بود که برای نظارت بر استرالیا استفاده می شود.
طبق اعلام سایت این شرکت، این سیستم قادر خواهد بود آتش سوزی ها را سه تا شش دقیقه بعد از شروع شناسایی کند و بدین سان آتش نشانان قادر به ارزیابی سریع شرایط آتش سوزی خواهند بود.
اما این سیستم چگونه کار می کند؟ این سیستم از همان روش هایی استفاده می نماید که برای کشف ابرنواخترها در کهکشان های دوردست استفاده می شود. داستان آن به دهه ۱۹۹۰ برمی گردد که "کارل پنی پکر" فیزیکدان نجوم از دانشگاه "کالیفرنیا برکلی" شاهد یک آتش سوزی بود و از خود پرسید آیا می توان از تلسکوپ ماهواره ای که برای مطالعه جهان استفاده می شود، برای تشخیص آتش سوزی های کوچک در زمین استفاده کرد؟
وی با بهره گیری از این ایده، به همراه تیمش به ایده استفاده از ماهواره و هواپیماهای بدون سرنشین برای ضبط تصاویر در باند ۳.۹ میکرون رسید. همه آتش سوزی ها این طول موج نوری را ساطع می کنند که توسط چشم غیرمسلح انسان قابل مشاهده نیست. بدین سبب یک کامپیوتر با مقایسه عکس ها و رصد نقاط ساطع کننده این طول موج از نور، وجود آتش را تشخیص می دهد.
این ایده توسط دانشگاه "کالیفرنیا برکلی" به ثبت رسیده است. سپس پروفسور "پنی پکر" شرکت شخصی خود به نام "فایربال" را تأسیس و این فناوری را ثبت نمود. استرالیا نخستین مورد استفاده کننده از این فنآوری نیست و این سیستم تا حالا در فصل آتش سوزی کالیفرنیا در سال ۲۰۲۰ قادر به شناسایی ۸۵۰ مورد آتش سوزی بوده است.
علاوه بر این، بااینکه تشخیص زود هنگام خصوصاً برای کنترل آتش سوزی بسیار مهم می باشد، اما با افزایش گرما و گرم تر شدن تابستان ها همراه با تغییر اقلیم، کل جهان احتمالاً به صورتی سیستم خودکار شناسایی آتش سوزی احتیاج دارد و متوقف کردن آتش سوزی های کوچک پیش از اینکه به آتش سوزی های مهیب تبدیل شوند، ممکنست در سال های آتی از اهمیت بالایی برخوردار باشد.
منبع:

1399/12/27
19:12:51
0.0 از 5
1034
تگهای خبر: دانشگاه , سایت , سیستم , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
beedownload بی دانلود